Liga Mistrzów: Real Madryt najlepszy w Europie. Walecznej Borussi zabrakło sił

Twitter.com/@ChampionsLeague

Real Madryt po raz piętnasty w historii sięga po triumf w Champions League. W finałowym spotkaniu mistrz Hiszpanii pokonał Borussię Dortmund 2:0.

Nadszedł czas na ostatni akcent w europejskich pucharach w sezonie 2023/24. W najważniejszym meczu sezonu Real Madryt dążący po 15. trofeum w historii Ligi Mistrzów zmierzył się z niespodziewanym finalistą – Borussią Dortmund. Był to też wieczór wyjątkowy dla Toniego Kroosa dla którego był to ostatni występ klubowy w karierze oraz dla Marco Reusa, który w ostatnim występie dla BVB mógł sięgnąć po najważniejszy triumf w profesjonalnej, klubowej piłce.

“Fly away”

Występ Lenny’ego Kravitza otworzył finał Ligi Mistrzów i można powiedzieć, że jego hit z 1998 roku idealnie pasuje do emocji jakie miały miejsce w pierwszej połowie spotkania. BVB wyszło na mecz bardzo odważnie, bez bojaźni przed bardziej utytułowanym i doświadczonym rywalem. Szczególnie Borussia zachwycała akcjami na dużej szybkości. Bardzo aktywni pod tym względem byli Adeyemi (który ominął bramkarza Realu, ale nie zdołał oddać strzału na bramkę z czystej pozycji) i Ryerson. BVB miało przewagę liczebną w kontratakach co prawie doprowadziło do otwarcia wyniku. Najlepszą sytuację miał Fullkrug, który trafił w lewy słupek bramki strzeżonej przez Courtoisa.

Druga połowa i Carvajal

W drugiej części spotkania mimo, że gra wyrównała się dalej groźniejsze okazje tworzyła sobie Borussia Dortmund. W Realu zawodzili Jude Bellingham, który przegrywał pojedynki siłowe z rywalami oraz Rodrygo, który nie wracał do obrony w celu przejęcia piłki przez co blok defensywny miał różnorakie problemy, a w ataku też wiele nie tworzył. W 72. minucie na boisku pojawił się Marco Reus zmieniając niespodziewanie dobrze spisującego się Adeyemi’ego. Był on jednak tylko tłem dla swojego rodaka tego wieczoru. Po dośrodkowaniu Toniego Kroosa nie pokryty Dani Carvajal wbił piłkę do siatki. Od momentu zdobytej bramki Borussia kompletnie opadła z sił i oddała pole Realowi. Dobicie Borussii przyszło w 83. minucie spotkania. Po niedokładnym i nieodpowiedzialnym podaniu Maatsena drugą bramkę strzelił Vinicius Junior po podaniu Juda Bellinghama, który przejął bezpańską piłkę.

01.06.2024, Liga Mistrzów – finał, Wembley (Londyn)

Borussia Dortmund – Real Madryt 0:2 (0:0)

Bramki: 74′ Carvajal (Kroos), 83′ Vinicius Junior (Bellingham)

Borussia Dortmund: Kobel  –  Maatsen, Schlotterbeck, Hummels, Ryerson  –  Sabitzer, Can (C) (80′ Malen), Adeyemi (72′ Reus), Brandt (80′ Haller), Sancho  –  Fullkrug

Real Madryt: Courtois  –  Mendy, Fernandez (C), Rudiger, Carvajal  –  Kroos (85′ Modrić), Camavinga, Valverde, Bellingham (85′ Joselu) –  Rodrygo (90′ Militao), Vinicius Junior (90+4′ Lucas)

Żółte kartki: 35′ Vinicius Junior (Real Madryt),  40′ Schlotterbeck (Borussia Dortmund),  43′ Sabitzer (Borussia Dortmund), 79′ Hummels (Borussia Dortmund)

Sędzia główny: Slavko Vincic (Słowenia)