Sobota w Ekstraklasie: Wisła rządzi w Krakowie, Lechia i Zawisza pną się w górę

Za nami bardzo interesująca sobota w 25. kolejce T-Mobile Ekstraklasy. Wisła niczym odmieniona za Kazimierza Moskala pokonała Cracovię w Derbach Krakowa, a Lechia i Zawisza kontynuują dobre passy zwycięstw w rundzie wiosennej.

189. “Święta Wojna” chyba dawno nie przykuwała tyle uwagi. Sam mecz także dał sporo emocji, zwłaszcza druga połowa. Jednak już w 16′ minucie padła pierwsza bramka. Świetnie akcję rozegrali Łukasz Burliga, Paweł Brożek i Łukasz Garguła. To ten ostatni zagrał do wbiegającego w pole karne Semira Stilicia, który dosłownie musnął piłkę, która powędrowała obok Krzysztofa Pilarza. Dało to prowadzenie gospodarzom 1:0 do przerwy. Po przerwie już w 53′ minucie ponownie dał o sobie znać Bośniak, który świetnie wrzucił w pole karne do Pawła Brożka, a ten bez większych problemów pokonał golkipera rywali. Cracovia odpowiedziała jedynie za sprawą Marcina Budzińskiego, który minutę później na raty, ale pokonał Michała Buchalika. Tym samym Cracovia przegrała 1:2 i od 1959 roku nie jest w stanie wygrać na Reymonta.

Wisła Kraków – Cracovia 2:1 (1:0)
1:0 – Stilic 16′
2:0 – Brożek 53′
2:1 – Budziński 54′

Wisła: Michał Buchalik – Boban Jović, Arkadiusz Głowacki, Richard Guzmics, Łukasz Burliga – Alan Uryga, Dariusz Dudka – Semir Stilić, Łukasz Garguła (73′ Jean Barrientos), Donald Guerrier (57′ Rafał Boguski) – Paweł Brożek (90′ Mariusz Stępiński).

Cracovia: Krzysztof Pilarz – Bartosz Rymaniak, Sreten Sretenović, Piotr Polczak – Krzysztof Nykiel, Miroslav Covilo, Damian Dąbrowski (65′ Armiche Ortega), Boubacar Dialiba (55′ Mateusz Wdowiak) – Bartosz Kapustka, Marcin Budziński – Deniss Rakels (76′ Erik Jendrisek).

Żółte kartki: Guerrier, Uryga, Jović, Garguła, Dudka, Burliga (Wisła) oraz Nykiel, Polczak (Cracovia).

Czerwona kartka: Kapustka /79′ za faul/ (Cracovia).

Sędzia: Szymon Marciniak (Płock)

W Chorzowie Ruch liczył na zatrzymanie rozpędzonego Zawiszę Bydgoszcz. Jednak szybko został sprowadzony na ziemię, bo już w 24′ minucie Alvarinho dośrodkował z rzutu wolnego wprost na głowę Kamila Drygasa, który odegrał do Micaela, a ten wyprowadził gości na prowadzenie. W niedługim odstępie czasu, bo już siedem minut później błąd Matusa Putnocky’ego wykorzystał Josip Barisić i było już 0:2. Jeszcze przed przerwą gola, który jak się okazało zamykał wynik strzelił Martin Konczkowski w sytuacji sam na sam. Zawisza wygrywa czwarty mecz z rzędu.

Ruch Chorzów – Zawisza Bydgoszcz 1:2 (1:2)
0:1 – Micael 24′
0:2 – Barisić 31′
1:2 – Konczkowski 37′

Ruch Chorzów: Matus Putnocky, Martin Konczkowski, Marcin Malinowski, Michał Helik, Paweł Oleksy, Bartłomiej Babiarz (46′ Eduards Visnakovs), Łukasz Surma, Jakub Kowalski (65′ Marek Zieńczuk), Filip Starzyński, Roland Gigołajew, Grzegorz Kuświk (57′ Michał Efir).

Zawisza Bydgoszcz: Grzegorz Sandomierski, Jakub Wójcicki, Andre Micael, Luka Marić, Sebastian Ziajka, Kamil Drygas, Iwan Majewskij, Bartłomiej Pawłowski (78′ Sebastian Kamiński), Mica (73′ Giorgi Alawerdaszwili), Alvarinho, Josip Barisić (63′ Jakub Świerczok).

Żółte kartki: Drygas, Majewskij (Zawisza).

Sędzia: Paweł Gil

Niezbyt wiosenna aura nie przeszkodziło kibicom Lechii, by wrócić z meczu ich ulubionej drużyny z Górnikiem Zabrze w dobrych nastrojach. Zawdzięcza to zwycięstwu Gdańszczanom 1:0, a jedyną bramkę strzelił Antonio Colak. Tym samym to trzecie zwycięstwo z rzędu niepokonanej na razie Lechii w 2015 roku.

Lechia Gdańsk – Górnik Zabrze 1:0 (1:0)
1:0 – Colak 11′

Lechia Gdańsk: Mateusz Bąk – Grzegorz Wojtkowiak, Rafał Janicki, Gerson, Jakub Wawrzyniak – Ariel Borysiuk, Stojan Vranjes – Maciej Makuszewski, Sebastian Mila (90+1′ Piotr Wiśniewski), Bruno Nazario (70′ Kevin Friesenbichler), Antonio Colak (58′ Piotr Grzelczak).

Górnik Zabrze: Pavels Steinbors – Ołeksandr Szeweluchin, Błażej Augustyn, Mariusz Magiera – Adam Danch, Erik Grendel – Roman Gergel (65′ Dominik Sadzawicki), Robert Jeż (71′ Rafał Kurzawa), Łukasz Madej, Rafał Kosznik – Bartosz Iwan (61′ Szymon Skrzypczak).

Żółte kartki: Janicki, Borysiuk (Lechia), Kosznik, Augustyn, Grendel, Danch (Górnik).

Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz).