Liga Mistrzów: Ajax minimalnie lepszy od Tottenhamu w pierwszym półfinałowym meczu

Ajax wygrał pierwszy mecz z Tottenhamem i jest bliżej finału Ligi Mistrzów

AFC Ajax (Twitter)

Piłkarze Tottenhamu Hotspur przegrali pierwszy mecz półfinału Ligi Mistrzów z AFC Ajaxem. Jedyną bramkę w tym meczu zdobył Donny Van De Beek.

Dojście tych drużyn do półfinału już było dużą niespodzianką, bo raczej mało kto się spodziewał, że o finał Ligi Mistrzów powalczą Tottenham i Ajax. Gospodarze na swojej przeszkodzie mieli Borussię Dortmund i Manchester City. Z drużyną Lucien’a Favre’a w dwumeczu wygrali 4:0 i bez problemów awansowali do ćwierćfinału, tam w dwumeczu z Manchesterem City był remis 4:4, ale Spurs awansowali, dzięki strzelonym bramką na wyjeździe. Podopieczni Erika Ten Haga na swoje drodze spotkali Real Madryt i Ajax, z tymi pierwszymi w dwumeczu wygrali 5:2, a z Juventusem 3:2.

Pierwszy strzał w tym meczu zobaczyliśmy w 5. minucie. Na strzał z dystansu zdecydował się Donny Van De Beek, ale uderzył w trybuny. Dziesięć minut później goście wyszli na prowadzenie. Hakim Ziyech podał w pole karne od Van De Beeka, ten przyjął piłkę, wyszedł sam na sam z Hugo Llorisem i pewnym strzałem go pokonał. Młody Holender miał kolejną okazję do zdobycia gola, gdy uderzał z ostrego kąta, lecz tym razem bramkarz Spurs dobrze interweniował. W 26. minucie wreszcie zaatakował Tottenham. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego głową strzelał Fernando Llorente jednak znacznie się pomylił. W końcowych minutach pierwszej połowy Mauricio Pochettino musiał dokonać wymuszonej zmiany. Jan Verthongen zderzył się z Tobym Alderweireldem i nie dał rady kontynuować gry. W jego miejsce pojawił się Moussa Sissoko. W doliczonym czasie gry Tottenham sobie stworzył jeszcze dwie groźne okazje. Za pierwszym razem główkował Alderweireld, a chwilę później z dystansu strzelał Sissoko, oba strzały okazały się jednak niecelne. Do przerwy Tottenham przegrywał z Ajaxem 0:1.

Na początku drugiej połowy Ajax mógł podwyższyć prowadzenie za sprawą Nicolása Tagliafico, ale Argentyńczyk minimalnie przestrzelił. Chwilę później do remisu mógł doprowadzić Dele Alli, lecz André Onana pewnie chwycił futbolówkę po jego uderzeniu. W 63. minucie kolejną okazję mieli podopieczni Pochettino. W polu karnym strzelał Lucas Moura, ale Onana ponownie nie dał się zaskoczyć. Goście mogli zabić ten mecz w 78. minucie, gdy Dušan Tadić podał do Davida Neresa, a ten kopnął w słupek. W doliczonym czasie gry gospodarze mieli ostatnią szansę, by doprowadzić do wyrównania jednak Moura strzelił bardzo niecelnie i ostatecznie Tottenham przegrał pierwszy mecz półfinałowy z Ajaxem 0:1.