Szwajcaria wygrała z Serbią i awansowała do fazy pucharowej MŚ. Grad goli na Stadionie 974

fifa.com

Reprezentacja Szwajcarii pokonała Serbię 2:3 (2:2) w meczu trzeciej kolejki grupy G mistrzostw świata w Katarze. Drużyna Muraty Yakina zapewniła sobie awans do 1/8 finału.

Przed pierwszym gwizdkiem sędziego oba zespoły miały realną szansę, by awansować do fazy pucharowej piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Szwajcaria z dorobkiem trzech punktów zajmowała przed tym starciem drugie miejsce w tabeli. Serbia natomiast z jednym “oczkiem” na koncie zamykała tabelę grupy G.

Od początku meczu faworyzowani Szwajcarzy ruszyli do ataku i już w 1. minucie zagrozili kilkukrotnie bramce strzeżonej przez Milinkovicia-Savicia. Najpierw strzał Xhaki zablokował jeden z obrońców. Następnie do piłki dopadł Embolo, z którego uderzeniem poradził sobie bramkarz.

Żywiołowa i ofensywna gra reprezentacji Szwajcarii zaowocowała w 19. minucie trafieniem Xherdana Shaqiri’ego. Akcję bramkową zapoczątkował Ricardo Rodríguez, który zagrał piłkę wzdłuż linii końcowej boiska. Futbolówka odbiła się jeszcze od jednego z obrońców i trafiła pod nogi Djibrila Sowa, który dokładnym podaniem obsłużył Shaqiri’ego. Ten z kolei dopełnił formalności i mocny strzał po ziemi wyprowadził swój zespół na prowadzenie.

W kolejnych minutach Serbowie zadali dwa szybkie ciosy i z nawiązką odrobili jednobramkową stratę. Do wyrównania doprowadził Aleksandar Mitrović, który uderzeniem głową skierował piłkę do siatki. W 35. minucie gola na 2:1 po indywidualnym rajdzie strzelił Dušan Vlahović.

Szwajcaria, która chwilowo znalazła się poza turniejem, znów odważniej zaatakowała. Tuż przed przerwą serbskiego bramkarza uderzeniem z piątego metra pokonał Breel Embolo. Na przedpolu Xherdan Shaqiri zagrał do Djibrila Sowa, ten natychmiast odegrał na prawe skrzydło do Silvana Widmera, który precyzyjnym podaniem po ziemi obsłużył napastnika AS Monaco. Do przerwy 2:2.

Druga połowa

Pierwszy kwadrans drugiej połowy należał zdecydowanie do Szwajcarów, którzy ponownie wyszli na prowadzenie w tym meczu. W 48. minucie kombinacyjną akcję zespołu sfinalizował Remo Freuler.

Osiem minut później Breel Embolo uderzeniem z okolic drugiego metra przerzucił futbolówkę nad poprzeczką. Gdyby jednak piłka znalazła drogę do bramki, to finalnie gol nie zostałby uznany. Napastnik AS Monaco był bowiem na spalonym.

Do końca meczu Szwajcarzy kontrolowali grę i dzięki trzem punktom zameldowali się w fazie pucharowej mistrzostw świata. W 1/8 finału zagrają ze zwycięzcą grupy H – Portugalią.