Eliminacje do Mistrzostw Świata: Duńczycy liderem w grupie F

Getty Images

Ciekawie zapowiadający się mecz grupy F w eliminacjach do Mistrzostw Świata pomiędzy Szkocją, a Austrią nie zawiódł.  Na Hampden Park w Glasgow padły aż cztery bramki. Natomiast liderem po pierwszej serii gier zostali Duńczycy, którzy pokonali w wyjazdowym starciu reprezentację Izraela.

Inauguracja eliminacyjnych zmagań w grupie F miała miejsce na Bloomfield Stadium w Tel-Awiwie. Reprezentacja Izraela nie wywiązała się jak należy z roli gospodarza. Podopieczni austriackiego trenera Williego Ruttensteinera ulegli Danii 0:2. Wynik spotkania otworzył w 13. minucie zawodnik FC Barcelony, Martin Braithwite. Bohaterem meczu został jednak Jonas Wind. Najpierw asystował przy bramce swojego kolegi na 1:0, natomiast po zmianie stron sam znalazł drogę do bramki Izraelczyków i ustalił tym samym wynik spotkania.

Izrael – Dania 0:2 (0:1)

Braithwite 13′, Wind 67′

Izrael: Marciano – Dasa (85′ Kandil), Elhamed, Tibi, Abu Hanna (4′. Lavi), Menachem (85. Haziza) – Dor Peretz, Natkho (68′ Golasa), Solomon – Dabour (61′ Weissman), Zahavi

Dania: Schmeichel – Wass, Kjaer , Christensen, Maehle (86′ Stryger Larsen) – Højbjerg, Delaney (88′ Nörgaard) – Y. Poulsen (77′ Skov Olsen), Eriksen, Braithwaite – Wind (77′ J. Andersen)

Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że kadra Austrii przystąpi do pojedynku w Glasgow ze sporymi ubytkami w kadrze. Ze względu na rozporządzenie dotyczące obowiązkowej kwarantanny dla osób powracających do Niemiec, pod znakiem zapytania stanął występ Davida Alaby, Xaviera Schlagera i Marcela Sabitzera przeciwko Szkocji. Kluby Bundesligi, w których występuje powyższe trio, ostatecznie nie utrudniły życia austriackiej kadry i dały zielone światło na wyjazd swoich piłkarzy za granicę. Żaden z nich nie miał ostatecznie wpływu na wynik. Na pierwszy plan wysunął się inny piłkarz na co dzień wstępujący w Niemczech, o którym przed meczem tak głośno nie było. Sasa Kalajdzić, mając w tym sezonie na swoim koncie 13 ligowych trafień dla VfB Stuttgart, dwukrotnie pokonał szkockiego golkipera. Ustrzelony dublet wystarczył jednak tylko na wywalczenie jednego punktu. Gospodarze również odpowiedzieli dwoma golami. Bramka na wagę remisu padła w 85. minucie, a strzelił ją John McGinn.

Szkocja – Austria 2:2 (0:0)

Hanley 71′, McGinn 85′ – Kalajdžić 55′, 80′

Szkocja: Marshall – O’Donnell, Hendry, Hanley, Robertson – McGinn, McTominay, Tierney – Armstrong (66′ Adams), Dykes (78′ McGregor),  Christie (88′ McLean)

Austria: A, Schlager – Lainer, Dragović, Lienhart, Alaba  – Baumgartner, Ilsanker, Grillitsch, X. Schlager – Grbic (68′ Schaub), Kalajdžić

Pierwsza kolejka eliminacji do przyszłorocznych Mistrzostw Świata w Katarze uraczyła nas starciem outsiderów w grupie F. Na przeciw siebie stanęły reprezentacje Mołdawii i Wysp Owczych. Wydawało się, że mały krok w stronę uniknięcia łatki najgorszej drużyny w swojej grupowej stawce poczynili ci pierwsi. Od 9. minuty Mołdawia prowadziła po golu Iona Nicolaescu. Goście zdołali uratować remis, aczkolwiek długo musieli na siebie czekać. W 83. minucie o podziale punktów zadecydował Meinhard Olsen.

Mołdawia – Wyspy Owcze 1:1 (1:0)

Nicolaescu 9′ – Olsen 83′

Mołdawia: Namașco – Posmac, Epureanu, Armaș, Jardan – Ionita, Carp (72′ Caimacov), Reabciuk – Nicolaescu, Rață (86′ Cojocari) – Damascan (72′ Postolachi)

Wyspy Owcze: Nielsen – Rólantsson, Faerö (40′ Vatnsdal), Nattestad, Davidsen – Vatnhamar (78′ Jónsson), Hansen (69′ Bjartalid), Vatnhamar, Hendriksson – K. Olsen, Edmundsson (78. M. Olsen)