Javi Gracia zwolniony z Watfordu, znamy już nowego “starego” trenera

Znamy nazwisko pierwszego zwolnionego trenera w nowym sezonie Premier League.

fot. as.com

Watford FC od dzisiaj ma wakat na stanowisku trenera. Javi Gracia pożegnał się z “Szerszeniami” po słabym początku sezonu Premier League.

W zeszłym sezonie Watford długo bił się o miano “Best of the Rest”, czyli o 7. miejsce w angielskiej Premier League, które uprawnia do eliminacji Ligi Europy. Ostatecznie zajęli 11. pozycję ze stratą siedmiu punktów do Wolverhampton. Do tego doszedł finał Pucharu Anglii (porażka 0:6 z Manchesterem City), co jest jednym z największych sukcesów klubu z Vicarage Road.

Ten sezon rozpoczęli jednak okropnie. Po 4. kolejkach Premier League zajmują ostatnie miejsce w tabeli z tylko jednym punktem. Ich bilans bramkowy to 2:8, a ich kalendarz mimo wszystko nie był najtrudniejszy. Dlatego zarząd Watfordu zdecydował się zwolnić Javiego Gracię.

Javi reprezentował Watford z wielką dostojnością i zawsze będzie zasługiwał na nasz pełen szacunek za jego osiągnięcia. – powiedział Scott Duxbury, prezes i dyrektor generalny “Szerszeni”, cytowany przez oficjalną stronę internetową klubu.

Javi Gracia całą swoją karierę piłkarską spędził w Hiszpanii. Defensywny pomocnik po zakończeniu kariery i rozpoczęciu przygody jako trener również w większości spędził w ojczyźnie. W latach 2011-12 trenował w Grecji, natomiast przed objęciem 21 stycznie 2018 roku Watfordu pracował w Rubinie Kazań. W raz z Gracią angielski klub opuszczą także jego asystenci.

Od czasu przejęcia Watfordu przez rodzinę Pozzo, Javi Gracia był najdłużej pracującym trenerem w klubie. Był szkoleniowcem “Szerszeni” przez 594 dni. Od sezonu 12/13 na Vicarage Road zawitało aż 9 szkoleniowców, a tylko Hiszpan i Gianfranco Zola (526 dni) przekroczyli granicę 1 roku. Pozostali na tym “gorącym stołku” spędzali w okolicach 200 dni, najbliższy sukcesów Zoli i Gracii był Quique Sanchez Flores, który przepracował równe 365 dni.

I to właśnie 54-letni Hiszpan zastąpi Gracię na stanowisku trenera Watfordu. Flores po odejściu z Vicarage Road pracował w 2 klubach, w obu bez sukcesów. W Espanyolu Barcelona w 79 meczach notował średnio 1,30 punktu na mecz. Następnie przez 19 meczów szkolił w chińskim Shanghai Greenland Shenhua. Tam pożegnał się z posadą po 17 meczach ze średnią 1,06 punktu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *