Historyczne zwycięstwo Walii nad Gruzją

W pierwszym meczu 9. kolejki eliminacji Mistrzostw Świata 2018, Gruzja przegrała z Walią 0:1. Jedyną bramkę zdobył Tom Lawrence. Było to pierwsze, historyczne zwycięstwo Walii nad Gruzją.

Od pierwszego gwizdka do ataku rzucili się Walijczycy. W trzeciej minucie, świetnie prostopadle do Aarona Ramseya, podał Tom Lawrence, jednak pomocnik Arsenalu uderzył obok słupka. Walijczycy atakowali i byli blisko szczęścia. Joe Allen podał podcinką do Joe Ledleya, ten uderzył z pierwszej piłki, ale Giorgi Loria ładnie obronił ten strzał. Chwilę później, Joe Ledley dośrodkował do Sama Voksa, jego strzał przeleciał tuż obok bramki. W 36. minucie ponownie zaatakowali goście. Sytuacji oko w oko z Giorgi Lorią nie wykorzystał Tom Lawrence. Po tej akcji gości wreszcie odpowiedzieli Gruzini. Dośrodkowanie Jaby Kankavy do Giorgiego Kvilitaia, jednak strzał gruzińskiego napastnika trafił w boczną siatkę.

Drugą połowę od zdecydowanych ataków zaczęli goście. Aaron Ramsey podał do Toma Lawrenca, ten przyjął piłkę i uderzył tak że Loria nie miał szans. Następne sytuację dalej stwarzali Walijczycy, najlepszą Aaron Ramsey. Pomocnik Walii uderzył sprzed pola karnego, Giorgi Loria wypluł piłkę, a Sam Vokes był na spalonym. W 78. minucie, wreszcie jakąś dobrą okazję stworzyli gospodarze. Giorgi Merebashvili przejął piłkę od Ashleya Williamsa, ograł w polu karnym obrońcę, uderzył, ale jego strzał z trudem złapał Wayne Hennesey.  Była to ostatnia ciekawa sytuacja w tym meczu, i Walia po raz pierwszy w historii pokonała Gruzję.

Dzięki temu zwycięstwu, podopieczni Chrisa Colmana zachowali jeszcze szansę na baraże.

06.10.2017, 9. kolejki Eliminacji Mistrzostw Świata 2018, Boris Paichadze National Stadium

Gruzja-Walia 0:1 (0:0)

Tom Lawrence 49′

Gruzja: Giorgi Loria – Otar Kakabadze, Solomon Kvirkvelia, Guram Kashia, Giorgi Navalovski- Giorgi Merebashvili, Nika Kvekveskiri (Jaba Jaguari 76′) , Valeri Qazaishvili, Jaba Kankava, Giorgi Kvilitaia (David Shirkitladze 76′) – Valeriane Gvilia (Davit Kchocolava)

Walia: Wayne Hennesey – Chris Gunter, Ashley Williams, James Chester, Ben Davies – Andy King, Joe Allen, Joe Ledley (David Edwards 82′), Aaron Ramsey, Tom Lawrence – Sam Vokes (Haal Robson Kanu 74′)

Żółte kartki: Tom Lawrence

Sędzia: Jesus Manzano