Liga Europy

Krzysztof Drobnik (Piłkarski Świat)

W pierwszym meczu 1/16 finału Ligi Europy FK Rostov rozgromił Spartę Praga 4:0. Goście przez niemal godzinę grali w osłabieniu po czerwonej kartce dla Tiemoko Konate. Spotkanie rewanżowe odbędzie się za tydzień w Pradze.

Oba zespoły mają za sobą udaną jesień w europejskich pucharach. Sparta pewnie wygrała swoją grupę Ligi Europy, zostawiając w pokonanym polu Hapoel Beer Sheva, Southampton i Inter Mediolan. Wicemistrzowie Rosji natomiast, po raz pierwszy w swojej historii awansowali do fazy grupowej Ligi Mistrzów, gdzie w bardzo trudnej grupie zajęli trzecie miejsce, m.in. sensacyjnie wygrywając z Bayernem Monachium 3:2. Dwumecz zapowiadał się zatem bardzo ciekawie i trudno było wskazać jego faworyta.

W mecz lepiej weszli gospodarze, a efekt przyszedł po kwadransie gry. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piłkę do siatki skierował strzałem głową Miha Mevlja.
Sparta próbowała zaatakować i jak najszybciej doprowadzić do wyrównania, ale w 32. minucie ich sytuacja znacznie się skomplikowała. Drugą żółtą, a w efekcie czerwoną kartkę zobaczył Tiemoko Konate.
Po upływie kilku kolejnych minut było już w zasadzie po meczu. Gospodarze zadali dwa następne ciosy. W 38. minucie na listę strzelców wpisał się Dmitri Poloz, a dwie minuty później prowadzenie podwyższył Christian Noboa. Wynik 3:0 utrzymał się do końca pierwszej połowy.

Po zmianie stron obraz gry się nie zmienił. Stroną dominującą wciąż byli wicemistrzowie Rosji, z kolei prażanie byli absolutnie bezradni. Na kolejnego gola trzeba było czekać jednak do 69. minuty. Wtedy to bramkarza Sparty pokonał wprowadzony na plac gry zaledwie chwilę wcześniej Sardar Azmoun.
Piłkarze z Rostowa nie zamierzali oddawać inicjatywy. Do końca meczu w pełni kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku, ale więcej bramek nie zdołali już strzelić. Rostov – Sparta 4:0.

FK Rostov – Sparta Praga 4:0 (3:0)
1:0 – 15′ – Miha Mevlja
2:0 – 38′ – Dmitri Poloz
3:0 – 40′ – Christian Noboa
4:0 – 69′ – Sardar Azmoun