Liga Mistrzów: Bez niespodzianki w Amsterdamie. Ajax pewnie pokonuje Lille

Nicolas Tagliafico

Ajax Amsterdam w dobrym stylu kontynuuje tegoroczną przygodę z europejskimi pucharami. Podopieczni Erika Ten Haga pokonali OSC Lille 3:0.

Początek spotkania należał do Ajaxu, który zgodnie z oczekiwaniami prowadził grę i nie pozwolił francuzom na przejęcie inicjatywy. Przed dogodną sytuacją jeszcze w pierwszych minutach stanął Quincy Promes, który po agresywnym przechwycie zdołał odskoczyć defensywie rywala, lecz po jego strzale piłka minęła słupek bramki Maignana. W kolejnych fragmentach “Godenzonen” ponownie formowali ambitne ataki, lecz żaden z nich nie został wykończony celnym uderzeniem.

Dopiero okazja z 18′ minuty wprawiła zgromadzonych na Johan Cruiff Arenie kibiców w ekstazę. Z braku możliwości dalszego kontynuowania akcji indywidualnej David Neres podzielił się futbolówką z Nicolasem Tagliafico, który bez chwili zwłoki dośrodkował w pole karne. Choć w szesnastce znajdowało się aż sześciu graczy Lille, żaden z nich nie był w stanie upilnować niekrytego wówczas Quincy’ego Promesa, któremu strzałem głową bez większych problemów wpakował piłkę do siatki.

Mimo utraty bramki przyjezdni wciąż nie byli w stanie dojść do głosu, a w ich sytuacjach brakowało przeważnie ostatniego podania bądź też skutecznej próby wykończenia. Tuż przed przerwą “Les Dogues” mogli doprowadzić do wyrównania. Długie zagranie wzdłuż lewej flanki otrzymał Jonathan Bamba, który po krótkim rajdzie odnalazł zmierzającego w kierunki bramki ze skraju dwudziestego metra Jonathana Ikone. Strzał 21-latka sprawił sporo problemów goalkeeperowi Ajaxu, który zmuszony został do ofiarnej interwencji, co z kolei skutkowało odbiciem piłki pod nogi Victora Osimhena. Najlepszy strzelec obecnej kampanii Ligue 1 skapitulował jednak w katastrofalny sposób i posłał futbolówkę wysoko ponad poprzeczkę.

Drugą część spotkania gospodarze również rozpoczęli z wysokiego “C”. Pięć minut po wznowieniu gry Edson Alvarez strzałem z wysokiego kąta podwyższył prowadzenie i w znaczącym stopniu przybliżył gospodarzy do upragnionego celu. W 62′ minucie było już 3:0 po tym, jak dośrodkowanie Hakima Ziyecha z rzutu rożnego na bramkę zamienił wyróżniający się tego wieczoru Nicolas Tagliafico. Trzecie trafienie, w tym przypadku głową, było udokumentowaniem dzisiejszej dominacji Ajaxu i zasłużonych trzech oczek.

Lille miało jeszcze swoje okazje na zdobycie bramki honorowej. W 78′ minucie Zeki Celik znalazł się w sytuacji jeden na jeden z bramkarzem, lecz po uderzeniu z powietrza trafił wprost w rękę Onany. Nieskuteczne i niewykorzystane okazje przewijały się jeszcze kilkukrotnie przed finalnym gwizdkiem. Koniec końców trzy oczka zostają w Amsterdamie, a Lille może w pełni skupić się na nadchodzących starciach w rodzimej lidze, które mogą okazać się kluczowe dla układu sił w Ligue 1.

W drugim spotkaniu grupy H faworyzowana Chelsea przegrała przed własną publicznością z Valencią 0:1.

17.09.2019, 1. kolejka Ligi Mistrzów – Johan Cruijff Arena (Amsterdam)

Ajax Amsterdam – OSC Lille 3:0 (1:0)

Quincy Promes 18′, Edson Alvarez 50′, Nicolas Tagliafico 62′

Ajax Amsterdam: Onana – Dest, Veltman, Blind, Tagliafico – Alvarez, Martinez (Ekkelenkamp 88′) – Promes – Ziyech (Lang 77′), Tadic, Neres (Huntelaar 83′)

OSC Lille: Maignan – Celik, Fonte, Gabriel, Bradaric – Sanches (Luiz Araujo 63′), Andre, Soumare (Xeka 77′), Bamba – Ikone (Yazici 63′), Osimhen

Żółte kartki: Onana 39′ – Sanches 39′

Sędzia: Srđan Jovanović (Serbia)