Klęska Barcelony! Lanie wszech czasów!

dailymail.co.uk

Takiego scenariusza nie spodziewał się nikt. Rozpędzona zdobyciem po zaciętym boju Superpucharu Europy Barca została ośmieszona i rozbita w Superpucharze Hiszpanii przez Athletic Bilbao. Baskowie sprawili bardzo zimny prysznic “Dumie Katalonii” zwyciężając aż 4:0! Taki wynik pada po raz trzeci w historii superpucharu, ale po raz pierwszy w pierwszym meczu.

Początek meczu wskazywał raczej na wyrachowanie obu ekip i spokojne widowisko bez gradu bramek. Nic bardziej mylnego. W jedenastej minucie Marc-Andre ter Stegen musiał po raz pierwszy poważnie interweniować. Później mieliśmy prawdziwy pokaz rzutów rożnych i coraz mocniej nacierali. W 13. minucie ter Stegen wyszedł z bramki, a jego błąd wykorzystał Mikel San Jose. W kolejnych minutach Barcelona coraz bardziej starała się przedrzeć na stronę rywali, lecz ich ataki odbijały się od muru w postaci stoperów wraz z defensywnymi pomocnikami (Laporte, Benat, San Jose, Etxeita). W 26.minucie Luis Suarez przerzucił piłkę nad bramkarzem Athleticu, ale sytuację finalistów Copa del Rey wyjaśnił jeden ze stoperów. W miarę upływu czasu pojawła sie nerwowość i faule. Mecz stał się małym polem walki, w którym Barcelona nie mogła znaleźć sposobu na Basków (do 80.minuty oddali zaledwie dwa celne strzały). Jeszcze przed przerwą Barca starał się wyrównać ale będący w dobrej formie Iraizoz uratował zespół przed stratą gola.

Katalończycy szukali gola i wydawało się, że w 51. minucie nareszcie go znajdą. Nic bardziej mylnego gdyż dobrze na linii bramkowej interweniował Gorka Iraizoz. Piłka wyszła na rzut rożny, po którym wyszła kontra, Sabin popędził skrzydłem, wrzucił  w pole karne i mieliśmy już 2:0.  Na tym jednak strzelanie się nie zakończyło. Barcelona tak bardzo zdeterminowana, żeby dogonić rywali przepuszczała falowe ataki, przez co nie upilnowali w obronie Aritza Aduriza, który wykorzystał błąd Daniego Alvesa i zapewnił trofeum Baskom. Gospodarze jednak nie poprzestali i szukali czwartego gola. I znaleźli go! Grający dziś na poziomie ekstraklasy Dani Alves popełnił błąd i sprowokował rzut karny. Jedenastkę na gola zamienił Aritz Aduriz. Po tym golu Athletic odrobinę zwolnił, lecz Barcelona nadal nie potrafiła stworzyć jednej klarownej sytuacji pod bramką rywali. W końcówce Aduriz mógł zdobyć gola na 5:0, ale sędzia odgwizdał spalonego.

Szanse Barcelony w rewanżu są iluzoryczne, gdyż nawet biorąc pod uwagę poprzedników Superpucharu, drużyna która porzegrała pierwszy mecz różnicą dwóch lub więcej bramek nigdy nie sięgnęła po trofeum.

Athletic Bilbao 4:0 (1:0) FC Barcelona