CONMEBOL: Pierwsza kolejka eliminacji do Mundialu – pokaz siły Brazylii

Liverpool FC (Twitter)

W Ameryce Południowej w nocy z czwartku na piątek rozpoczęły się eliminacje do Mistrzostw Świata, które rozegrane zostaną w Katarze w 2022 r. W pierwszej kolejce swoją siłę pokazała reprezentacja Brazylii, która wysoko pokonała Boliwię. Poza tym od wygranej rywalizację rozpoczęła Argentyna oraz Kolumbia.

W strefie CONMEBOL zrzeszonych jest 10 reprezentacji, które rywalizują ze sobą w systemie ligowym. Mecz w roli gospodarza oraz rewanż na terenie rywala. Do głównego turnieju bezpośrednio awansują drużyny, które zajmą miejsca 1-4. Piąta reprezentacja rozegra mecz barażowy z zespołem z innej konfederacji.

Pokaz mocy Brazylii

W pierwszej kolejce tych eliminacji najbardziej utytułowane zespoły trafiły na mniej wymagających rywali. Tak oto reprezentacja Canarinhos, pokonała Boliwię 5-0. Gole dla drużyny prowadzonej przez Tite zdobywali Marquinhos, dwa Roberto Firmino, Philippe Coutinho. Samobójczym trafieniem popisał się boliwijski defensor Jose Carrasco. Brazylijczycy przystąpili do meczu z jedną z najsłabszych reprezentacji w swojej strefie w niemal najsliniejszym zestawieniu. W składzie Mistrzów Świata z 2002 r. zabrakło jedynie kontuzjowanego bramkarza Liverpoolu – Alissona.

Wygrane Argentyny, Urugwaju i Kolumbii

W najciekawszy meczu pierwszej kolejki eliminacji w Ameryce Południowej, doszło do ciekawego starcia pomiędzy Urugwajem i Chile. Na przeciw siebie stanęli byli koledzy z FC Barcelony – Luis Suarez po stronie “Urusów” oraz Alexis Sanchez i Arturo Vidal w drużynie “La Roja”.

Spotkanie rozgrywane na stadionie w Montevideo było bardzo zacięte. Pierwszego gola dla gospodarzy z rzutu karnego zdobył niezawodny Suarez. Do wyrównania w drugiej części meczu doprowadził Alexis Sanchez, który strzelił gola w 54. minucie meczu. Gdy wydawało się, że mecz zakończy się podziałem punktów gola na wagę zwycięstwa swojej reprezentacji zdobył rezerwowy Maximiliano Gómez. Była to trzecia minuta doliczonego czasu gry. Chilijczykom zabrakło już czasu na odpowiedź i komplet oczek pozostał w Urugwaju.

Swoje spotkanie wygrała również reprezentacja Argentyny. Drużna prowadzona przez trenera Lionela Scaloniego skromnie pokonała Ekwador po golu Leo Messiego z rzutu karnego. Argentyńczycy wyszli na prowadzenie w 13. minucie meczu, który rozgrywany był na stadionie Buenos Aires. Ekwadorczycy nie zagrozili drużynie “Albiceleste”. Przez cały mecz nie potrafili oni oddać choćby jednego celnego strzału na bramkę strzeżoną przez Franco Armaniego. Zwycięski gol Leo Messiego był jego 71 bramką w narodowych barwach.

Trzecią drużyną, która po pierwszej kolejce ma na swoim koncie komplet punktów jest reprezentacja Kolumbii. W pojedynku z Wenezuelą, podopieczni Carlosa Queiroza załatwili wszystko jeszcze przed przerwą. Gole dla”Los Cafeteros” zdobywali piłkarze grający na co dzień w Atalancie Bergamo. Wynik w 16. minucie meczu otworzył Duvan Zapata, następnie dwie bramki zdobył Luis Muriel. Na 2-0 trafił w 26. minucie, a wynik został ustalony w doliczonym czasie pierwszej połowy.

Jedyny remis

Jedynym meczem, w którym nie doszło do wyłonienia zwycięzcy było starcie Paragwaju z Peru. W tym meczu zespoły podzieliły się punktami za remis 2-2. Wszystkie gole padły w drugiej połowie meczu. Reprezentacja Eduardo Berizzo najpierw goniła wynik, gdyż to Peruwiańczycy wyszli na prowadzenie za sprawą Andre Carillo. Była to 52. minuta meczu. Do wyrównania doprowadził w 66. minucie Angel Romero. Napastnik, który w tym meczu był rezerwowym, wyprowadził swój zespół na prowadzenie w 81. minucie. Ostatecznie reprezentacja “Guarani” nie mogła cieszyć się z wygranej. W 85. minucie meczu swoją drugą bramkę w tym meczu zdobył Carillo. Piłkarz, który w lipcu zeszłego roku przeszedł z Benfici Lizbona do saudyjskiego Al-Hilal pozwolił reprezenatcji Peru cieszyć się z remisu.