Tymoteusz Puchacz
fot. fot. Mikołaj Barbanell
Udostępnij:

PKO Ekstraklasa: Jak to jest z tym Pro Junior System?

Zastanawiacie się może dlaczego wiodący do tej pory Lech Poznań w klasyfikacji Pro Junior System, po 12 ligowych kolejkach jest dopiero na czwartym miejscu? W końcu w Poznaniu wszyscy przyzwyczaili nas do tego, że klub umiejętnie i sukcesywnie stawia na młodych piłkarzy. W tym sezonie już tak łatwo i prosto nie będzie. I paradoksalnie nie ma na to wpływu obowiązek wystawiania młodzieżowca w każdym meczu. Na stole leży spora pula pieniędzy do podziału dla najlepszych, jest więc się o co bić.

Decyzją Polskiego Związki Piłki Nożnej zwiększona została pula nagród Pro Junior System. Od teraz za wystawianie młodzieżowców w rozgrywkach ligowych kluby ekstraklasy rozdysponują między sobą aż 8,1 miliona zł. 5,6 miliona zł będzie pochodziło ze środków Ekstraklasa SA, a pozostałe 2,5 miliona zł przekaże na program PZPN. Zatem pula nagród wzrosła ponad dwukrotnie względem poprzednich rozgrywek. Zwycięzca klasyfikacji zarobi w tym sezonie aż 3 miliony złotych, a w przeciwieństwie do ubiegłych lat nagrodzony zostanie także piąty zespół rankingu.

Od sezonu 2019/20 każdy ekstraklasowy klub jest zobligowany do wystawienia w wyjściowej jedenastce przynajmniej jednego młodzieżowca. W obecnych rozgrywkach są to zawodnicy urodzeni w roku 1998 i młodsi. Jednak młodzieżowiec który występuję na boisku Ekstraklasy „z nadania” nie koniecznie zbiera punkty do Pro Junior System. Świetnym przykładem takiego zawodnika jest chociażby notujący ostatnio dobre występy w barwach Jagielloni Białystok Patryk Klimala, lub Kamil Józwiak czy Robert Gumny z Lecha Poznań.

Dlaczego tak się dzieję zatem? Otóż przepisy o obowiązku gry młodzieżowcem nie mają nic wspólnego z Pro Junior System, bowiem różnią się zapisem wieku który spełniać musi taki zawodnik. Otóż młodzieżowiec, jak już pisałem wcześnie, to zawodnik z rocznika 1998 i młodszy. Natomiast aby punktować w PJS trzeba urodzić się najpóźniej w 1999 roku.

Pro Junior System

Młodzieżowiec - zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego kończy 21. rok życia oraz zawodnik młodszy, tj. w sezonie 2019/2020 zawodnik urodzony w 1999 roku oraz zawodnik młodszy.

Ekstraklasa

Przyjmuje się, iż zawodnikiem młodzieżowym jest zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego kończy 22. rok życia oraz zawodnik młodszy, tj. w sezonie 2019/2020 zawodnik urodzony w 1998 roku oraz zawodnik młodszy, a w sezonie 2020/2021 zawodnik urodzony w 1999 roku oraz zawodnik młodszy, itd.

Puchar Polski

Przyjmuje się, iż zawodnikiem młodzieżowym jest zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego kończy 22. rok życia oraz zawodnik młodszy, tj. w sezonie 2019/2020 zawodnik urodzony w 1998 roku oraz zawodnik młodszy.

Obecnie pierwsze miejsce w zestawieniu zajmuję Legia Warszawa w której najwięcej punktów (2/3) zdobył Radosław Majecki, punktowali również Praszelik, Karbownik i Rosołek. Drugi w klasyfikacji jest ŁKS a trzeci Górnik. Z tymi klubami sprawa jest o tyle ciekawa, że punkty zdobywają wyłącznie dwaj zawodnicy. W Łódzkim klubie jest to Sobociński, który zdobył prawie wszystkie rankingowe punkty, oraz Pyrdoł. W Górniku natomiast Daniel Ściślak wyprzedza Davida Kopacza.

Lech Poznań póki co jest czwarty w zestawieniu, a swoją wysoką pozycję zawdzięcza Tymkowi Puchaczowi. Punkty zdobywają również Moder, Kamiński i Klupś oraz Marchwiński i Skrzypczak. Co ciekawe Klupś ma więcej punktów (czyt. minut) od Marchwińskiego i Skrzypczaka razem wziętych.

Tuż za plecami Lecha jest piątkowy rywal Kolejorza Zagłębie Lubin. Tutaj też tylko dwóch zawodników zbiera minuty do klasyfikacji, są to Łukasz Poręba i Bartosz Slisz.

Oczywiście nie wszystkie kluby uzbierały już jakieś punkty. Wynika to z przepisów, bo nawet jeśli na boisku pojawia się zawodnik spełniający kryteria PJS, to musi on spędzić łącznie na murawie odpowiednią ilość minut, aby punkty zostały dopisane do rankingu. Dlatego np. w Lechu minuty zaliczone wszystkich wychowanków poza Puchaczem nie są uwzględnione do rankingu. Więc wyjściowa pozycja Kolejorza wcale nie musi taka zła, jakby się wydawało.

Główne zasady Pro Junior System

  • Zawodnik musi rozegrać co najmniej 270 minut oraz pięć meczów w rozgrywkach ligowych, aby spędzony przez niego czas na boisku został uwzględniony w punktacji końcowej (te dwa warunki muszą zostać spełnione łącznie
  • Kluby zdegradowane nie są uwzględniane w podziale nagród finansowych przyznawanych w ramach programu
  • Do klasyfikacji nie są wliczane mecze barażowe
  • Do końcowej klasyfikacji są wliczane wyłącznie oficjalne mecze reprezentacji:
  • Reprezentacja A - wszystkie mecze oficjalne
  • Reprezentacja U21 - mecze o punkty
  • Reprezentacje młodzieżowe - mecze na turniejach finałowych  

Poza grą w rozgrywkach ligowych premiowane są też występy w kadrach młodzieżowych. Za udział w Mistrzostwach Świata do lat 20 dodatkowe punkty do klasyfikacji Pro Junior System mogą trafić na konta aż sześciu zawodników: Radosława Majeckiego (Legia Warszawa), Jana Sobocińskiego (ŁKS Łódź), Bartosza Slisza (Zagłębie Lubin), Adriana Benedyczaka (Pogoń Szczecin), Rafała Makowskiego (Lechia Gdańsk) i Adriana Gryszkiewicza (Górnik Zabrze). Bonusy zostaną im przypisane, jeżeli spełnią minimalne kryteria programu. W przeciwieństwie do wymienionych młodzieżowców występy podczas mundialu np. Michała Skórasia czy Tymoteusza Puchacza nie są premiowane. Powodem jest to, że zawodnicy reprezentowali na mistrzostwach inne kluby niż obecne, w których grają.

Tak wygląda obecnie tabela Pro Junior System po 12.kolejkach PKO Ekstraklasy

źródło: naszpicy.pl/łączynaspiłka/własne

 


Avatar
Data publikacji: 24 października 2019, 17:45
Zobacz również

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.