PNA: Karne wyłoniły brązowego medalistę

W meczu o brązowy medal Pucharu Narodów Afryki zmierzyły się ze sobą Demokratyczna Republika Konga i gospodarze turnieju Gwinea Równikowa. Bramkarze nie zostali pokonani ani w ciągu regulaminowych 90. minut, ani w czasie dogrywki. O rozstrzygnięciu zadecydowały rzuty karne, które lepiej wykonywali piłkarze DRK.

Cały mecz był niezwykle wyrównany. Obydwie drużyny miały niezłe sytuacje w ofensywie, ale obydwie także świetnie organizowały grę w defensywie. Pierwsza połowa mimo przewagi w posiadaniu piłki przez reprezentację DRK przebiegała pod dyktando gospodarzy turnieju. Znakomicie w bramce Kongijczyków spisywał się Kidiaba. W drugiej połowie częściej do głosu dochodzili piłkarze drużyny DRK. To „Lamparty” stworzyły więcej groźnych sytuacji pod bramką rywala. Po 90. minutach gry widniał wynik 0:0 i potrzebna była dogrywka. W dogrywce jednak nic wielkiego się nie wydarzyło, utrzymał się bezbramkowy remis, a sędzia zaprosił zawodników obu drużyn do strzelania rzutów karnych.

1Fot. twitter.com/CAF_Online

Gwinea Równikowa, grająca pod presją własnej publiczności nie udźwignęła ciężaru strzelania „jedenastek”. Już pierwszego karnego nie wykorzystał Javier Balboa, największa gwiazda drużyny, pewny egzekutor rzutu z jedenastu metrów w ćwierćfinałowym starciu z Tunezją. W drugiej serii karnych, piłkarz Gwinei ponownie spudłował. Tym razem Fabiani strzelił fatalnie i Kidiaba nie miał problemów z obroną strzału. Dwa kolejne rzuty karne zostały zamienione na gole przez graczy Gwinei Równikowej, ale na nic to się zdało, bo zawodnicy DRK wykorzystali wszystkie cztery próby. Tyle bowiem strzałów było potrzebne do rozstrzygnięcia. Demokratyczna Republika Konga została brązowym medalistą imprezy.

2Fot. twitter.com/CAF_Online

07.02.2015, godz.17.00 PNA, mecz o 3. miejsce: Demokratyczna Republika Konga – Gwinea Równikowa 0:0(0:0), dogrywka: 0:0, karne: 4:2