10 największych odkryć 2016 roku! [2/2]

Nieuchronnie zbliża się koniec roku, a co za tym idzie, czas podsumowań, ocen i wszelakich analiz. Dzisiaj skupimy się bardziej na piłkarzach lub klubach, o których w roku 2015, nie słyszeliśmy w ogóle, a jak już – to w niezbyt pozytywnym świetle. Kolejność w rankingu jest przypadkowa, każda z niżej wymienionych pozycji jest swego rodzaju zwycięzcą. 

6. Rui Patricio

Portugalski bramkarz pokazał się na EURO z bardzo dobrej strony. Mimo, że swoje lata już ma, to na swój sposób można to nazwać objawieniem. Dotychczas był „tylko” solidnym bramkarzem, a w tym roku wspiął się na wyżyny. Na tyle wysoko się wspiął, że w klasyfikacji najlepszych piłkarzy roku wyprzedził m.in Roberta Lewandowskiego. Dla polskich kibiców nie kojarzy on się jednak ze zbytnio pozytywnym wydarzeniem, gdyż to właśnie on obronił rzut karny Kuby Błaszczykowskiego w ćwierćfinale EURO 2016.

7. Powtórki wideo

Jakby nie patrzeć, do odkryć roku możemy zaliczyć też to. Nie jest to wprawdzie, ani żaden klub, ani żaden piłkarz, ale technologia, dzięki której będziemy patrzeć na piłkę nożną z zupełnie innej strony. Pierwszy raz została użyta na zapleczu MLS, następnie wykorzystano ją w Eredivisie, a pierwszy poważny test miała na KMŚ (gdzie i tak nie została wykorzystana). Chodzi oczywiście o powtórki, które miałyby być wykorzystywane w sytuacjach spornych (np. wątpliwości co do podyktowania karnego lub spalonego). Czy to wypali? Ciężko jednoznacznie stwierdzić, ale na pewno w jakimś stopniu jest to rzecz przełomowa.

8. Sergi Roberto

Mimo, że już w roku 2015 prezentował się całkiem dobrze, to jednak dopiero ten rok pokazał jakim potrafi on być uniwersalnym piłkarzem. Lewa lub prawa strona obrony, a w skrajnych przypadkach zobaczymy go też na środkowym defensywnym pomocniku. Można powiedzieć, że na dobre przebił się do podstawowej jedenastki Dumy Katalonii i miejsca tak szybko nie odda. 24-latek w tym sezonie rozegrał 18 spotkań, w których zaliczył 4 asysty. Obecnie jest wyceniany na 25 milionów euro.

9. Dele Alli

Sezon pełen zawirowań. Najpierw zaciekła walka z Leicester o mistrzostwo kraju, które jednak nie przypadło kogutom. Następnie zwycięstwo w plebistycie najlepszego piłkarza młodego pokolenia w PL, a na sam koniec nominacja do bardzo prestiżowej nagrody „Golden Boy”. Mimo, że jest to rocznik 96′, to o dziwo on, wraz z Harrym Kane’em odpowiadają najbardziej za trzymanie poziomu przez Spurs. Za kilka lat Alli może wyrosnąć na osobę odpowiedzialną za trzymanie gry całej reprezentacji, bo już teraz w niej błyszczy.

10. FK Rostów

Przenieśmy się na chwilę do mroźnej Rosji, gdzie FK Rostów postanowiło przemienić się w tamtejszy odpowiednik Leicester City. Z tym, że Rostów zaczynał kompletnie od zera, z niedużym budżetem i jako beniaminek ligi. Historia zaczęła się tworzyć na naszych oczach, a wygranie ligi stało się faktem. Niestety podobnie jak w przypadku Leicester City, ten sezon jest zdecydowanie gorszy od wcześniejszego. Należy też wspomnieć, że FK Rostów wojowało też w Lidze Mistrzów i urwało punkty takim tuzom jak Atletico, czy też samemu Bayernowi!


Sprawdź również inne informacje o Mistrzostwach Świata 2022, wśród których dostępne są m.in. aktualności MŚ 2022, informacje o tym gdzie oglądać poszczególne mecze, które prezentujemy w dziale transmisje MŚ 2022, a także typy na MŚ 2022 i szczegóły o obstawianiu MŚ 2022.

1 thought on “10 największych odkryć 2016 roku! [2/2]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.