Hiszpania zwycięzcą Ligi Narodów UEFA w sezonie 2022/23!

Hiszpania

Hiszpania bezbramkowo zremisowała z Chorwacją w regulaminowym czasie gry, a po serii rzutów karnych w Lidze Narodów triumfowała La Furia Roja! Decydującą bramkę z rzutu karnego zdobył Daniel Carvajal.

Na kilka godzin przed pierwszym gwizdkiem na stadionie Feyenoordu w Rotterdamie, w innej części Holandii zakończyła się potyczka o 3. miejsce. Brązowymi medalistali zostali Włosi, którzy pokonali Holandię 3:2. Chorwacja przystępowała do meczu bardziej zmęczona od Hiszpanii. Wszystko przez dogrywkę w spotkaniu półfinałowym z Holandią. Ostatecznie podopieczni Zlatko Dalicia przechylili szalę na swoją korzyść i wygrali 4:2. Jednak Chorwacja nie wspominała dobrze pojedynków z Hiszpanią. W poprzednich latach zanotowała trzy zwycięstwa, remis i pięć porażek. – Marzymy o złotym medalu, każdy z nas – zapowiadał Dominik Livaković. Hiszpania z kolei wyeliminowała kadrę Włoch w półfinale (2:1). Decydującą bramkę w końcówce starcia zdobył Joselu. Zdobycie tytułu Ligi Narodów stanowiłoby idealny początek dla nowego selekcjonera Luisa de la Fuente, który wcześniej prowadził “La Furię Roję” w zaledwie trzech spotkaniach (dwa zwycięstwa i porażka).

Sytuacja kadrowa

Chorwacja: Zlatko Dalić dokonał tylko jednej roszady w porównaniu do zwycięskiego meczu przeciwko Holandii (2:4). Domagnoj Vida zastąpił Martina Erlica w roli lewego środkowego obrońcy.

Hiszpania: Luis de la Fuente wprowadził dwie korekty do składu wyjściowego. Merino i Rodrigo musieli ustąpić miejsca Ruizowi oraz Asensio w strefie środkowej.

Pierwsza i druga połowa nie przyniosły rozstrzygnięcia

Pierwsza połowa meczu na stadionie Feyenoordu w Rotterdamie nie stała na zbyt wysokim poziomie. Często starciom finałowym towarzyszy poczucie ostrożności. Zawodnicy wychodzą na boisko ze świadomością, żeby tylko nie stracić bramki przed zakończeniem pierwszej odsłony. Reprezentacja Chorwacji i Hiszpanii również przyjęła taką taktykę. Piłkarze Zlatko Dalicia wykreowali sobie cztery szanse w przeciągu 45. minut, w tym trzy na bramkę. Z kolei “La Furia Roja” stworzyła sześć okazji, jednak żadne z nich nie trafiło w światło bramki. Livaković w porównaniu do swojego rywala, Simona, nie napracował się między słupkami. Ale w 9. minucie golkiper Chorwacji mógł siebie i swoich kolegów z zespołu zaskoczyć ryzykowym przyjęciem w polu karnym. Po zmianie stron przebieg spotkanie nie zmienł się diametralnie. Obie drużyny usypiły spotkanie i z każdą kolejną minutą wydawały się być pogodzone z dogrywką. W drugiej odsłonie przeważającą stroną była Hiszpania, jednak zabrakło jej konkretów.

Dogrywka również nie przyniosła rozstrzygnięcia. Zawodnicy obu reprezentacji przedłużyli emocje aż do rzutów karnych. Chorwaci pomylili się dwukrotnie, a Hiszpanie tylko raz i to oni sięgnęli po pierwszy w swojej historii puchar Ligi Narodów!

18.06.2023 rok, finał Ligi Narodów A UEFA, De Kuip (Rotterdam)

Chorwacja – Hiszpania 0:0 (0:0), k.

Chorwacja: Livaković – Juranović (Stanisić 112′), Sutalo, Erlic, Perisić – Modrić, Brozović, Kovacić – Pasalić (Petković 61′), Kramarić (Majer 90+1′), Ivanusec (Vlasić 78′)

Hiszpania: Simon – Navas (Carvajal 97′), Le Normand (Fernandez 78′), Laporte, Alba – Rodri, Ruiz (Merino 78′), Asensio, Gavi (Olmo 87′), Pino (Fati 66′) – Morata (Joselu 66′)

Żółte kartki: Petković – Gavi, Rodri, Fernandez

Sędzia: Felix Zwayer