Dzieci Busby’ego, czyli najlepsze czasy Manchesteru United
Manchester United jest jednym z najpopularniejszych angielskich klubów. Trenerem, który odcisnął na tym klubie szczególne piętno był Matt Busby. To właśnie pod jego wodzą Manchester osiągnął jedne z największych sukcesów, zapisując się na stałe w historii.
Powojenne początki
Busby zaczął trenować Manchester United w 1945 roku. Od samego początku jego pozycja w klubie budziła podziw. Warunki, które sobie wynegocjował były podobno dużo lepsze niż te, które w tamtym czasie obowiązywały trenera kadry narodowej. Większość osób związanych z futbolem nie mogła uwierzyć w to, że zwykły instruktor futbolu w armii stał się nagle menagerem jednego z najlepszych angielskich zespołów.
Sprzedawanie i kupowanie zawodników, komponowanie składu meczowego, dobór współpracowników czy sposobu trenowania to tylko niektóre z przywilejów Busby’ego. Dzisiaj takie działania wydają się dość normalne, ale na tamte czasy było to złamaniem wszelkich zasad obowiązujących trenerów i menagerów.
Pierwsze sukcesy
Warunki stawiane przez Busby’ego zaczęły przynosić efekty. W przeciągu kilku lat Manchester United zdobył mistrzostwo kraju, Puchar Anglii i kilkukrotnie zajmował drugie miejsce w lidze. Busby prowadził również reprezentację Anglii na Igrzyskach Olimpijskich w 1948 roku. W tamtym czasie kadra była powoływana raz na cztery lata, zatem można to uznać za kolejny sukces Busby’ego. Jego metod nie można było kwestionować, ponieważ uzyskiwane wyniki broniły trenera.
Dzieci Busby’ego
Skauci z którymi współpracował Busby podsyłali mu młodych i perspektywicznych zawodników. Średnia wieku w zespole wynosiła niecałe 22 lata. Z tego powodu drużyna została nazwana „dziećmi Busby’ego”. To właśnie ta drużyna w 1956 roku zdobyła mistrzostwo kraju, zadziwiając całą ligę.
Katastrofa samolotu
W 1958 roku Manchester United miał wracać z meczu w Zagrzebiu. Berlin był jednym z przystanków na trasie lotu. To właśnie tam zaczęły się problemy. Samolot nie wystartował, a zamiast tego uderzył w budynek. Zginęły wtedy łącznie 23 osoby- w tym 7 piłkarzy, 8 dziennikarzy i 3 pracowników klubu.
Busby spędził w szpitalu ponad 2 miesiące. Przynajmniej kilka razy w ciągu tego pobytu wydawało się, że nie przeżyje. Matt jednak wrócił na ławkę trenerską, a Manchesterowi United, jak zawsze po tak traumatycznych wydarzeniach, przybywało sympatyków.
Nowy początek
Oczy piłkarskiej Anglii skierowane były cały czas na Busby’ego. Wszyscy zastanawiali się, czy trenerowi uda się odbudować tak genialną drużynę jaką był wcześniej Manchester United. Drużyna w 1968 roku dotarła do Finału Pucharu Mistrzów, w którym miała zmierzyć się z Benficą. W meczu finałowym pojawiło się nawet 2 zawodników, którzy przeżyli słynną katastrofę samolotu. Byli to Bobby Charlton i Bill Foulkes.
Spotkanie było bardzo wyrównane. Dopiero w dogrywce Anglicy zdobyli bramki, które pozwoliły im ostatecznie wygrać 4:1. Do dzisiaj mówi się, że był to jeden z najbardziej emocjonujących meczów w całej historii futbolu. To właśnie wtedy Manchester United stał się jednym z najbardziej szanowanych i rozpoznawalnych klubów na świecie.
Upamiętnienie trenera
Matt Busby zmarł w 1994 roku. Klub nie zapomniał o jednym z najlepszych trenerów w swojej historii. Na Old Trafford można zobaczyć aż 2 pomniki wybitnego trenera. Drugi z nich został odsłonięty 40 lat po pamiętnym finale i jednocześnie kilka dni po wygraniu Ligi Mistrzów w 2008 roku. Legenda Matta Busby'ego i jego dzieci trwa w Manchesterze po dzień dzisiejszy.
-
AktualnościPanathinaïkós - klub bardziej polski niż myślisz
Bartłomiej Wrzesiński / 31 grudnia 2022, 12:00
-
Encyklopedia futboluVejvoda, holenderscy kibice i dolary, czyli europejskie puchary w wykonaniu Legii
Karolina Dudziak / 29 października 2022, 11:00
-
Encyklopedia futboluMecze z Sowietami - początek polskich zmian
Karolina Dudziak / 27 września 2022, 9:00
-
Encyklopedia futboluNajgorszy okres w historii polskiej piłki, czyli lata pięćdziesiąte
Karolina Dudziak / 26 września 2022, 14:00
-
Encyklopedia futboluPolski futbol podziemny, czyli wojenne realia piłkarzy i kibiców
Karolina Dudziak / 1 sierpnia 2022, 20:01
-
Encyklopedia futboluBerlińskie igrzyska, czyli popis Polaków
Karolina Dudziak / 31 lipca 2022, 18:00