Losowanie 1/8 finału Ligi Europy przyniosło Derby Niemiec. Los chciał, że oba zespoły spotkały się ostatnio także w meczu ligowym. Wówczas górą byli piłkarze Borussii, wygrywając u siebie 4:2. Co przyniosła kolejna potyczka?

Pierwsze minuty obie strony wykorzystały na postraszenie rywala ostrą grą, co poskutkowało trzema żółtymi kartkami. Później przyszedł już czas na futbol.

Po pierwszym kwadransie goście wyszli na prowadzenie. Lukę w obronie Schalke wypatrzył Stindl, posłał idealną prostopadłą piłkę do Hofmanna, a 24-latek mimo interwencji Fahrmanna, dał prowadzenie swojej ekipie.

Na odpowiedź gospodarzy nie musieliśmy długo czekać, choć nie obyło się przy niej bez kontrowersji. W środku pola wyraźnie faulowany był Raffael, jednak gwizdek arbitra milczał, a Schalke wyszło z akcją, którą po podaniu Goretzki wykończył Burgstaller, wyrównując stan meczu w 25. minucie.

W 36. minucie bardzo ładną akcję przeprowadzili podopieczni Heckinga, piłka trafiła przed pole karne do Stindla, a jego strzał sprawił niemałe trudności golkiperowi Schalke. Na jego szczęście do odbitej piłki nie zdążył żaden z zawodników gości.

Chwilę przed przerwą rzut wolny dla Schalke niemal przyniósł bramkę. Ze sporego dystansu na uderzenie zdecydował się Geis, lecz czujny w bramce był Sommer, zbijając futbolówkę na rzut rożny.

W drugiej części pierwszą, lepszą sytuację wypracowali sobie gospodarze. W rzutu rożnego piłkę w pole karne posłał Geis, w tłoku najlepiej odnalazł się Howedes, jednak strzał głową kapitana minimalnie minął bramkę.

Na piętnaście minut przed końcem po małym zamieszaniu w polu karnym strzał oddał Choupo-Moting, piłka zblokowana przez jednego z obrońców spadła na poprzeczkę, a dobitkę Caligiuriego doskonale odbił Sommer, ratując Borussię przed utratą bramki.

Kolejne spotkanie w ciągu kilku dni tych drużyn tym razem zakończyło się remisem. Statystycznie to Schalke przeważało, jednak goście mieli w swoich szeregach bardzo dobrze dysponowanego Sommera, który niejednokrotnie ratował swój zespół. Widać było jednak dzisiaj pewną kalkulację w szeregach zarówno Schalke, jak i Borussii, które miały świadomość, że czeka je jeszcze rewanż. Ten będzie miał miejsce za tydzień.

Liga Europy

Veltins Arena, Gelsenkirchen, 09.03.2017 r., godz. 21:05, sędzia: B. Kuipers (Holandia)

Schalke 04 – Borussia Mönchengladbach 1:1 (1:1)

0:1 Hofmann (15′)

1:1 Burgstaller (25′)

Żółte kartki: Kehrer, Geis (Schalke) – Strobl, Jantschke (Borussia)

Schalke: Fahrmann – Howedes, Nastasić, Kehrer – Schopf (72′ Choupo-Moting), Stambouli (55′ Bentaleb), Goretzka, Geis, Kolasinac – Caligiuri, Burgstaller (84′ Di Santo)

Borussia: Sommer – Jantschke, Vestergaard, Kołodziejczak, Wendt – Hofmann (84′ Schulz), Strobl, Dahoud, Johnson (65′ Hahn) – Stindl, Raffael (79′ Herrmann)