TOP 5…. Polskich Piłkarskich Bliźniaków

Krzysztof Drobnik (Piłkarski Świat)

Trzeci tekst serii TOP 5. Tym razem poznamy pięcioro najbardziej rozpoznawalnych polskich piłkarskich bliźniaków.

5Piotr i Paweł Giel  ( 8 grudzień 1989)  – wychowankowie Ruchu Radzionków, o których również w wówczas pierwszoligowych „Cidrach” zaczęło się robić głośno. Niezła gra w pierwszoligowym średniaku zaowocowała transferami kolejno do Warty Poznań (Piotr) oraz GKS-u Bełchatów (Paweł). Obecnie Piotr występuje w Kotwicy Kołobrzeg natomiast Paweł w Stali Rzeszów.

4.Michał i Mateusz Mak (14 listopad 1991) – pierwsze piłkarskie szlify zbierali w Suchej Beskidzkiej oraz Wiśle Kraków. Podobnie jak poprzednicy prawdziwą szansę dostali w Radzionkowie. W pierwszoligowcu szybko stali się ważnym ogniwem i jednymi z ciekawszych pomocników w całej lidze. Dostrzegł to  GKS Bełchatów, który wykupił braci. Początki w ekstraklasie były trudne, jednak z czasem stali się nie do zastąpienia zarówno w Bełchatowie, jak i następnych klubach. Obecnie Michał występuje w Lechii Gdańsk, a Mateusz w drużynie Piasta Gliwice.

3Łukasz i Rafał Gikiewicz (26 pazdziernik1987) – pierwsze kroki stawiali w klubach z Olsztyna. Szybciej w wielkiej piłce zaistniał Rafał, który już w wieku 21 lat trafił do Jagiellonii, gdzie też zadebiutował w Ekstraklasie. Łukasz po drodze do Ekstraklasy zatrzymał się na sezon w ŁKS Łódź. Następnie bracia spotkali się w Śląsku Wrocław by następnie rozjechać się po świecie. Obecnie występują w Al-Faisaly – Łukasz oraz w Freiburgu – Rafał.

2. Piotr i Paweł Brożek (21 kwiecień 1983) – karierę rozpoczynali w Kielcach. Szybko zostali wypatrzeni przez Wisłę Kraków, gdzie występowali najpierw w juniorach następnie w rezerwach by po dwóch sezonach dołączyć do pierwszej drużyny. Następnie zostali wypożyczeni do ŁKS-u, by po roku wrócić do Krakowa i stopniowo stawać się ważnymi ogniwami drużyny. W między czasie zostali wypożyczeni do śląskich drużyn. Po powrotach z wypożyczeń stali się jednak pierwszymi wyborami. Co zaowocowało transferem braci do Trabzonsporu. Następnie Piotr wrócił do Polski, a Paweł ruszył w podbój europy. Obecnie Paweł występuje w Wiśle Kraków, a Piotr trenuje gościnnie z klubami niższych lig.

 1.Michał i Marcin Żewłakow (22 kwiecień 1976) – karierę rozpoczynali w Drukarzu Warszawa skąd szybko trafili do Polonii, gdzie od początku grywali dość regularnie. Po siedmiu sezonach w stolicy wyjechali do Belgii, gdzie występowali kolejno w Beveren, Royal Excelsior następnie rozjechali się o innych klubach. Następnie po niezłych występach w lidze jak i reprezentacji wrócili pod koniec kariery do Polski (Michał do Legii, Marcin do Bełchatowa). Obecnie piłkarze zajmują ważne stanowiska w warszawskim klubie. Co ciekawe nie jak można by się spodziewać Polonii , a Legii.

Autor: Marcin Rogiński


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.

x