Infantino: Czas ukrócić proceder masowych wypożyczeń!

flickr.com

Niedawno wybrany prezes FIFA, Gianni Infantino kontynuuje ogłaszanie reform, które mają odmienić na lepsze oblicze zawodowej piłki nożnej. Włoch tym razem skupia się na rynku transferowym, chcąc wprowadzić ograniczenia w wypożyczeniach piłkarzy oraz upublicznić zarobek agentów przy kupnie zawodników.

Ostatnia reforma przepisów transferowych w futbolu miała miejsce dokładnie 15 lat temu. Od tego czasu uważano, że wszystkie szczegóły są dopięte na ostatni guzik i jeśli już trzeba będzie w nich coś zmieniać to tylko detale. W opozycji do tego stwierdzenia stoi Gianni Infantino. Prezes FIFA chciałby sprawić, aby transfery stały się bardziej przejrzyste dla większej części piłkarskiego świata.

“Jeśli w ciągu miesiąca czy dwóch obracasz milionami dolarów to my musimy mieć pewność, że robisz to uczciwie. Dochodzą do mnie słuchy, że szczególnie ostatnio coś dziwnego dzieje się z transferami, w których znaczny udział mają wysoko opłacani agenci.” – powiedział Włoch brytyjskiemu Guardianowi.

Infantino, z wykształcenia prawnik, planuje już reformę przepisów, których zadaniem będzie sprawienie, aby przepływy pieniężne między klubami, piłkarzami, czy właśnie futbolowymi agentami stało się bardziej przejrzyste. Na pierwszy ogień idą Ci ostatni. Ich zarobek ma być upubliczniany przy każdym transferze, gdyż przecież to m.in. z tego powodu kwoty, jakie obowiązują w piłce kopanej są tak wysokie.

Nowy prezydent piłkarskiej centrali chciałby również ukrócić proceder masowych wypożyczeń, do którego nagminnie dochodzi wśród drużyn ze ścisłego topu. Chelsea Londyn rozesłała w tym sezonie do innych zespołów aż 37 zawodników, a nie gorsze są w tym np. Manchester City, Juventus, AC Milan czy Inter. Mniejsze kluby żalą się, iż ich najzdolniejsi piłkarze momentalnie zostają wykupieni przez “duże firmy”, by natychmiastowo zostać wysłanymi w jeszcze inne miejsce. W tym popiera je związek zawodowy zawodników. Taki Benik Afobe [aktualnie Bornemouth – przyp.red.], po podpisaniu kontraktu z Arsenalem Londyn w 2010 roku odwiedził w przeciągu pięciu lat sześć różnych zespołów. Wszystkie na wypożyczeniu.

“Uważam, że jest to nie w porządku, ale wobec obecnych przepisów nie jest to zabronione.” – mówił prezes FIFA – “Szczególnie dla młodych piłkarzy, bardzo niekorzystnym są ciągłe zmiany otoczenia. Pracujemy nad rozwiązaniem tego problemu i owszem, potwierdzam, że jednym z rozważanych możliwości jest wprowadzenie odgórnego limitu ilości zawodników w danym zespole.”

Gianni Infantino prężnie wziął się do “odrdzewiania” świata futbolu, proponując w ostatnim czasie kilka zmian. Wśród nich był m.in. pomysł zwiększenia ilości uczestników piłkarskiego mundialu.


Najlepsze oferty bukmacherskie na Euro 2020
20 zł bez depozytu, 600 zł bez ryzyka i bonus 2100 zł na eFortuna.pl
20 zł bez depozytu, 333 zł bez ryzyka i bonusy 2000 zł na LVBET.pl
21 zł bez depozytu, 230 zł bez ryzyka i bonusy 549 zł na Totolotek.pl
Zakład bez ryzyka 500 zł i bonus od depozytu 50 zł na Superbet.pl
Freebet 50 zł, zakład bez ryzyka 600 zł i bonus od depozytu 1000 zł na Betfan.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *