Liga Mistrzów: Kompromitacja Ajaxu Amsterdam! Benfica w ćwierćfinale rozgrywek

Darwin Nunez

W rewanżowym spotkaniu 1/8 finału Ligi Mistrzów Benfica mierzyła się z Ajaxem w Amsterdamie. Spotkanie to zakończyło się wynikiem 1:0 na korzyść gości! Jedynego i decydującego gola zdobył Darwin Nunez.

Pierwsza rywalizacja w Portugalii obu tych ekip zakończyła się remisem 2:2, gdzie Benfica dwukrotnie musiała odrabiać straty. Gola na 2:2 zdobył wtedy Roman Yaremchuk w 72. minucie, a wynik pomimo walki piłkarzy nie uległ już zmianie. Dziś wydawało się, że w lepszej pozycji są zawodnicy gospodarzy. Świetnie zorganizowana gra, dobrze funkcjonująca defensywa, kapitalny atak. To tylko jedne z nielicznych aspektów, które przemawiały za podopiecznymi Erika ten Haga. Jednak Portugalczycy nie ułatwili im tego zadania, a do rywalizacji przystąpili także z celem i marzeniami o awansie.

Pierwsza połowa była zdecydowanie na korzyść Ajaxu. Szkoleniowiec gospodarzy miał plan, który jego gracze konsekwentnie realizowali. Już w 7. minucie gry piłka zatrzepotała w siatce po strzale Dusana Tadicia, lecz sędzia podjął decyzję o spalonym. To jednak nie zmieniło oblicza gry. Tadić i spółka szli z akcjami do przodu, ale brakowało im wykończenia. Dobrze ustawiona linia defensywna Benfici konsekwentnie wybijała z rytmu swoich rywali, a przede wszystkim uniemożliwiała im oddanie precyzyjnego uderzenia. Ekipa z Lizbony grała częściej w defensywie, do tego była zmuszona w dużej mierze.

Gra nie wiele różniła się też w drugiej połowie. Z tą różnicą, że piłka ani razu po uderzeniach gospodarzy nie leciała w światło bramki. To dużo świadczyło o pracy i determinacji Benfici. Portugalczycy bardzo rzadko bywali pod polem karnym Onany, ale jak już się tam znaleźli to potrafiło bywać groźnie. Taka sytuacja miała miejsce w 77. minucie gry, kiedy to Darwin Nunez oddał pierwszy celny strzał! Napastnik gości pewnie pokonał bramkarza i wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Ajax pomimo wielu wykreowanych akcji nie zdołał posłać futbolówki między słupki. Benfica dzięki tej wygranej awansowała do ćwierćfinału Ligi Mistrzów.