twitter.com/Squawka

Od zwycięstwa fazę pucharową Ligi Europy rozpoczęła Chelsea. W meczu 1/16 finału londyńczycy pokonali na wyjeździe szwedzkie Malmö 2:1.

Chelsea od samego początku sezonu uznawana jest za jednego z faworytów do końcowego triumfu w Lidze Europy. Dzisiejszy mecz przeciwko Malmö miał być kolejnym krokiem do osiągnięcia tego celu, ale także okazją na poprawę nastrojów po ostatnich niepowodzeniach w Premier League, a zwłaszcza klęsce w Manchesterze przeciwko City. Zgodnie z przewidywaniami, londyńczycy od początku spotkania przeważali. Nie przekładało się to jednak na sytuacje bramkowe. Pierwsze poważne zagrożenie nadeszło dopiero po upływie pół godziny gry i od razu przyniosło podopiecznym Maurizio Sarriego prowadzenie. Z prawej flanki dośrodkował Pedro, a piłkę w siatce umieścił strzałem z niewielkiej odległości Ross Barkley.

Gospodarze szybko próbowali odpowiedzieć. Na kilka minut przed końcem pierwszej połowy, w polu karnym Chelsea doszło do sporego zamieszania, z którego The Blues wyszli jednak obronną ręką. Niecały kwadrans po rozpoczęciu drugiej odsłony, przyjezdni podwyższyli prowadzenie, po tym jak Olivier Giroud sprytnym strzałem piętą wykończył składną, zespołową akcję swoich kolegów.
Wydawało się, że po zdobyciu drugiej bramki Chelsea w pełni kontroluje wydarzenia na boisku. Gospodarze walczyli jednak do końca. W 79. minucie Marcus Rosenberg wykorzystał drzemkę defensorów rywali i posłał precyzyjne podanie do Andersa Christiansena, który w sytuacji sam na sam z Kepą Arrizabalagą pokonał hiszpańskiego bramkarza.
Gol kontaktowy to było wszystko, na co tego wieczora było stać piłkarzy Malmö. Ostatnie minuty nie przyniosły zmiany rezultatu. Chelsea zwyciężyła 2:1 i jest znacznie bliżej awansu do 1/8 finału.

14.02.2019, 1/16 finału Ligi Europy, Malmö, Malmö New Stadium

Malmö FF – Chelsea FC 1:2 (0:1)
Anders Christiansen 79′ – Ross Barkley 30′, Olivier Giroud 58′

Malmö: Johan Dahlin – Andreas Vindheim, Lasse Nielsen, Rasmus Bengtsson, Behrang Safari – Anders Christiansen (Romain Gall 81′), Fouad Bachirou, Arnór Ingvi Traustason (Oscar Lewicki 70′), Søren Rieks – Marcus Antonsson (Carlos Strandberg 70′), Markus Rosenberg.

Chelsea: Kepa Arrizabalaga – César Azpilicueta, David Luiz, Andreas Christensen, Emerson – Jorginho (N’Golo Kanté 74′), Ross Barkley, Mateo Kovačić – Willian (Eden Hazard 71′), Pedro Rodríguez (Callum Hudson-Odoi 84′), Olivier Giroud.

Sędzia: Aliaksiej Kulbakou (Białoruś)

Równolegle ze starciem w Malmö rozegrano także sześć innych meczów 1/16 finału Ligi Europy. Nie zabrakło w nich polskich akcentów. Cały mecz w barwach Napoli rozegrali Arkadiusz Milik i Piotr Zieliński. Ich zespół pokonał na wyjeździe FC Zurich 3:1, a obaj Polacy mieli spory udział w tym zwycięstwie. Milik zanotował asystę przy pierwszej bramce, z kolei Zieliński sam ustalił wynik meczu. Z powodu kontuzji, w składzie Dinama Zagrzeb na wyjazdowy mecz z Viktorią Pilzno zabrakło Damiana Kądziora. Starcie zakończyło się zwycięstwem mistrzów Czech – 3:1. Po pierwszych meczach, bliżej awansu do kolejnej fazy rozgrywek są także Valencia, FC Brugge oraz Villarreal. Remisem zakończyło się natomiast spotkanie Szachtara Donieck z Eintrachtem Frankfurt (2:2). Mecze rewanżowe odbędą się 21 lutego.