LOTTO Ekstraklasa: Piast nie dał się Termalice

Krzysztof Drobnik (Piłkarski Świat)

W spotkaniu inaugurującym 14. kolejkę LOTTO Ekstraklasy Piast podejmował u siebie rywali z Niecieczy. W tabeli zespoły te dzieli co prawda przepaść, ale dobra forma gliwiczan dawała nadzieję na ciekawe spotkanie.

W początkowej fazie meczu to gospodarze byli częściej przy piłce, ale lepsze wrażenie sprawiali piłkarze Bruk-Betu. Z większą łatwością kreowali sobie kolejne sytuacje podbramkowe. Bardzo bliski zdobycia bramki był w 25. minucie Patrik Misak, ale z najbliższej odległości nie trafił do bramki rywali.

Piast szybko zrewanżował się gościom… również marnując doskonałą sytuację. Tym razem antybohaterem został Moskwik. Pierwsza połowa spotkania była ciekawa, obie drużyny zaprezentowały wysoki poziom, a wisienką na torcie była bramka na 1:0. Z rzutu wolnego fenomenalnie uderzył Masłowski, a pilarz musiał skapitulować.

Po przerwie oba zespoły wyszły na boisko bez zmian. W dalszym ciągu oglądaliśmy dobre spotkanie, ale tym razem piłkarze nie kazali nam długo czekać na bramki. W 54. minucie za wcześniejszy kiks zrehabilitował się Misak, który wykorzystał błąd obrońców i bez problemu pokonał Szmatułę. Sprawdziła się teoria, że pierwsze minuty po strzeleniu bramki są najtrudniejsze.

Remisowy wynik utrzymał się zaledwie 60 sekund. Piłkarze Termallici najwyraźniej przysnęli, bo już w 55. minucie dali się ograć Mokwie, którego zagranie w pole karne na bramkę zamienił Barisić. Goście rzucili się do odrabiania strat. Ataki drużyny z Niecieczy napędzał Gergel, który kilkakrotnie zagroził bramce rywali ambitnymi akcjami.

To właśnie Słowak mógł zostać bohaterem Termallici w końcówce spotkania. Jego mocny strzał został jednak świetnie wybroniony przez Szmatułę, a dobitka została posłana w trybuny. Chwilę wcześniej świetną sytuację zmarnował Nowak, który z kilku metrów trafił prosto w bramkarza.

Ostatecznie trzy punkty zostają w Gliwicach. Piastunki zanotowały trzecie zwycięstwo w czterech ostatnich spotkaniach, dzięki czemu są już na ósmym miejscu w tabeli Ekstraklasy. Termallica pozostaje na podium co najmniej do poniedziałku, kiedy Zagłębie zmierzy się z Wisłą Kraków.

Piast Gliwice 2:1 Bruk-Bet Termallica Nieciecza

Masłowski 45′, Barisić 55′ – Misak 54′

Piast: Szmatuła – Mokwa, Sedlar, Pietrowski, Hebert, Mraz – Żivec (Bukata 86′), Masłowski, Murawski, Moskwik (Badia 60′) – Barisić (Girdvanis 87′)

Termallica: Pilarz – Fryc, Osyra, Putiwcew, Guilherme – Pleva, Kupczak (Smuczyński 81′) – Gergel, Misak (Juhar 70′), Gutkovskis (Nowak 69′) – Kędziora

autor: Paweł Trawiński