FIFA pozwana przez Holendrów – niewolnictwo na budowie MŚ

flickr.com

Holenderski związek zawodowy FNV wybierze się wraz z FIFA do sądu. Organizatorzy Mundialu w Katarze oskarżani są o nadużywanie praw człowieka w stosunku do osób pracujących przy budowie infrastruktury sportowej przeznaczonej na Mistrzostwa Świata.

Razem ze związkiem FNV pozew składa robotnik z Bangladeszu. Oskarżać będą Światową Federację Piłkarską o niezapewnienie budowniczym właściwych warunków pracy. Mieli oni być traktowani jak własność pracodawców. Byli także zmuszani do płacenia za możliwość podjęcia pracy, a terminy wypłat nie były dotrzymywane.

Jeden z prawników mających udział w przygotowaniu pozwu utrzymuje, że pracodawcy decydowali o tym kiedy budowniczy mogli jeść i spać. “To typowe oznaki niewolnictwa.” W Katarze znaleziono już dowody potwierdzające liczne zgony wśród pracowników, w 2015 roku Washington Post sugerował, że przy budowie MŚ 2022 mogło zginąć nawet 1200 osób. Tylko w zeszłym miesiącu dwie osoby popełniły na placu budowy samobójstwa.

Geert-Jan Knoops, prawnik z Uniwersytetu Amsterdamskiego, w wypowiedzi dla portalu De Volkskrant stwierdził, że choć sprawa nie ma precedensu, to podstawy prawne są wystarczające do wszczęcia postępowania, a FIFA jest współodpowiedzialna za zaistniałą sytuację.

Źródła: dutchnews.nl, washingtonpost.com

Najlepsze oferty bukmacherskie na Euro 2020
20 zł bez depozytu, 600 zł bez ryzyka i bonus 2100 zł na eFortuna.pl
20 zł bez depozytu, 333 zł bez ryzyka i bonusy 2000 zł na LVBET.pl
21 zł bez depozytu, 230 zł bez ryzyka i bonusy 549 zł na Totolotek.pl
Zakład bez ryzyka 500 zł i bonus od depozytu 50 zł na Superbet.pl
Freebet 50 zł, zakład bez ryzyka 600 zł i bonus od depozytu 1000 zł na Betfan.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *