Mistrzostwa świata 2022: Francja awansowała do ćwierćfinału, Polacy wracają do kraju, honorowe trafienie Lewandowskiego

l-fff.co

Reprezentacja Polski poniosła porażkę z Francją (1:3) w 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze. Mistrzowie świata stanęli na wysokości zadania i ich rywalem w ćwierćfinale będzie ktoś z pary – Anglia – Senegal.

Polacy po 36 latach zdołali awansować do fazy pucharowej mistrzostw świata. Naprzeciw ekipie Czesława Michniewicza stanęli obrońcy tytułu – Francuzi. Styl, w jakim nasi piłkarze wydostali się z grupy z drugiego miejsca pozostawiał wiele do życzenia, dlatego nie mieli nic do stracenia z Trójkolorowymi. Selekcjoner zrezygnował z drugiego defensywnego pomocnika. Ustawienie było ofensywniejsze ze skrzydłowymi i osamotnionym z przodu Robertem Lewandowskim.

Problemem w naszych poczynaniach ofensywnych było dotąd to, że w łatwych sytuacjach decydowaliśmy się na trudne podania. Dość często traciliśmy piłkę przez własną niedokładność. Dlatego właśnie dogrania nie docierały do Roberta Lewandowskiego. Napastnika trzeba odpowiednio wprowadzić w pole karne, by mógł się pokazać – tłumaczył Michniewicz na spotkaniu z dziennikarzami.

142 – tyle występów ma na koncie Hugo Lloris we francuskiej kadrze, czym wyrównał historyczny wyczyn Liliana Thurama

W 13. minucie pierwszą groźniejszą próbę ze strony Aureliena Tchouameniego wybronił Wojciech Szczęsny. Francuzi z każdą minutą napędzali ataki. W17. minucie stratę polskich obrońców nie wykorzystał Ousmane Dembele, który oddał zbyt lekkie uderzenie w światło bramki. W 21. minucie po kontraktu swoją okazję miał Robert Lewandowski, jednak piłka minęła metr lewy słupek.

Olivier Giroud bohaterem Francji

W 29. minucie Olivier Giroud spudłował do pustej bramki po podaniu Dembele. To z pewnością był alarm dla biało-czerwonych. W 35. minucie lewą stroną wybiegł Kylian Mbappe i ponownie wykazał się Szczęsny. Trzy minuty później zapachniało golem dla Polaków, ale Hugo Lloris zatrzymał potężny strzał Piotra Zielińskiego, a następnie jeden z obrońców z poświęceniem uchronił przed dobitką. To był jeden z najlepszych fragmentów naszych piłkarzy na mundialu. W 44. minucie Kylian Mbappe prostopadłym podaniem obsłużył Oliviera Giroud, a ten tym razem nie pomylił się i wyprowadził Lec Blues na prowadzenie.

Po przerwie Francuzi ani myśleli bronić wyniku i raz po raz atakowali. W 56. minucie ciekawą szansę miał Mbappe, ale skutecznie został zablokowany przez Kamila Glika. Obrońca Benevento w 72. minucie główkował po stałym fragmencie, lecz piłka była zbyt mocna dla niego. W 74. minucie Kylian Mbappe nie pozostawił już złudzeń pakując fenomenalnie piłkę pod poprzeczkę. W doliczonym czasie gry snajper PSG ustalił wynik i tym samym zaprowadził Francję do ćwierćfinału mundialu 2022. Jeszcze w ósmej minucie Polacy otrzymali rzut karny, którego za pierwszym razem nie wykorzystał Robert Lewandowski, ale powtórka już była już skuteczniejsza.