Zmarł Józef Boniek, były piłkarz, trener i ojciec prezesa PZPN-u

Zbigniew Boniek

Zbigniew Boniek / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Jak informuje oficjalna strona PZPN-u w wieku 88 lat zmarł Józef Boniek, w przeszłości obrońca i trener.Był ojcem prezesa Związku – Zbigniewa Bońka.

Józef Boniek urodził się 12 marca 1931 w Nakle nad Notecią. Karierę piłkarską rozpoczął w rodzimych Czarnych Nakło. Później w latach 1953-59 występował w drugoligowej wówczas Zawiszy Bydgoszcz. W barwach Niebiesko-Czarnych wystąpił w ponad stu spotkaniach. Od 1959 do 1963 występował w drużynie Polonii Bydgoszcz, w której przez dwa pierwsze lata pobytu zaliczył 60 występów w ówczesnej Ekstraklasie. Po zakończeniu kariery zawodniczej trenował w Czarnych Nakło, Unii Solec Kujawski i Gwieździe Bydgoszcz.

Józef Boniek zmarł wczoraj o 14:55, według portalu Interia.pl Zbigniew Boniek zrezygnował z posiedzenia UEFA w Genewie po tym, jak dostał informacje o słabym stanie zdrowia ojca. Do Bydgoszczy niestety miał dotrzeć kilka minut po odejściu taty.

Mój ojciec grał twardo, przed nikim nie pękał. Ale nie był brutalem. Przeciwnicy go szanowali, a czołowy polski napastnik Marian Norkowski mógł się poświęcić strzelaniu bramek dla Polonii, bo wiedział, że z tyłu ma Bońka, który zatrzyma przeciwników. Ja za bardzo nie pamiętam ojca z boiska, ale jego cechy na pewno przejąłem. Dopóki jest szansa, to walczę. Kiedy nie ma – też, żeby móc spojrzeć sobie w twarz – opowiadał o ojcu Zbigniew Boniek na łamach “Rzeczpospolitej”.


OGLĄDAJ MECZE ZA DARMO W FORTUNA TV
OGLĄDAJ MECZE ZA DARMO W STS TV

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *