UEFA

UEFA.com

Niespodziewanym zwycięstwem gospodarzy zakończył się mecz piątej kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzów w Bazylei pomiędzy FC Basel a Manchesterem United. Mistrzowie Szwajcarii pokonali “Czerwone Diabły” 1:0.

Po czterech kolejkach Manchester United przewodził stawce grupy A z kompletem dwunastu punktów na koncie. Mistrzowie Szwajcarii zajmowali natomiast drugą lokatę, ale po dzisiejszym zwycięstwie CSKA Moskwa z Benficą Lizbona zostali zepchnięci przez Rosjan na trzecią pozycję. Chcąc odzyskać utracone miejsce, musieli dziś pokonać “Czerwone Diabły”, co wydawało się arcytrudnym zadaniem.

Od pierwszych minut meczu w Bazylei przewaga należała do gości, którzy pierwszą dogodną sytuację do zdobycia bramki stworzyli sobie w 11. minucie. Przed szansą stanął obchodzący dziś trzydzieste urodziny Marouane Fellaini, ale jego uderzenie wybił z linii bramkowej Manuel Akanji. Belg najwyraźniej chciał sobie sprawić urodzinowy prezent, bo kilka minut później ponownie próbował skierować piłkę do siatki. Po jego strzale głową futbolówka nieznacznie minęła jednak bramkę rywala.
Najbliżej strzelenia gola podopieczni José Mourinho byli jednak pod koniec pierwszej połowy. Najpierw uderzenie Anthony’ego Martiala obronił Tomáš Vaclík, a po chwili po strzale z dystansu Marcosa Rojo piłka trafiła w poprzeczkę.

Druga odsłona również rozpoczęła się od ataków przyjezdnych. W dalszym ciągu brakowało im jednak skuteczności. Z czasem coraz śmielej na murawie poczynali sobie mistrzowie Szwajcarii. W 63. minucie byli oni bliscy otworzenia wyniku, ale na posterunku był Sergio Romero, który zdołał obronić strzał Renato Steffena. Argentyński golkiper nie miałby nic do powiedzenia kilka minut później. Jego zespół od utraty gola po uderzeniu Michaela Langa uratował słupek.
Kiedy wydawało się, że mecz zakończy się bezbramkowym remisem, w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry gospodarze wreszcie znaleźli drogę do siatki. Gola na wagę niespodziewanego triumfu strzelił Lang. Basel pokonał Manchester United 1:0 i powrócił na drugie miejsce w grupowej tabeli. Liderem pozostały “Czerwone Diabły”, ale wciąż nie mogą być pewne awansu do 1/8 finału.