Premier League: Aston Villa pewnie pokonuje Newcastle United i jest coraz bliżej gry w pucharach. Ollie Watkins z dubletem

Aston Villa

W inauguracyjnym meczu 31. kolejki Premier League Aston Villa pewnie pokonała 3:0 Newcastle po bramkach Jacoba Ramsey’a oraz dublecie Olliego Watkins’a. Zawodnicy z Birmingham wydłużyli swoją serię meczów bez porażki do ośmiu i coraz bardziej wywierają presję na Tottenhamie i Manchesterze United. “Sroki” straciły ważne punkty w kontekście walki o miejsce, gwarantujące grę w przyszłorocznej Lidze Mistrzów.

Do końca sezonu 2022/2023 pozostało coraz mniej spotkań. Przed pierwszym gwizdkiem sędziego Johna Brooksa, obie drużyny dzieliło dziewięć punktów w tabeli ligowej. Newcastle United rozegrało jednak o jeden mecz mniej od Aston Villi. Cele wspomianych zespołów nieco różnią się. “Sroki” walczą o zajęcie miejsca w czołowej czwórce, gwarantującego grę w przyszłorocznej Lidze Mistrzów. Z kolei gospodarze z Birmingham chcą utrzymać, jak najlepszą lokatę za czołówką. Teoretycznie nadal mogą myśleć o dogonieniu piątego Tottenhamu, ale żeby to zrobić, musieliby liczyć na potknięcia “Kogótów” (co jest bardzo prawdopodobne) i uzyskiwanie zwycięstw w każdym kolejnym meczu aż do końca kampanii.

Transformacja Unaina Emery’ego jest widoczna. Hiszpan przejmował zespół w listopadzie, kiedy zajmował 16. miejsce w tabeli Premier League. Obecnie okupuje ona szóstą lokatę z 47. punktami na koncie. Matty Cash po raz kolejny oglądał swoich kolegów zza lini bocznej. Polak w dalszym ciągu leczy kontuzję łydki, którą doznał na marcowym zgrupowaniu reprezentacji Polski. W jego miejsce na prawej stronie wystąpił doświadczony Ashley Young.

Gareth Southgate obecny na trybunach Villa Park

Na dzisiejsze starcie Aston Villa – Newcastle wybrał się Gareth Southgate. Selekcjoner reprezentacji Anglii przyjechał oglądać potencjalnych kandydatów do gry w kadrze ” Synów Albionu”. W wyjściowym składzie obu drużyn znalazło się aż 11 angielskich zawodników. Ezri Konsa, Jacob Ramsey, Ollie Watkins, Ashley Young w Aston Villi. Dan Burn, Anthony Gordon, Jacob Murphy, Nick Pope, Kieran Trippier i Joe Willock w Newcastle.

Ollie Watkins – bohater pierwszej połowy

Ollie Watkins, czyli najskuteczniejszy zawodnik Aston Villi z 12. bramkami na koncie i sześcioma ostatnimi podaniami w bieżącym sezonie od początku stał się wielkim zagrożeniem w polu karnym Nick’a Pope’a. Siał postrach i zamęt w formacji defensywnej “Srok”, która wyraźnie nie potrafiła znaleźć sposobu na powstrzymanie 27-letniego napastnika. Już w 28. sekundzie mógł otworzyć wynik spotkania. Otrzymał podanie na wolne pole, następnie wygrał pojedynek sprinterski ze Svenem Botmanem i oddał strzał na bramkę Pope’a, która trafiła w słupek. Ta sytuacja była zwiastunem ciężkiego popołudnia dla Nick’a Pope’a, który w kolejnych minutach miał ręce pełne roboty. W dalszej części gry Ollie Watkins stał się utrapieniem defensywy gospodarzy. Po 20. minutach mógł mieć już dublet na koncie, ale Aston Villę uratowało albo obramowanie albo Nick Pope. Siedmiokrotny reprezentant Anglii nie tylko pracował w ofensywie, ale także wspierał swoich kolegów w formacji defensywnej.

W 11. minucie Jacob Ramsey przełamał impas i wyprowadził klub z Birmingham na jednobramkowe prowadzenie. Wszystko rozpoczęło się od precyzyjnego dośrodkowania Szkota, Johna McGinna, który dograł do Olliego Watkins’a. Napastnik Aston Villi wygrał pojedynek powietrzny z Trippierem i Scharem, po czym dograł futbolówkę do wbiegającego w pole karne Ramsey’a. 21-letni pomocnik nie dał żadnych szans golkiperowi Newcastle na skuteczną interwencję. W bieżącym sezonie Premier League zapisał na swoim koncie już czwartą bramkę w 28. występie. W 15. minucie Ramsey mógł podwyższyć wynik, jednak po jego strzale piłka trafiła w poprzeczkę. W kolejnych minutach trwał napór gospodarzy, jednak nie przełożyło to się na większe prowadzenie. Newcastle United widocznie borykało się ze stworzeniem sytuacji bramkowych, po pierwszej odsłonie mieli ich zaledwie trzy.

Po zmianie stron, zawodnicy obu drużyn nie zamierzali próżnować. Po wznowieniu gry przez sędziego Johna Brooksa akcja z jednego pola karnego momentalnie przenosiła się do drugiego. Newcastle United może żałować, że nie wykorzystał swoich dogodnych sytuacji. W 58. minucie Ishak znalazł się w świetnej sytuacji, aby wyrównać stan gry. Spokojnie przyjął piłkę i krótkim zwodem oszukał obrońców gospodarzy. Następnie oddał strzał na bramkę strzeżoną przez Martineza, ale ten pofrunął i wykazał się skuteczną interwencją. Później jeszcze kilka razy Martinez był zmuszony do bronienia strzałów Newcastle United.

W 61. minucie Ollie Watkins zdobył swoją pierwszą bramkę w tym meczu, ale po analizie sędziów z wozu VAR bramka słusznie została anulowana. Zawodnik Aston Villi znalazł się na pozycji spalonej. To co nie udało się zrobić Watkinsowi w 61. minucie, zrobił trzy minuty później. Angielski napastnik oddał strzał w prawy róg bramki Pope’a i nie dał golkiperowi Newcastle żadnych szans na skuteczną interwencję. Pope po raz drugi (trzeci) wyciągał futbolówkę z własnej bramki. Co ciekawe podopieczni Eddiego Howe’a ostatni raz dwie bramki stracili czwartego kwietnia w przegranym (0:2) starciu z Manchesterem City. Watkins zdobył swoją 13. bramkę w 30 występie w rozgrywkach Premier League. Unai Emery świetnie przygotował swoją drużynę do dzisiejszego starcia. Najgroźniejszą bronią w Newcastle był Alexander Isak. Ollie Watkins swój świetny występ podsumował w 84. minucie. Szkot McGinn tak, jak w pierwszej połowie przedarł się prawą flanką, dośrodkował w pole karnego do Emiliano Buendii. Argentyński pomocnik podał dalej do osamotnionego w polu karnym Watkinsa, który spokojny strzałem po ziemi pokonał Pope’a i ustalił wynik na 3:0.

Piłka nożna jest piękna! Aston Villa zakończyła pięciomeczową serię zwycięstw Newcastle United i wprowadziła nerwową atmosferę do drużyny, prowadzonej przez Eddiego Howe’a. Dzięki wygranej, Aston Villa zajmuje szóste miejsce z 50. punktami na koncie. Do piątego Tottenhamu brakuje im trzech oczek. Newcastle zostaje na trzeciej pozycji z 56 punktami, tyle samo mają “Czerwone Diabły”.

15.04.2023 rok, 31. kolejka Premier League, Villa Park (Birmingham)

Aston Villa – Newcastle 3:0 (1:0)

Jacob Ramsey 11′, Ollie Watkins 64′, 84′

Aston Villa: Martinez – Young, Konsa, Mings, Moreno – Ramsey (Chambers 85′), McGinn, Douglas Luiz, Dendoncker – Watkins (Duran 90+1′), Buendia

Newcastle United: Pope – Trippier, Schar, Botman, Burn (Targett 68′) – Gordon (Almiron 56′), Guimaraes, Willock (Longstaff 68′) – Murphy (Wilson 56′), Isak, Joelinton (Anderson 80′)

Żółte kartki: Fabian Schar

Sędzia: John Brooks