Włosi brązowymi medalistami Ligi Narodów UEFA 2022/23!

Włochy

Reprezentacja Włoch zdobyła brązowy medal Ligi Narodów UEFA po raz drugi! Po bolesnej przegranej w półfinale z Hiszpanią, na spotkanie o 3. miejsce wyszli w pełni zmotywowani i na stadionie De Grolsch Veste w Enschede pokonali gospodarzy – reprezentację Holandii 2:3. “Squadra Azzurra” do końcowych minut musiała drżeć o zwycięstwo!

W półfinale Ligi Narodów Holandia nie wykorzystała swojego prowadzenia i zamiast tego ponieśli porażkę 2:4 po dogrywce z Chorwacją. Ronald Koeman po porażce z Chorwacją przyznał, że “nie bez powodu jest trzecią najlepszą drużyną na świecie”. Reprezentacja Włoch z kolei odpadła w półfinale z Hiszpanią (1:2) i drugi raz z rzędu powalczy o brązowy medal. – W tej chwili mamy świetnych pomocników i obrońców, ale brakuje nam świetnych napastników – przyznał po rozczerowującej porażce z “La Furia Roja”. Niektórzy piłkarze i sympatycy futbolu uważają, że starcie o 3. miejsce w tym turnieju jest niepotrzebne, gdyż nie przynosi żadnych innych korzyści niż brązowy medal. Przed potyczką Holendrzy planowali się na 6. pozycji w rankingu FIFA, a Włosi na 8.

Sytuacja kadrowa

Holandia: Ronald Koeman wprowadził jedną korektę do drużyny w porównaniu z poprzednim przegranym starciem z Chorwacją. Teun Koopmeiners, który zaczynał mecz przeciwko “Vatreni” w roli środkowego pomocnika, został posadzony na ławkę rezerwowych. Jego miejsce zajął Noa Lang. Jednak 24-letni zawodnik Club Brugge rozpoczął mecz w trójce z przodu, gdzie zajął miejsce po lewej stronie. Centralnym pomocnikiem z kolei stał się Frenkie de Jong. Natomiast Xavi Simons przesunął się o linię niżej w porównaniu do poprzedniej potyczki – obsadził pozycję lewego wahadłowego. Ustawienie: 4-3-3.

Włochy: Roberto Mancini dokonał aż sześciu roszad w wyjściowej XI w porównaniu do poprzedniej porażki z “La Furia Roja”. Immobile, Zaniolo, Spinazolla, Jorginho, Barella i Di Lorenzo zaczęli w roli rezerwowych. A ich miejsce zajęli Dimarco, Cristante, Verratti, Gnonto, Retegui i Raspadori. Na przemeblowaniu składu jednak nie się skończyło. Szkoleniowiec “Azzurri” zmienił ustawienie z 3-5-2 na 4-3-3.

Pierwsza połowa dla Włochów

Zawody szybko otworzyli goście, którzy najmniejszego bez problemu zadomowili się na ziemi holenderskiej. Pierwszy celny strzał reprezentacji Włoch na bramkę strzeżoną przez Bijlowa zakończył się golem. W szóstej minucie, Federico Dimarco pięknie złożył się do strzału we własnym polu karnym i uderzeniem w prawą górną część bramki nie dał żadnych szans Justinowi Bijlowowi. “Azzurri” podwyższyli wynik spotkania po niespełna kwadransie gry. Tym razem, autorem bramki był Davide Frattesi, który mógł się cieszyć z debiutanckiego gola w seniorskiej kadrze. Swojego pierwsze trafienie zanotował w szóstym występie. Sytuacja bramkowa Frattesiego była jeszcze sprawdzana przez Bartosza Frankowskiego, który odpowiadał za wideoweryfikację. Finalnie, bramka została uznana. W 29. minucie arbiter główny, Glenn Nyberg, zarządził krótką przerwę na napoje. Dzisiejszego dnia na de Grolsch Veste w Enchede termometry wskazywały 31 stopni Celsjusza. W 40. minucie Cody Gakpo mógł zmniejszyć deficyt bramkowy po fantastycznym podaniu Xaviego Simonsa, jednak zawodnik Liverpoolu nieznacznie pomylił się.

Inne oblicze drugiej połowy

Po zmianie stron Ronald Koeman dokonał trzech korekt. Malen, Geertruida i Lang musieli ustąpić miejsca Berfqijnowi, Wijnaldumowi oraz Weghorstowi. Doskonałą sytuację bramkową tuż po wznowieniu gry miał Cody Gakpo, ale podobnie jak w pierwszej połowie – zabrakło mu skuteczności. Donnarumma udaremnił jego próbę. W kolejnych minutach to gospodarze narzucili tempo gry i w pełni kontrolowali przebieg spotkania. Dużo wyższe posiadanie piłki i zdecydowanie większa ilość wykreowanych sytuacji bramkowych sprawiły, że Roberto Mancini musiał szybko zareagować. Cheisa i Zaniolo zmienili Gnonto i Reteguiego. Roszady nie wpłynęły diametralnie na ich sposób gry. W 68. minucie Steven Bergwijn zmiejszył stratę bramkową. Utrata piłki przez Reteguiego zakończyła się fatalnie. Holendrzy przetransportowali ją szybko do przodu. Następnie podanie trafiło do Bergwijna, który przyjął ją w polu karnym Włoch, przetoczył na lewą stronę i wpakował na 1:2.

Włosi ponownie ponownie podwyższają prowadzenie i wyjeżdżają z Holandii z brązowym medalem

Radość i nadzieja “Oranje” trwała krótko. Po pięciu minutach Federico Chiesa podwyższył prowadzenie dla Włoch. W ostatnim kwadransie gry Holendrzy ponownie zaskoczyli gości, tym razem – po stałym fragmencie gry. Najlepiej i najszybciej w polu karnym zareagował Wout Weghorst, który zdobył bramkę kontaktową, ale została ona anulowana. Nieuznany gol nie podciął skrzydeł podopiecznym Ronalda Koemana, którzy ruszyli z podwójną siłą. Ich wysiłek został nagrodzony w 90. minucie. Autorem bramki kontaktowej był Georginio Winjnaldum. Arbiter spotkania, Glenn Nyberg, doliczył dziewięć minut do regulaminowego czasu gry. “Azzurri” musieli drżeć o zwycięstwo do końcowego gwizdka, ale ostatecznie go dowieźli.

Włosi wygrywają 3:2 z Holandią i po raz drugi została brązowym medalistą Ligi Narodów UEFA.

18.06.2023 rok, mecz o trzecie miejsce Ligi Narodów A UEFA, De Grolsch Veste (Enschede)

Holandia – Włochy 2:3 (0:2)

Steven Bergqijn 68′, Georginio Winjnaldum 90′ – Federico Dimarco 6′, Davide Frattesi 20′, Federico Chiesa 73′

Holandia: Bijlow – Dumfries, Geertruida (Wijnaldum 46′), van Dijk, Ake – Wieffer (Veerman 77′), de Jong, Simons – Malen (Bergwijn 46′), Gakpo, Lang (Weghorst 46′)

Włochy: Donnarumma – Toloi, Acerbi, Buongiorno, Dimarco (Spinazzola 74′) – Frattesi, Cristante, Verratti (Barella 85′) – Gnonto (Zaniolo 63′), Retegui (Pellegrini 85′) Raspadori (Chiesa 63′)

Żółte kartki: Weghorst – Dimarco, Barella, Acerbi

Sędzia: Glenn Nyberg (Szwecja)