Liga Narodów: Hiszpania drugim finalistą. Joselu bohaterem!

Hiszpania

Czwartek przyniósł końcowe rozstrzygnięcie w półfinałach Ligi Narodów UEFA. Reprezentacja Hiszpanii pokonała Włochów 2:1 na stadionie De Grolsch Veste w Enschede. Trafienie na wagę finału dla “La Furia Roji”, pod koniec spotkania, zdobył Joselu.

Luis de la Fuente rozpoczął swoją kadencję w roli nowego selekcjonera Hiszpanii od pewnego zwycięstwa z Norwegią (3:0) w ramach eliminacji do mistrzostw Europy 2024. Zastąpił on na stanowisku Luisa Enrique, który obecnie jest bezrobotny. W drugim starciu poszło mu zdecydowanie gorzej, bo grająca na własnym terytorium Szkocja nie pozostawiła rywalom żadnych złudzeń, że była od nich lepsza (0:2). La Furia Roja chciała koniecznie odpowiednio zareagować na to niepowodzenie w meczu przeciwko Włochom. “Azzurri” pod przywództwem Roberto Manciniego zajęli pierwsze miejsce w grupie III Ligi Narodów A. Wyprzedzili kolejno: Węgry, Niemcy i Anglię. Przed meczem Mancini podkreślił wartość swojego rywala: – Hiszpania dominowała przez długi czas. Może ostatnio trochę się zmieniają, zwłaszcza z nowym trenerem. Ale pod względem jakości i liczby zawodników zawsze są trudnym przeciwnikiem. Zobaczymy, czy jesteśmy wystarczająco dobrzy, aby wygrać ten mecz – powiedział.

Pierwsza połowa na remis

Zanim sędzia Slavko Vinčić dał sygnał do grania, odbyła się minuta ciszy poświęcona niedawno zmarłemu Silvio Berlusconi. W przeszłości Włoch był właścicielem klubu AC Milan. Kiedy już gwizdek arbitra wybrzmiał, to od samego początku obie reprezentacje zaserwowały nam niezwykłe otwarcie. Nie minął nawet kwadrans gry, a każda z drużyn miała na swoim koncie po jednej bramce. W czwartej minucie włoski obrońca, Bonucci zabawił z przeciwnikiem przed własnym polem karnym i zakończyło się to dla niego fatalnie. Piłkę przejął Gavi, który podał piłkę do Yeremy’ego Pino i wykorzystał bez żadnych skrupułów błąd rywala. “La Furia Roja” nie cieszyła się jednak za długo ze swojego powodzenia. Włosi już w 11. minucie odrobili straty. Chwilę wcześniej Robin Le Normand w niefrasobliwy sposób zagrał ręką we własnej “szesnastce”.  Do piłki podszedł niezawodny Immobile i wyrównał wynik pierwszej połowy na 1:1. 10. minut później podwyższenie dla gości autorstwa Frattesiego zostało anulowane przez pozycję spaloną.

Joselu strzela na wagę finału!

Po zmianie stron “Azzurri” zaczęli bardzo ospale. Hiszpania ruszyła z rozpędem i podwójnym atakiem. W 49. minucie Mikel Merino otrzymał precyzyjne podanie w pole karne i huknął na bramkę, ale Gianluigi Donnarumma wykazał się skuteczną interwencją. W kolejnych minutach mecz nie porywał. Stał na słabym poziomie w porównaniu do wczorajszego półfinałowego starcia pomiędzy Holandią a Chorwacją. W 65. minucie Davide Fratessi zmarnował doskonałą sytuację na wyprowadzenie drużyny Manciniego na prowadzenie, ale nie wiedząc czemu, trafił wprost w hiszpańskiego golkipera. Pod koniec spotkania Hiszpanie ponownie włączyli drugi bieg i szukali upragnionego trafienia na 2:1. “La Furia Roja” koniecznie nie chciała grać dodatkowych 30. minut dogrywki i swój cel zrealizowała. W 88. minucie Joselu wpakował piłkę do siatki po dobitce. Całą robotę w akcji bramkowej wykonał zawodnik Manchesteru City, Rodri, który oddał groźny strzał sprzed pola karnego i zmusił Donnarummę do rozpaczliwej interwencji. Zmiany dokonane przez Luisa de la Fuentego w drugiej połowie okazały się strzałem w “10”. Hiszpania w finale Ligi Narodów UEFA!

Starcie finałowe Hiszpanii z Chorwacją odbędzie w niedzielę o 20:45 na De Kuip w Rotterdamie. W meczu o brązowy medal Włochy zagrają przeciwko Holandii. Ta potyczka dbędzie się także w niedzielę, 18 czerwca o godzinie 15:00 na stadionie De Grolsch Veste w Enschede.

15.06.2023 rok, półfinał Ligi Narodów A, De Grolsch Veste (Enschede)

Hiszpania – Włochy 2:1 (1:1)

Yeremy Pino 3′, Joselu 88′ – Ciro Immobile 11′

Hiszpania: Simon – Navas, Le Normand, Laporte, Alba – Rodri, Merino (Ruiz 74′), Rodrigo (Asensio 46′), Gavi (Canales 68′), Pino (Fati 74′) – Morata (Joselu 84′)

Włochy: Donnarumma – Di Lorenzo, Toloi, Bonucci (Darmian 46′), Acerbi – Frattesi (Verratti 76′), Jorginho (Cristante 61′), Barella – Zanilo, Immobile (Chiesa 60′), Spaniazzola (Dimarco 46′)

Żółte kartki: Alba, Gavi, Morata – Immobile, Zaniolo

Sędzia: Slavko Vinčić