Robert Lewandowski

flickr.com

Po dwóch tygodniach przerwy spowodowanych meczami reprezentacji z impetem wróciły rozgrywki niemieckiej Bundesligi. Dużo goli, fenomenalny występ Roberta Lewandowskiego, a także odrodzenie RB Lipsk. To tylko niektóre z wielu godnych uwagi wydarzeń tego weekendu. Zapraszam do lektury!

26. kolejkę rozpoczęliśmy w stolicy, gdzie Hertha Berlin podejmowała drużynę Hoffenheim. Był to bardzo ważny pojedynek w kontekście walki o miejsce gwarantujące udział w przyszłorocznej edycji Ligi Mistrzów. Pierwsi gola strzelili gospodarze, a konkretnie uczynił to słowacki obrońca Peter Pekarik. Na jego trafienie goście odpowiedzieli trzykrotnie. Najpierw wyrównującą bramkę zdobył Andrej Kramarić z rzutu karnego, w 76. minucie kapitalnym strzałem popisał się Niklas Sule, a wynik ustalił Kramarić. Warto dodać, iż od 58. minuty Hertha grała w ,,10” po tym jak czerwoną kartkę ujrzał Maximilian Mittelstadt. Zwycięstwo 3-1 na Olympiastadionie znacznie przybliża zespół Juliana Nagelsmanna do gry w Lidze Mistrzów w sezonie 2017/18.

W sobotę największą uwagę fanów w Niemczech przykuwały ,,Revierderby”. Schalke 04 na Veltins Arenie gościło Borussię Dortumund. Bramki padły dopiero w drugiej połowie. Wynik meczu otworzył Pierre-Emerick Aubameyang, a odpowiedzią gospodarzy na trafienie Gabończyka był gol 20-letniego Thilo Kehrera. Bayern Monachium jak walec przejechał się po ekipie Augsburga, a kapitalny mecz rozegrał kapitan naszej reprezentacji. Lewandowski nie dość że ustrzelił hat-tricka, to jeszcze dołożył do tego dwie asysty. ,,Weltklasse” jakby powiedzieli Niemcy. Bawarczycy wygrali 6-0 i pewnie zmierzają po piąty tytuł z rzędu. W innych meczach Werder Brema rozbił na Schwarzwald Stadionie Freiburg 5-2, a wydarzeniem meczu był hat-trick Duńczyka Thomasa Delaney’a. ,,Kozły” z Kolonii poległy w Hamburgu. Decydującego gola dla HSV zdobył w doliczonym czasie gry Lewis Holtby. Beniaminek z Lipska wrócił na zwycięską ścieżkę. Na Red Bull Arenie pokonał SV Darmstadt 4-0 i utrzymał pozycję wicelidera tabeli. W meczu rozgrywanym o 18:30 na Commerzbank Arenie miejscowy Eintracht Frankfurt bezbramkowo zremisował z Borussią Moenchengladbach.

W niedzielę byliśmy świadkami szalonego meczu w Leverkusen. Miejscowy Bayer podejmował Vfl Wolfsburg. Do 80. minuty na tablicy wyników widniał rezultat 2-0 dla ,,Aptekarzy”. Siedem minut wystarczyło Mario Gomezowi, by skompletować hat-tricka i wyprowadzić ,,Wilki” na prowadzenie, ale to nie był koniec. W 89. minucie wyrównujące trafienie dla gospodarzy uzyskał Kai Havertz. W innym meczu rozgrywanym tego dnia FC Ingolstadt pokonał na własnym boisku FSV Mainz 2-1.

3 wnioski po 26. kolejce:

1.Odrodzenie RB Lipsk.

Po dwóch porażkach w słabym stylu, a także trzech meczach bez zwycięstwa, zespół Ralpha Hasenhuttla powrócił na zwycięską ścieżkę.

2.Hertha traci miano królów własnego stadionu.

Przed 26. kolejka Hertha była drużyną, która zgromadziła w meczach u siebie największą ilość punktów. Po porażce w ten weekend została wyprzedzona przez Bayern oraz RB Lipsk.

3.Hamburg niesamowicie groźny u siebie.

W pierwszych siedmiu meczach na Volksparkstadionie HSV zgromadził jedynie 5 oczek. Następne sześć spotkań to wynik 16/18. Robi wrażenie.

Liczby kolejki:

3- tyle hat-tricków zostało zdobytych w tej kolejce. Strzelali je: Robert Lewandowski, Mario Gomez oraz Thomas Delaney.

4- tyle wygranych dzieli Bayern Monachium od piątego tytułu mistrzowskiego z rzędu.

35- tyle goli padło w 26. kolejce Bundesligi. Daje to bardzo dobrą średnią 3,89 gola na mecz.

Grali Polacy:

Robert Lewandowski(Bayern) – grał 90.minut, strzelił 3 gole oraz zaliczył 2 asysty.

Łukasz Piszczek(BVB) – grał 90. minut

Jakub Błaszczykowski(Wolfsburg) – grał 90. minut i zaliczył asystę

Paweł Olkowski (Koln) – grał 90.minut

Klasyfikacja strzelców:

Trafiali w ten weekend zarówno Pierre-Emerick Aubameyang, jak i Robert Lewandowski. Gabończyk do swojego konta dopisał jedno trafienie, zaś Polak trzy. To sprawia, iż oboje ponownie razem liderują w klasyfikacji strzelców. Napastnicy zdobyli już w tym sezonie ligowym po 24 gole. Bez gola w ten weekend Anthony Modeste, który spada na trzecią pozycję. Francuz ma w swoim dorobku 22 trafienia.