Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

W meczu inaugurującym 5. kolejkę LOTTO Ekstraklasy Legia Warszawa pokonała Piasta Gliwice 3:1. Bramki dla mistrzów Polski zdobyli kolejno: Dominik Nagy, Krzysztof Mączyński i Guilherme. Honorowe trafienie dla gości zanotował Michal Papadopulos.

Obie drużyny nie mogą zaliczyć początku sezonu do udanych. Mistrz Polski w czterech meczach zdobył zaledwie cztery punkty. Gliwiczanie z kolei zapisali na swoim koncie tylko dwa oczka i przed dzisiejszym meczem zamykali ligową tabelę. Dzisiejsze starcie miało zatem duże znaczenie dla obydwu zespołów.

Zanim sędzia Bartosz Frankowski dał sygnał do rozpoczęcia spotkania, na stadionie przy Łazienkowskiej odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Miało to związek z przypadającym na najbliższy wtorek świętem Wojska Polskiego.

Od początku meczu inicjatywę próbowali osiągnąć legioniści. Już w 5. minucie oddali pierwszy celny strzał na bramkę rywali. Po zagraniu Kaspera Hamalainena do piłki doszedł Daniel Chima Chukwu, ale jego uderzenie głową bez problemów wybronił Jakub Szmatuła. Ze strony gości kilka minut później próbował odpowiedzieć Konstantin Vassiljev. Strzał Estończyka z rzutu wolnego był jednak zbyt lekki, aby mógł zaskoczyć Arkadiusza Malarza.

W 17. minucie Legia objęła prowadzenie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Hebert wygrał pojedynek główkowy z Maciejem Dąbrowskim, ale do wybitej przez niego piłki dopadł Dominik Nagy i mocnym uderzeniem lewą nogą otworzył wynik spotkania.

Pomimo korzystnego wyniku, gospodarze nie zamierzali oddawać inicjatywy i wciąż dyktowali warunki na boisku. Okazji do podwyższenia wyniku, poza kilkoma niecelnymi strzałami, stwarzali jednak niewiele. W efekcie, do przerwy utrzymało się jednobramkowe prowadzenie warszawian.

Po zmianie stron obraz gry nie zmienił się. Podopieczni Jacka Magiery w dalszym ciągu kontrolowali przebieg gry, ale wciąż brakowało sytuacji bramkowych. Z minuty na minutę coraz śmielej w ofensywie radzili sobie natomiast gracze Piasta. Strzałami z dystansu Arkadiusza Malarza próbowali zaskoczyć m.in. Martin Bukata i Marcin Pietrowski, ale ich uderzenia były niecelne.

W 68. minucie Legia mogła podwyższyć prowadzenie. Krzysztof Mączyński zgrał piłkę głową do wybiegającego na czystą pozycję Armando Sadiku, a uderzenie Albańczyka z najwyższym trudem na rzut rożny sparował Jakub Szmatuła.

Kilka minut później przed stuprocentową szansą stanęli podopieczni Dariusza Wdowczyka. Niezdecydowanie defensorów Legii wykorzystał Marcin Pietrowski, który następnie zagrał piłkę do stojącego kilka metrów przed bramką Michala Papadopulosa, a uderzenie Czecha ofiarną interwencją na linii bramkowej zablokował Michał Pazdan.

Niewykorzystana sytuacja Piasta zemściła się w kolejnych minutach. W bardzo krótkim odstępie czasu Legia wyprowadziła dwa ciosy. Najpierw po akcji reprezentantów Polski, gospodarze podwyższyli na 2:0. Artur Jędrzejczyk wypatrzył stojącego tuż przed polem karnym Krzysztofa Mączyńskiego, a ten płaskim uderzeniem pokonał Szmatułę. Tuż po wznowieniu gry fatalny błąd popełnił Pietrowski. Jego zagranie w poprzek boiska przejął Sadiku, który następnie zagrał do Guilherme, a Brazylijczyk dopełnił formalności i podwyższył na 3:0.

Goście walczyli do końca i w 89. minucie zdołali strzelić honorowego gola. Z lewej strony boiska dośrodkował Josip Barisić, a w polu karnym najlepiej zachował się Michal Papadopulos, który urwał się spod opieki Pazdana i głową umieścił piłkę w siatce.

W doliczonym czasie gry bliscy zdobycia kolejnej bramki byli jeszcze mistrzowie Polski. Po strzale Armando Sadiku piłka trafiła jednak tylko w słupek. Więcej goli dzisiejszego wieczoru już na Łazienkowskiej nie padło. Legia pokonała Piasta 3:1.

Legia Warszawa – Piast Gliwice 3:1 (1:0)
1:0 – 17′ – Dominik Nagy
2:0 – 78′ – Krzysztof Mączyński
3:0 – 79′ – Guilherme
3:1 – 88′ – Michal Papadopulos