Piłkarski rok się zakończył czas więc na garść analiz, informacji i podsumowań. Najpierw jednak, przedstawiamy wyniki głosowania na NAJLEPSZEGO TRENERA ROKU 2013.  Nie obyło się bez niespodzianek, nie raz przy wyborze kandydata musieliśmy długo się namyślić. Jednak ostatecznie, udało nam się! Przedstawiamy laureatów w trzech kategoriach: Trener Roku Ekstraklasy, Polski Trener Roku oraz Najlepszy Trener Świata.  

Na początku postanowiliśmy przyznać nagrodę na podwórku ligowym. Kandydatów było wielu, lecz ta trójka ewidentnie wysunęła się na czoło.

3.Jan Urban, Polska, Legia Warszawa, obecnie bez klubu

Wiele osób może dziwić tak dobra pozycja trenera który wraz z Legią Warszawa skompromitował nasz kraj na arenie międzynarodowej. To prawda, że gdybyśmy mieli nagradzać, za poczynania na arenie międzynarodowej, to niestety, ale pan Janek nie znalazł by się w tym notowaniu. Nalezy jednak pamiętać, że to właśnie temu człowiekowi Legia Warszawa zawdzięcza pierwszy od sześciu lat tytuł mistrzowski, a także to, ze wygrała rundę jesienną.

2.Franciszek Smuda, Polska, Wisła Kraków

To własnie temu człowiekowi “Biała Gwiazda” zawdzięcza powrót na salony. “Franz” poukładał drużynę, przeprowadził konieczne zmiany, przekazał swoją ideologię Wiśle. Teraz były selekcjoner reprezentacji Polski może być dumny z tego, co udało mu się osiągnąć, przez pierwsze pół roku pracy w Wiśle i odkupił swoje winy za spuszczenie do trzeciej ligi  niemieckiej SSV Jahn Regensburg. 

1.Adam Nawałka, Polska, Górnik Zabrze, obecnie selekcjoner reprezentacji

Rzutem na taśmę wygrał były szkoleniowiec Górnika Zabrze.  Adam Nawałka od lat uchodził za świetnego szkoleniowca, a w tym sezonie wszyscy jeszcze bardziej zwrócili na niego uwagę, gdy wyciągnął z Górnikiem Zabrze, pogrążonym przecież w kryzysie finansowym, świetne drugie miejsce na koniec rundy.  Przez jakiś czas zabrzanie byli nawet liderami, lecz po odejściu “Mistrza Adama” wszystko zaczęło wyglądać dość średnio, co jeszcze raz pokazuje, jaki wpływ na drużynę miał Nawałka.

Tym sposobem przeszliśmy do drugiej kategorii. Polski Trener Roku. Braliśmy tu pod uwagę równiez trenerów pracujących z reprezentacjami młodzieżowymi, jak też tych, którzy pracują za granicą. W w wyniku czego powstało takie oto podium:

3.Franciszek Smuda, SSV Jahn Regensburg (Niemcy, 2.Bundesliga)/Wisła Kraków

Po raz kolejny popularny “Franz” zdołał wedrzeć się na podium. Popularny szkoleniowiec nie zdobył naszej sympatii tym, co zrobił z SSV Jahn Regensburg, o czym już wspominaliśmy, lecz tym, co udało mu się wywalczyć z Wisła Kraków. Widać, że wrócił stary, dobry Smuda, który jest gotowy zginąć za drużynę i dlatego właśnie przyznaliśmy mu

2.Marek Zub, Żalgiris Wilno (Litwa, A Lyga)

Zbrodnią było by nie umieścić w naszym notowaniu trenera, który osiągnął mistrzostwo ze swoją drużyną.  Marek Zub dokonywał z Żalgirisem w tym sezonie rzeczy niemożliwych, wygrał ligę, wyeliminował Lecha z pucharów, więc naszym zdaniem, zasłużył sobie na miejsce drugie.

1.Adam Nawałka, Górnik Zabrze/Reprezentacja Polski

Kolejna nagroda, ląduje w rękach Adam Nawałki. Szkoleniowiec najpierw osiągnął spory sukces z Górnikiem Zabrze, przez jakiś czas bowiem “Górnicy” liderowali, a następnie został za to nagrodzony i został selekcjonerem reprezentacji. Wielkie brawa, dla pana Adama.

Teraz czas, na najbardziej prestiżowa nagrodę – TRENER ROKU NA ŚWIECIE. Tu, o dziwo  byliśmy zgodni, lecz kogo wybraliśmy? Zobaczcie sami.

3.Diego Simeone, Argentyna, Atletico Madryt (Hiszpania).

Diego Simeone może być dla wielu z państwa zaskoczeniem, ale to własnie Argentyńczyk zyskał nasze wielkie uznanie. Najpierw dał Atletico Madryt trzecie miejsce w lidze, następnie Puchar Króla, awans do 1/8 ligi mistrzów oraz drugie miejsce na koniec roku w Primera Division. To niebywałe, że Atletico pod wodzą Simeone gra jak z nut i ma nawet szansę, na pierwsze od 1996 roku.

2.Juergen Klopp,Niemcy, Borussia Dortmund (Niemcy)

Borussia Dortmund za Kloppa przeżyła prawdziwy renesans. Porywająca gra drużyny, w której występuje trójka Polaków zaprowadziło “BvB” do finału Ligi Mistrzów, gdzie jednak ulegli drużynie prowadzonej przez…

1.JUPP HEYNCKES, NIEMCY, BAYERN MONACHIUM (NIEMCY)/koniec kariery

To własnie on wygrywa nasze notowanie! Niemal jednogłośnie został wskazany na trenera roku. W poprzednim sezonie z Bayernem pobił 27 rekordów, co jest… 28 klubowym rekordem! Niesamowity Jupp poprowadził Bayern do trypletu, a drużyna, którą zostawił po sobie zdobyła Klubowe Mistrzostwo Świata.

Gratulujemy wszystkim laureatom.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *