Liga Mistrzów: Manchester City tylko remisuje z RB Lipsk

Gvardiol

Twitter/RBLeipzig

W pierwszym meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów RB Lipsk zremisował 1:1 z Manchesterem City. Wynik spotkania otworzył Riyad Mahrez. Bramkę wyrównującą zdobył Josko Gvardiol.

Pełna kontrola Manchesteru City w pierwszej połowie

Gospodarze bardzo gościnnie przyjęli drużynę z Manchesteru. W pierwszej części gry podopieczni Rose’a zostali pozbawieni jakichkolwiek atutów z przodu. Nazwiska Timo Wernera czy Dominika Szoboszlaiego straszyły tylko na papierze. Ataki RB Lipska nie kleiły się – Manchester City w pełni kontrolował wydarzenia boiskowe i nie dopuścił do kontrataków gospodarzy. Miażdżącą przewagę “Obywateli” potwierdziły statystyki, które były dla nich korzystne w każdym aspekcie. Manchester City wykreował sobie siedem sytuacji bramkowych do jednej po stronie gospodarzy. Warto dodać, że zespół z Lipska stworzył sobie tą sytuację dopiero w doliczonym czasie gry pierwszej połowy.

“Obywatele” zgodnie z planem otworzyli wynik spotkania w 27. minucie. Ogromny błąd Laimera i Schlagera został wykorzystany z zimną krwią przez Riyada Mahreza. RB Lipsk stracił futbolówkę ok. 30. metrów od własnego pola karnego po niechlujnym podaniu Laimera. Jack Grealish przechwycił podanie i momentalnie podał ją do Gundogana, który zaliczył asystę przy bramce Mahreza. W 36. minucie Grealish znalazł się w dogodnej sytuacji na podwyższenie prowadzenia, ale jego uderzenie trafiło tuż nad poprzeczką. Niespodziewanie w doliczonym czasie gry RB Lipsk odzyskał głos i po raz pierwszy oddał strzał na bramkę! Były zawodnik Chelsea, Timo Werner próbował pokonać Edersona, ale Brazylijczyk nie miał problemów z wyłapaniem strzału.

Odmieniona druga połowa

Czy ktoś spodziewał się powrotu RB Lipska w meczu? Pewnie niewiele osób. Jeśli Manchester City spodziewał się spacerku i spokojnego dogrania spotkania to się ogromnie pomylił. Gospodarze z pełną wiarą i odwagą rozpoczęli drugą część starcia. Wprowadzenie Benjamina Henrichsa za Lukasa Klostermanna tuż po przerwie było kluczową decyzją Rose’a. 25-letni pomocnik diametralnie zmienił przebieg spotkania, wprowadzając świeżość i kontrolę w środkowej części boiska. W pierwszej części gospodarze potrzebowali doliczonego czasu gry, żeby oddać pierwszy strzał na bramkę rywali, natomiast w drugiej odsłonie to oni jako pierwsi sprawdzili formę Edersona.

W 53. minucie Benjamin Henrichs był bliski zdobycia bramki wyrównującej, jednak jego strzał z główki trafił w poprzeczkę. Kilka minut później znowu znalazł się w niezłej sytuacji na pokonanie Edersona, ale piłka po jego uderzeniu minimalnie minęła obok lewego słupka. W dalszej części gry swoje szanse mieli jeszcze Timo Werner, Andre Silva czy Dominik Szoboszlai, ale żaden z nich nie był w stanie znaleźć drogi do siatki. W 70. minucie gospodarze w końcu dokonali swojego. Po dośrodkowaniu Marcela Halstenberga, gola wyrównującego zdobył Josko Gvardiol po uderzeniu z głowy. Manchester City nie potrafił już odpowiedzieć na bramkę gospodarzy i spotkanie zakończyło się wynikiem 1:1. Warto dodać, że Pep Guardiola w tym meczu nie dokonał ani jednej zmiany. Kwestia awansu do kolejnej rundy pozostaje otwarta. Manchester City w dalszym ciągu pozostanie faworytem w starciu rewanżowym, ale postawa niemieckiej drużyny z drugiej połowy może dodać trochę optymizmu.

22.02.2023, pierwszy mecz 1/8 finału Ligi Mistrzów, Red Bull Arena (Lipsk)

RB Lipsk – Manchester City 1:1 (0:1)

Josko Gvardiol 70′ – Riyad Mahrez 27′

RB Lipsk: Blaswich – Klostermann (46′ Henrichs) , Orban, Gvardiol, Halstenberg (89′ Raum) – Laimer, Schlager (82′ Haidara), Szoboszlai, Forsberg (66′ Nkunku), Werner – Andre Silva (82′ Poulsen)

Manchester City: Ederson – Walker, Akanji, Dias, Ake – Rodri, Gundogan, Mahrez, Silva, Grealish – Haaland

Żółte kartki: Henrichs

Sędzia: Serdar Gözübüyük (Holender)