Fantastyczna czwórka dała radę!

Do zakończenia sezonu została już tylko jedna kolejka. W tej przedostatniej każda z czterech walczących o mistrzostwo ekip wykonała swój plan, jakim było zwycięstwo. Lechia na swoim stadionie rozbiła Pogoń Szczecin 4:0, a Piotr Wiśniewski w pięknym stylu zwieńczył swoją karierę w Lechii. Lech z kłopotami wygrał z Wisłą Kraków, która ambicją w drugiej połowie mogła by spokojnie walczyć o mistrza. Legia poradziła sobie z Koroną w Kielcach, strzelając im tylko jedną bramkę (a tych gdyby nie Borjan byłoby więcej), a Jagiellonia udowodniła wszystkim jak wiele dla jej gry znaczy obecnie Sheridan.

Lechia Gdańsk u siebie gra futbol wyśmienity. W Gdańsku jak do tej pory przegrali tylko dwa razy, z czego raz z Legią Warszawa. To mówi bardzo dużo na temat gry Lechii w Gdańsku. Nie inaczej było w kolejce niemr 36. Lechia grała z Pogonią, która nie gra o nic. Piłkarze ze Szczecina chcą jedynie dograć sezon, bo w nowym zapowiadają się spore zmiany. Na stanowisku trenera pojawi się Macej Skorża, a w grę wchodzą solidne nazwiska. Do Gdańska Pogoń przyjechała mając tylko trzech obcokrajowców składzie. Lechia miała plan na to spotkanie prosty – trzymać Pogoń wysoko i spokojnie atakować. To im się udało. Słowik cztery razy musiał wyjmować piłkę z siatki. W drugim kolejnym meczu u siebie Lechia wygrała 4:0 i po raz drugi Marco Paixao strzelił trzy bramki. Tym razem jednak nie były to dwa karne i gol z akcji, a dwa gole z akcji i karny. W drugiej połowie pięknie z Lechią pożegnał się Piotr Wiśniewski, który trzy minuty po tym jak wpadł na boisko strzelił bramkę po rzucie rożnym. Oprócz tego z Lechią pożegnał się Mateusz Bąk, który wszedł do bramki Lechii na ostatnie 10 minut. Warto wspomnieć, że jak na razie Lechia nie straciła bramki w rundzie finałowej.

Lechia Gdańsk 4:0 Pogoń Szczecin
20′ Marco Paixao, 34′ Marco Paixao, 70′ Marco Paixao (pen.), 80′ Piotr Wiśniewski | –

Skład Lechii Gdańsk: 1.Kuciak(83′ 24.Bąk), 6.Vitora, 22.Maloca, 30.Nunes, 17.Haraslin, 7.Krasic, 6.Slavczev, 16.Borysiuk, 21.Peszko(77′ 14.Wiśniewski), 27.Wolski(71′ 28.Flavio Paixao), 19.Marco Paixao

Skład Pogoni Szczecin: 1.Słowik, 24.Niepsuj, 32.Obst, 3.Fojut, 21. Rudol(62′ 15.Matynia), 8.Cincadze(61′ 10.Kort), 6.Murawski, 7.Gyrucso, 14.Drygas, 11.Delew, 29.Listkowski(81′ 55.Kowalczyk)

Żółte kartki: 8′ Nunes, 23′ Borysiuk, 83′ Wiśniewski | 12′ Cincadze, 17′ Rudol

Czerwone kartki: – |-

Sędzia główny: Piotr Lasyk

Frekwencja: 20 067

W Kielcach komplet widzów nie widziany był od dawna. Ku temu by na stadion, zamiast na piwko, przyjść zachęcały dwa czynniki. Jednym z nich był rywal i jego klasa, czyli Legia Warszawa, drugim – gra Korony Kielce w rundzie finałowej, która szczególnie w grze z górną czwórką nie schylała czoła i godnie walczyła o swoje. Nie inaczej była w tym meczu. Legia dominowała i powinna wygrać ten mecz spokojnie 4:0. Świetnie bronił Borjan, świetnie podawał VOO, a jedno z tych podań na gola zamienił Dominik Nagy. Taki wynik “robi” Legię. Nic więc dziwnego że starali się kontrolować grę i szukali drugiej bramki. Za tydzień wszystko w nogach i głowach podopiecznych Jacka Magiery, jedyne co muszą zrobić to nie przegrać i nie zremisować z Lechią (zakładając że Jagiellonią wygra z Lechem)

Korona Kielce 0:1 Legia Warszawa
– | 35′ Dominik Nagy

Skład Korony Kielce: 82.Borjan, 19.Kallaste(46′ 37.Mrozik), 27.Grzelak, 99.Kwiecień, 26.Rymaniak, 14.Żubrowski, 8.Możdżeń, 15.Kiełb, 17.Palanca, 10.Aankour(73′ 55.Kotarzewski), 16.Górski(55′ 6.Marković)

Skład Legii Warszawa: 1.Malarz, 28.Broź, 5.Dąbrowski, 5.Pazdan, 14.Holousek, 75.Moulin, 15.Kopczyński, 6.Guliherme(90′ 25.Rzeźniczak), 8.Odjidja-Ofoe, 21.Nagy(80′ 27.Chukwu), 32.Radović(75′ 22.Hamalainen)

Żółte kartki: 27′ Grzelak, 29′ Kwieceń, 51′ Rymaniak, 85′ Mrozik, 86′ Kiełb, 90′ Borjan, 90+5′ Abalo | 11′ Broź, 40′ Nagy, 90+3′ Malarz

Czerwone kartki: – | –

Sędzia główny: Jarosław Przybył

Frekwencja: 15 000

W Poznaniu nadal wierzą w mistrzostwo. Nie mogli się dzisiaj potknąć i liczyć na to że za tydzień w końcu uda im się wygrać z Jagiellonią a z tym piłkarze z Wielkopolski mają olbrzymie problemy. Lech szybko zaczął i bardzo dobrze. Już w 9 minucie obrona Lecha otworzyła się niczym morze czerwone pod rozkaz Mojżesza,a Majewski z tego prezentu skorzystał. 12 minut później było już 2:0 Maciej Makuszewski wykorzystał prezent od Głowackiego i przy Bułgarskiej było już 2:0. 7 minut później Rafał Boguski wykorzystał nieporozumienie w obronie Lecha, strzelając bramkę kontaktową. Druga połowa to całkowicie inna Wisła Kraków i bojaźliwy Lech Poznań. Mało brakowało do tego aby Lech zremisował ten mecz, znacząco utrudniając sobie walkę o mistrzostwo i puchary. Na ten moment tracąc szanse na mistrza można bowiem stracić też szansę na puchary. Finalnie Lech dowlekł rezultat 2:1 i może zapatrywać się na ostateczne starcie w Białymstoku.

Lech Poznań 2:1 Wisła Kraków
9′ Radosław Majewski, 21′ Maciej Makuszewski | Rafał Boguski 27′

Skład Lecha Poznań: 30.Putnocky, 22.Kostevych, 26.Wilusz(46′ 3.Nielsen), 35.Bednarek, 4.Kędziora, 14.Gajos(58′ 6.Trałka), 55.Tetteh, 10.Jevtić, 86.Majewski, 17.Makuszewski, 24.Kownacki(78′ 11.Robak)

Skład Wisły Kraków: 24.Załuska, 5.Bartkowski, 6.Głowacki, 32.Gonzalez, 33.Spicić, 7.Lonch, 8.Uryga(63′ 18.Stilić), 9.Boguski, 21.Brlek, 88.Małecki(69′ 17.Bartosz), 14.Ondrasek(75′ 23.Brożek)

Żółte kartki: 58′ Kędziora | 34′ Spicić, 43′ Bartkowski, 73′ Głowacki, 90+2′ Gonzalez

Sędzia główny: Mariusz Złotek

Frekwencja: 19 373

Jagiellonia Białystok w meczu z Niecieczą pokazała dwie twarze. Ta pierwsza to dobrze grająca ofensywna Jagiellonia z pierwszej połowy, z dwoma trafieniami i kontrolą gry. Druga to ta bez Sheridana (usiadł na ławce), broniąca się i o mało nie tracąca cennych trzech oczek. W drugiej połowie to goście w przeciągu kilku minut mogli sporo namieszać w ligowej tabeli i sprawić, że Jaga znalazłaby się nawet poza pucharami. Na całe szczęcie karma wróciła i niepoprawnie podyktowaną jedenastkę obronił Marian Keleman. Za tydzień Jagiellonia szykuje się na ostateczne starcie z Lechem,tym meczem dała nam wszystkim do zrozumienia ile w tej drużynie wart jest Irlandczyk Sheridan.

Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1:2 Jagiellonia Białystok
71′ Vlastimir Jovanović | 16′ Fedor Cernych, Cillian Sheridan 34′

Skład Termalici: 80.Pilarz, 5.Ziajka, 15.Osyra(51′ 17.Pleva), 25.Kupczak, 8.Fryc, 28.Jovanović, 6.Babiarz, 11.Misak, 7.Stefanik, 21.Gutkovskis(83′ 14.Wróbel), 20.Nowak(65′ 24.Kędziora)

Skład Jagielloni Białystok: 25.Keleman, 21.Frankowski, 20.Szymanowicz, 16.Guti, 77.Tomasik, 22.Grzyb, 4.Góralski, 5.Vassiljev(77′ 23.Szymański), 9.Novikovas(76′ 7.Khomchenovskiy), 10.Cernych, 18.Sheridan(55′ 28.Świderski)

Żółte kartki: 45′ Gutkovskis| 90′ Grzyb

Sędzia główny: Krzysztof Jakubik

Frekwencja: 4 017