Cezary Kulesza: Mielibyśmy udawać, że Rosja to nie Rosja, bo gra pod inną nazwą? To skandaliczne

PZPN

pzpn.pl


– Na Ukrainie dzieje się prawdziwa tragedia, giną ludzie, także sportowcy, i my mielibyśmy udawać, że Rosja to nie Rosja, bo gra pod inną nazwą? To była skandaliczna propozycja – mówi Cezary Kulesza o niedzielnej reakcji FIFA.

24 marca miał się odbyć baraż z Rosją w Moskwie, ale napaść wojenna na Ukrainę sprawiła, że Polacy odmówili gry. – Już we wtorek, jeszcze przed agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, przesłaliśmy do FIFA pismo, w którym wyraziliśmy głębokie zaniepokojenie i prosiliśmy o pilne stanowisko w sprawie meczu barażowego. W czwartek, już po inwazji, okoliczności zmieniły się jednak diametralnie i zdecydowanie stwierdziliśmy, że do Rosji nie pojedziemy. Namówiliśmy na to także naszych partnerów ze Szwecji i Czech – opowiada Cezary Kulesza w portalu “laczynaspilka.pl”.

– Oczywiście my, jako PZPN, musieliśmy być liderem tej akcji. Ale nikogo nie trzeba było namawiać do dołączenia. Zresztą w swoich wpisach w mediach społecznościowych polscy piłkarze jednoznacznie pokazali, jak mocno wspierają Ukraińców. Na mnie olbrzymie wrażenie zrobiła dojrzałość naszych piłkarzy. Osobisty wpis Wojtka Szczęsnego, słowa wsparcia na koszulce Matty’ego Casha dla Tomka Kędziory. To pokazało mi, że mamy prawdziwą drużynę – dodał.

Propozycja ze strony FIFA, by Rosjanie mogli zagrać na neutralnym terenie, bez flagi i hymnu została nazwana przez prezesa PZPN jako gra pozorów. – Na Ukrainie dzieje się prawdziwa tragedia, giną ludzie, także sportowcy, i my mielibyśmy udawać, że Rosja to nie Rosja, bo gra pod inną nazwą? To była skandaliczna propozycja, nie wahałem się nawet minuty. W tej trudnej chwili musimy zachować się tak, jak trzeba. Rozumiemy to my, Polacy, rozumieją to też Szwedzi oraz Czesi – zaznacza.

– Z reprezentacją Rosji nie zagramy, gdziekolwiek ten mecz miałby się odbyć i jakkolwiek rosyjska drużyna by się nazywała. Uważamy, że do naszego stanowiska powinny przyłączyć się inne federacje. Poprosiłem więc o przygotowanie i rozesłanie takiego dokumentu. Zaapelowaliśmy w nim o solidarność i odzew jest bardzo duży. W poniedziałek od rana odbieram telefony z poparciem wielu krajów. Nikt tam nie ma wątpliwości, że polski przykład jest słuszny. Kilka federacji, jak Anglia, Albania, Dania, Norwegia czy Walia, ogłosiło już zresztą oficjalnie, że z Rosjanami także nie zagrają – kończy Kulesza.

źródło: laczynaspilka,pl /


Jerzy Dudek: Konsekwencje wojny i ataku na Ukrainę będą musieli ponieść rosyjscy piłkarze


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.