Liga Mistrzów: Szalony mecz w Lyonie, OL gra dalej

Lyon Lipsk

Olympique Lyon zremisował z RB Leipzig 2:2 w meczu 6. kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzów. Tym samym podopieczni Rudiego Garcii rzutem na taśmę wywalczyli sobie awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów.

Po pięciu seriach gier wicelider niemieckiej Bundesligi przewodził w tabeli z dorobkiem 10 oczek. Na kolejno drugim i trzecim miejscu plasowali się Zenit i Olympique Lyon. Obie ekipy zgromadziły dotychczas 7 punktów. Kwestia awansu do 1/8 finału miała więc rozstrzygnąć się w ostatniej kolejce.

W pierwszym bezpośrednim pojedynku obu ekip lepsi okazali się Francuzi, którzy na Red Bull Arenie pokonali Lipsk 2:0. Przed pierwszym gwizdkiem trudno było jednak wskazać murowanego faworyta. Dużo lepiej mecz rozpoczęli jednak przyjezdni, którzy już w pierwszych fragmentach zmusili gospodarzy do intensywnej pracy w defensywie.

W 6′ minucie doszło do starcia pomiędzy Yussufem Poulsenem a Anthonym Lopesem, w którego efekcie arbiter główny, po dokładnej analizie sytuacji za pomocą systemu VAR, podyktował jedenastkę dla Lipska. Tę na gola bez większych problemów zamienił Emil Forsberg, wyprowadzając tym samym swój zespół na prowadzenie.

Po utracie bramki piłkarze Lyonu narzucili swoje tempo gry, lecz nie byli w stanie przebić się przed niemiecką defensywę. Na skutek skutecznej obrony RB Leipzig był w stanie raz jeszcze wykreować sobie sytuację w okolicy szesnastki gospodarzy. W 32′ minucie Lucas Tousart w nieprzepisowy sposób powstrzymał akcję gości, czym sprokurował kolejny rzut karny. Tym razem z jedenastu metrów uderzył Timo Werner, którzy mimo kontaktu Lopesa z futbolówką podwyższył prowadzenie RBL.

Podopieczni Rudiego Garcii rozpoczęli odrabianie strat dopiero w drugiej odsłonie. W 50′ minucie na lewej flance odnalazł się Houssem Aouar, który zwieńczył swoją akcję indywidualną efektownym strzałem z kilkunastu metrów w róg bramki Gulacsi’ego.

Widowisko stało na bardzo wysokim poziomie, a mecz niezwykle się zintensyfikował. Goście napierali, choć to Lyon musiał mierzyć się z presją czasu. W 82′ minucie na wysokości zadania stanął Memphis Depay. Po desperackim dośrodkowaniu w pole karne 25-latek siłą wywalczył sobie pozycje, po czym zaskakującym strzałem po długim słupku doprowadził do wyrównania.

Wynik 2:2, gwarantujący awans obu ekipom, utrzymał się aż do końcowego gwizdka. Mimo problemów piłkarze Lyonu wywalczyli sobie awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów, choć jeszcze 10 minut przed upływem regulaminowego czasu gry plasowali się na 4. miejscu w grupie G. W Lidze Europejskiej zagra Benfica, która pewnie pokonała Zenit 3:0.