Ligue 1: Czerwona kartka Neymara! Cavani ratuje punkt dla Paryża

espnfc.com

10. kolejkę Ligue 1 zamykał klasyk – starcie Olympique Marsylii z Paris Saint – Germain. Gospodarze byli bardzo blisko sprawienia ogromnej sensacji, ale choć grali w przewadze, po czerwonej kartce dla Neymara, tylko zremisowali 2:2 (1:1).

Od pierwszych minut Marsylczycy byli dobrze zorganizowani w defensywie. Świetnie kryty byli m.in. Neymar oraz Edinson Cavani. Layvin Kurzawa już po siedmiu minutach gry mógł cieszyć się z gola, gdyby nie przesadził z siłą uderzenia w polu karnym. W 13. minucie Urugwajczyk odzyskał piłkę od jednego obrońców, ale uderzył za słabo, by sprawić problemy Steve’owi Mandandzie. Trzy minuty później kibice przyjezdnych musieli przecierać oczy ze zdumienia. Niepilnowany na 30. metrze Luiz Gustavo, uderzył po długim rogu, piłka skozłowała przed Areolą, który totalnie zaskoczony musiał wyciągać piłkę z siatki. Pochwała należy się wracającemu po urazie Brazylijczykowi, nagana golkiperowi PSG, który mógł się zachować lepiej przy sygnalizowanym strzale z dużej odległości. Goście rzucili się do ataku. Przypadkowo piłka odbiła się w polu karnym od Cavaniego po woleju Kurzawy, snajper Paryżan nie spodziewał się jednak takiego obrotu spraw. Doprowadzenie do wyrównania zajęło PSG nieco ponad kwadrans. Neymar odnalazł podaniem Adriena Rabiot, ten świetnie przyjął, zastawił się i odegrał do Brazylijczyka, który płaskim strzałem tuż przy słupku zdobył siódmą bramkę w tym sezonie. Do końca pierwszej połowy goście spokojnie wymieniali podania, bez pośpiechu – nikt nie chciał zwiększyć tempa, nacisnąć na pedał gazu. Zaś Marsylia precyzyjnie odcinała ofensywne gwiazdy rywala od piłek.

Styl gry PSG w drugiej połowie to woda na młyn podopiecznych Rudiego Garcii. Wolne, niedokładne ataki rozbijały się o zasieki obronne gospodarzy. Gracze Emery’ego potrafili nawet tracić piłkę w prostych sytuacjach. Mbappe był niewidoczny, “zakryty czapką” przez obrońców. Neymar w pojedynkę nie był stanie wiele zdziałać, a Edinson Cavani miał problemy z mięśniem, więc nie był sobą na boisku. W środku pola królowali Florian Thauvin oraz Luiz Gustavo, którzy gdy tylko odzyskali piłkę starali się rozrzucać ją do przodu. Blisko 70. minuty kibice OM zaczęli rzucać różnorakimi przedmiotami w Neymara, na murawie wylądowała nawet flaga Katalonii. Dopiero dzięki reakcji stewardów Brazylijczyk mógł wykonać rzut rożny. Cierpliwie czekali na okazję Marsylczycy, a kiedy nadeszła, wykorzystali ją perfekcyjnie. Po rzucie rożnym, Clinton N’Jie zaciekle wywalczył piłkę przy linii bocznej w pojedynku z Rabiot, dośrodkował do wbiegającego Thauvina, który “zapakował” futbolówkę do siatki. W 85. minucie Neymar został sfaulowany przez Sanson’a, za chwilę sfrustrowany popchnął rywala. I ledwie dwie minuty później rywale bezczelnie go sponiewierali dwukrotnie faulując, w tym faul Ocamposa miał miejsce już po gwizku sędziego. Brazylijczyk jednak głupio się zachował, popychając ponownie rywala i z tego powodu przedwcześnie zszedł do szatni. Bardzo szybko mogłą PSG spotkać błyskawiczna kara, ale Sarr przegrał pojedynek sam na sam z Areolą, z dobitki nie trafił Sanson. Zemściło sięto w drugiej minucie doliczonego czasu. Sfaulowany 23 metry przed bramką Cavani, atomowym uderzeniem, odbitym jeszcze od poprzeczki wydarł dwa punkty Marsylii.

OM z 18 punktami na koncie zajmuje 5. miejsce, PSG przewodzi stawce z dorobkiem 25 “oczek”. Paryżanie w trzecim meczu z rzędu tracą bramkę i bez wątpienia muszą nad tym popracować.

22.10.2017 r., 10. kolejka Ligue 1, Stade Vélodrome (Marsylia)

Olympique Marsylia – Paris Saint – Germain 2:2 (1:1)

Luiz Gustavo 16′, Florian Thauvin 78′ – Neymar 33′, Edinson Cavani 90’+2

Olympique Marsylia: S. Mandanda, A. Rami, Rolando, H. Sakai, J. Amavi, D. Payet (Sanson 76′), Luiz Gustavo, F. Thauvin (Sarr 83′), L. Ocampos, A. Zambo Anguissa, K. Mitroglou (N’Jie 66′)

PSG: A. Areola, Thiago Silva, T. Meunier, L. Kurzawa, Marquinhos, T. Motta (Draxler 69′), M. Verratti, A. Rabiot, E. Cavani, Neymar, K. Mbappé (Di Maria 80′)

Żółte kartki: Mitroglou, Sakai, Ocampos – Mbappe, Neymar

Czerwone kartki: Neymar

Sędzia: R. Buquet