Fortuna Puchar Polski: Awans Pogoni Szczecin po dogrywce, ambitny Górnik Zabrze odpadł

W meczu 1/8 finału Fortuna Pucharu Polski, Pogoń Szczecin ograła Górnika Zabrze (2:1)) na własnym terenie. Bramki dla gospodarzy zdobyli Kamil Grosicki oraz Leo Borges. Z kolei dla gości trafił Sebastian Musiolik.

W miniony piątek, to Górnicy ograli Portowców (1:0) w lidze i po kilku dniach doszło do rewanżu, lecz już w krajowym pucharze. – W trzech ostatnich meczach oddaliśmy siedemdziesiąt strzałów, a mamy z tego tylko punkt. To coś niewyobrażalnego. W meczu z Rakowem, który jest Mistrzem Polski, oddaliśmy 24 strzały. To też coś pokazuje. Brakuje nam czegoś, żeby domknąć mecze takie jak ten ze Stalą. Zwłaszcza w pierwszej połowie pokazaliśmy w tym spotkaniu kawał dobrej piłki. Przegrywanie takich meczów to coś najgorszego – mówił dyrektor szczecinian, Dariusz Adamczuk w “Lidze+Extra” w “Canal+Sport”.

W dwunastej minucie doskonałą okazję na otwarcie wyniku miał Rafał Kurzawa, który wymanewrował rywali, ale Michał Szromnik obronił uderzenie pomocnika. W 26. minucie Olaf Korczakowski tym razem sprawdził czujność bramkarza gości, który popisał się ładną paradą. Ataki Górnika długo nie przekładały się na zagrożenie pod bramką Portowców. W 33. minucie Frederik Ulvestad sprytnie starał się zaskoczyć Szromnika, który po raz trzeci pokazał się z dobrej strony. W 41. minucie kontra i drybling Lawrence’a  Ennaliego mógł zakończyć się golem, gdy po rykoszecie Benedikta Zecha piłka minęła słupek.

Druga odsłona nie obfitowała w wiele emocji i toczyła w wolnym tempie. W 72. minucie Kamil Grosicki wpakował futbolówkę do siatki po dobitce. W 79. minucie blisko poprawienia wyniku był Wahan Biczachczjan, lecz trafił w poprzeczkę. W 90. minucie wyrównał Sebastian Musiolik i konieczna była tym samym dogrywka. W niej Brazylijczyk Leo Borges huknął nie do obrony w 95. minucie po sprytnym podaniu Rafała Kurzawy. Goście już nie potrafili odpowiedzieć na ten cios i awans Pogoni do ćwierćfinału krajowego pucharu stał się faktem.

05.12.2023, 1/8 finału Fortuna Pucharu Polski, Stadion Miejski im. Floriana Krygiera,

Pogoń Szczecin – Górnik Zabrze 2:1 (0:0) – po dogrywce

Kamil Kiereś 72′, Leo Borges 95′ – Sebastian Musiolik 90′

Pogoń: Cojocaru – Wahlqvist (Stolarski 99′), Zech, Malec, Koutris – Ulvestad (Biczachczjan 65′), Kurzawa, Gamboa (Gorgon 65′), Grosicki (Leo Borges 78′), Korczakowski (Fornalski 65′) – Koulouris

Górnik: Szromnik – Szcześniak, Triantafyllopoulos Olkowski  (Nascimento 82′) – Rasak, Podolski (Krawczyk 82′), Ennali, Lukoszek (Yokota 75′), Janża (Siplak 75′), Dadok (Barczak 75′) – Musiolik

Żółte kartki: Kurzawa – Nascimento, Barczak

Sędzia: Damian Sylwestrzak (Wrocław)