La Liga: Roger Marti zapewnia zwycięstwo Levante w derbach

Na inaugurację 27. kolejki La Ligi rozegrano derby Walencji. Levante okazało się lepsze w tej konfrontacji wygrywając skromnie 1:0. Jedynego gola zdobył napastnik gospodarzy Roger Marti.

Valencia do tego starcia przystąpiła mocno osłabiona. W poprzedniej kolejce kartki ujrzeli kluczowi piłkarze pierwszego składu: Carlos Soler, Maxi Gomez, Jose Gaya i Uros Racić. To spowodowało, że trener Javi Gracia musiał mocno kombinować ze składem, a przede wszystkim zapewnić szczelną defensywę o co w tym sezonie jest bardzo trudno. Postawił on na manewr z trójką stoperów, z Paulistą, Guillamonem i Diakhabym. Pierwsza połowa jednak wyraźnie pokazała, że obrona, a zwłaszcza Diakhaby i Guillamon popełniali kardynalne błędy. Dwa razy uszło im to na sucho, ponieważ Jorge de Frutos obił słupek, a chwilę później Jose Luis Morales nie wykazał się należytą skutecznością. W 18. minucie Roger Marti w znakomity sposób wymanewrował całą linie defensywy, po czym oddał strzał na bramkę Cillesena. Holenderski golkiper nie miał szans na udaną interwencję.

W kolejnych minutach Levante grało jak nie Levante. Podopieczni Paco Lopeza przyzwyczajali nas do otwartej gry z licznymi wyjściami pod pole karne rywala. Teraz jednak postanowili oddać piłkę Valencii wiedząc, że ta ma problemy kadrowe, a zmiennicy nie zgrali się jeszcze tak dobrze z zespołem. Nietoperze próbowali atakować głównie środkiem, ponieważ ich skrzydła dziś nie funkcjonowały. Brak Jose Gayi i Carlosa Solera mocno wpłynęły na przebieg tego meczu. W drugiej połowie oglądaliśmy podobny scenariusz. Gospodarze mieli kontrolę na przebiegiem meczu, ale w ostatnim kwadransie sami sobie zaczęli stwarzać problemy. Mogli definitywnie zamknąć to spotkanie poprzez trafienie Sergio Leona, ale ten wolał pójść na jeszcze jeden zwód, który oczywiście mu nie wyszedł. Z kolei później goście mieli znakomitą okazję na wyrównanie, ale czujnością wykazał się Aitor Fernandez. Levante wygrało ten mecz sposobem i sprytem.