Największa zagadka mistrzostw świata, czyli co się stało z Ronaldo?

źródło: goal.com

Mundial we Francji w 1998 roku miał dwóch bohaterów. Pierwszym z nich był Zidane, drugim- Ronaldo. Oboje, choć nie bez problemów, doprowadzili swoje drużyny do finału.

Francuskie problemy

Francja do mundialu przystępowała w niezbyt dobrych nastrojach. Jedynym pozytywnym aspektem było to, że jako gospodarz turnieju nie musieli się kwalifikować. Całe przygotowania wydawały się nie mieć ładu i składu. Mimo to, Francuzom szło całkiem nieźle. Pierwsza runda była prawdziwym pokazem  francuskich umiejętności piłkarskich. Druga runda nie była już jednak tak łatwa. Stało się tak głównie za sprawą Zidane’a, który pauzował za czerwoną kartkę otrzymaną w meczu przeciwko Arabii Saudyjskiej.

Ćwierćfinałowy mecz z Włochami i półfinałowy z Chorwacją były prawdziwą drogą przez mękę. Turniej mógłby zakończyć się zupełnie inaczej, gdyby nie to, że piłka uderzona w ostatniej serii rzutów karnych trafiła w poprzeczkę. Do dzisiaj poprzeczka ta znajduje się w muzeum jako pamiątka. Francja po raz pierwszy awansowała do finału mistrzostw świata.

Trener “na papierze”

Przeciwnikami Francuzów mieli być Brazylijczycy, który grali poniżej oczekiwań. Dodatkowo duże kontrowersje budził trener Zagala. Trenerem był on tylko na papierze, a w rzeczywistości rządził jego asystent. To on podjął decyzję aby na turniej nie zabierać Romaria, co spowodowało wielkie niezadowolenie wśród kibiców.

22-letni Ronaldo był prawdziwą gwiazdą mundialu. Wydawało się, że jest w stanie poprowadzić Brazylię do zwycięstwa. Przed meczem finałowym doszło jednak do niecodziennej sytuacji, która do dziś nie została wyjaśniona.

Finałowy skład

Gdy podano skład na mecz finałowy, okazało się, że nie ma w nim Ronaldo. Poruszenie wśród dziennikarzy sięgnęło zenitu- to wręcz nieprawdopodobne, aby nie wystawić swojego najlepszego zawodnika do gry w najważniejszym meczu. Nikt jednak nie potrafił odpowiedzieć dlaczego tak się stało, a sam Ronaldo unikał zawsze odpowiedzi na pytania dotyczące tej decyzji.

Rąbka tajemnicy uchylił kolega Ronaldo z pokoju-Roberto Carlos. Ronaldo podczas snu podobno dostał napadu drgawek. Nikt nie wiedział co się dzieje. Zawodnik został wzięty do szpitala, gdzie nic nie wykryto. Na mecz został zawieziony prosto ze szpitala po potwierdzeniu przez lekarza kadry, że Ronaldo jest gotowy do gry.

Problemy z psychiką

Spekuluje się, że dziwna przypadłość Ronalda była spowodowana słabą psychiką. Brazylijczyk podobno nigdy nie radził sobie dobrze ze sławą. Prosty młody chłopak został przytłoczony oczekiwaniami kibiców. Ronaldo wychowywał się w rodzinie, w której przez cały czas były obecne kłótnie. Sam zmagał się również z problemami w swoim związku.

Ostatecznie Ronaldo trafił do wyjściowej 11. Podobno najmocniej nalegał na to prezes firmy obuwniczej, którą miał reklamować piłkarz.

Finałowy mecz

Francja zagrała w finale najlepszy mecz całych mistrzostw świata. Zidane zdobył 2 bramki i został nowym idolem narodu. Brazylijczycy nie byli w stanie zagrozić Francuzom. Ronaldo, który ledwo był w stanie biegać, nie mógł zmienić wyniku meczu. Ostatecznie przegrali 3:0. Francuzi po raz pierwszy zostali mistrzami świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.