Zwycięstwa faworytów w Białymstoku i Gdańsku

Natalia Sularz

Niedziela w LOTTO Ekstraklasie stała pod znakiem zwycięstw walczących o mistrzostwo ekip z Białegostoku i Gdańsku. Ta pierwsza u siebie podejmowała Termalicę Nieciecza i wygrała 1:0 po rzucie karnym. Ekipa z Gdańska uporała się u siebie 1:0 z Zagłębiem Lubin, przerywając passę trzech meczów bez zwycięstwa.
Jagiellonia Białystok wygrała w ważnym meczu z Termalicą Nieciecza. Dla “Jagi” to przede wszyskim dalsza sukcesywna walka o tytuł. Dla Termalici walka o pierwsze zwycięstwo w lidze na wiosenne i już można śmiało powiedzieć – walka o byt w górnej ósemce. Piłkarze z Niececzy przed tym spotkaniem z 36 punktami do 9 Wisły Płock tracili tylko punkt! Nóż zbliża się do gardła, a poprawy w grze nie widać. Od początku do ataku ruszyła Jagiellonia i widać było, że zamierza ten mecz dość szybko rozstrzygnąć na swoją korzyć. Trzeba przyznać Jagiellonia wyglądała w pierwszej połowie dobrze. To co może martwić to kontuzja Vassiljeva. Po tym jak Estońskiego Cesarza zastąpił Taras Romanczuk, “Jaga” jakby straciła wyraz, była niewyraźna i nie miała wiele argumentów na swoją korzyść. To co zabrał los, los oddał. Dla Jagiellonii w drugiej połowie sędzia podyktował rzut karny. Tomasika popychali obrońcy gości, Sheridan strzelał a Białystok się cieszył. Ważne trzy punkty i pozycja lidera o punkt nad Legią Warszawa.

Jagiellonia Białystok 1:0 Bruk-Bet Termalica Nieciecza
`79 Cilian Sheridan (pen.)

Skład Jagielloni Białystok: 25.Keleman, 77.Tomasik, 16.Gut, 17.Runje, 2.Gordon, 4.Góralski, 22.Grzyb(`62 7.Khomchenovsky), 10.Cernych, 5.Vassiljev(`25 6.Romanczuk), 21.Frankowski, 18.Sheridan

Skład Bruk-Bet Termalici Niecieczy: 80.Pilarz, 5.Ziajka(`87 88.Koval), 15.Osyra, 77.Putivtsev, 22.Guliherme, 25.Kupczak, 6.Babiarz, 10.Gergel, 7.StefanikI(`81 11.Misiak), 19.Guba(`69 8.Fryc), 21.Gutkovskis

Żółte kartki: `32 Góralski, `41 Frankowski, `59 Romanczuk, `89 Runje |`36 Guba, `88 Gergel

Czerwone kartki: – | –

Sędzia główny: Jarosław Przybył

Frekwencja: 14 392

W Gdańsku było troszkę nieciekawie. Po trzech przegranych meczach zespół Piotra Nowaka musiał pokazać, że jest w stanie podnosić się po trudnych passach  i nie dać rywalom odskoczyć. Z takim nastawieniem piłkarze Lechii wyszli na murawę. Z nastawieniem ofensywnym. Trzeba im przyznać, małymi nakładami sił zdominowali obraz gry w pierwszej połowie. Więcej strzelali, lepiej grali, Zagłębie jedynie próbowało stawiać opór. Zostało to zresztą udokumentowane. Wolski, który rozegrał kapitalną pierwszą połowę podawał podcinką do Haraslina, a ten zagrywał na główkę do Marco Paixao. Portugalczyk z najmniejszej odległości wpakował piłkę do siatki Miedziowych. Po tej bramce nastąpiła lekka poprawa gry Miedziowych… I w sumie to by było na tyle. Druga połowa jedynie była.  Raczej spokojna z paroma akcjami po stronie Lechii i Zagłębia. Po strzałach Borysiuka, próbach kontry Zagłębia. Dla Lechii ważny mecz w kontekście walki o mistrza i niemal zagwarantowania sobie przewagi nad niższymi miejscami. Piłkarze Piotra Nowaka wyrobili sobie 11 punktów przewagi, co po podziale daje dobre 6 oczek.

Lechia Gdańsk 1:0 Zagłębie Lubin
`27 Marco Paixao | –

Skład Lechii Gdańsk: 1.Kuciak, 2.Janicki, 3.Wawrzyniak, 7.Krasić, 16.Borysiuk, 17.Haraslin(`59 30.Nunes), 19. Marco Paixao(`79 11.Kuświk), 22.Maloca, 27.Wolski, 28.Flavio Paixao(`88 6.Sławczew), 41.Stolarski

Skład Zagłębia Lubin: 1.Polacek, 4.Todorovski, 7.Janus(`69 90.Vlasko), 9.Woźniak, 18.Starzyński, 19.Jagiełło(`46 14.Janoszka), 20.Kubicki(`80 16.Żyra), 23.Dziwniel, 24.Tosik, 28.Piątek, 33.Guldan

Żółte kartki: `91 Kuświk| `35 Guldan, `77 Kubicki