Derby Kraju Basków dla Realu Sociedad

SportYou

W sobotnie popołudnie zmierzyli się ze sobą sąsiedzi z tabeli – Real Sociedad i Athletic Bilbao. Zawodnicy dostarczyli widzom wiele emocji, pomimo niesprzyjającej pogody. Po dość wyrównanym spotkaniu ostatecznie zwycięsko wyszli z niego zawodnicy Realu, którzy pokonali u siebie zawodników z Bilbao 2:1.

W pierwszej i zarazem wyrównanej połowie zawodnicy obu drużyn stosowali raczej atak pozycyjny, szukając możliwości prostopadłego podania. Żadna z drużyn nie stworzyła sobie dogodnej sytuacji strzeleckiej aż do 16. minuty, kiedy po błędzie obrońcy Bilbao w sytuacji sam na sam znalazł się Mikel Oyarzabal. Napastnik gospodarzy bez problemu minął bramkarza i otworzył wynik spotkania. Kolejne minuty upływały bez większych emocji, a strzały jakie oddawali zawodnicy obydwu drużyn nie sprawiały bramkarzom trudności. Dopiero w 45. minucie kibiców z miejsc poderwał Da Silva Willian Jose, niesamowitym strzałem z okolicy szesnastego metra. Uderzył piłkę z półobrotu i umieścił ją górnym rogu bramki, nie dając bramkarzowi gości żadnych szans. Wynik do przerwy 2:0 dla Realu Sociedad.

Druga połowa to dominacja Gości z San Mames pod każdym względem. Zmotywowani przez trenera w czasie przerwy wyszli na boisko z zamiarem wyrównania wyniku. Po ich stronie była większa liczba podań, dłuższy czas posiadania piłki oraz większa liczba sytuacji bramkowych. Zawodnicy Athleticu nie mogli sobie jednak stworzyć dogodnej sytuacji do zdobycia bramki aż do 81. minuty, kiedy rzut karny wywalczył Raul Garci. Do jedenastki podszedł faulowany zawodnik Bilbao i zdobył bramkę kontaktową po dobitce. Bramkarz gospodarzy, mimo że wyczuł intencje strzelca, wybił piłkę wprost pod nogi nadbiegającego Garcii. Podopieczni Aitora Elizegiego nie poszli za ciosem i do końca spotkania nie zagrozili już bramce Realu.

Real Sociedad – Athletic Bilbao   2:1

Oyarzabal 16′, Willian Jose 45′ – Raul Garcia 82

Real Sociedad: Rulli, Zaldua, Navas, Llorente, Hernandez, Zurutuza, Illarramendi(76′ Zubeldia), Merino, Januzaj(82′ Ramirez), Willian Jose(88′ Moreno), Oyarzabal

Athletic Bilbao: Herrerin, Capa, Alvarez, Martinez, Berchiche, San Jose(46′ Benat), Garcia, Ibai, Muniain(70′ Guruzeta), Cordoba Williams(46′ Garcia)

źródło: własne