Eredivisie: Podsumowanie 22. kolejki. Ajax wreszcie wygrał, Zwolle rozbite w Heerenveen

W miniony weekend rozegrana została 22. kolejka holenderskiej Eredivisie. Swój pierwszy mecz ligowy po zimowej przerwie zagrał Ajax Amsterdam. Kibice ostrzyli sobie apetyty na starcie Heerenveen ze Zwolle(obydwie drużyny walczą o europejskie puchary), ale mecz niespodziewanie okazał się jednostronnym widowiskiem, gdzie gospodarze wygrali aż 4:0.

Ajax Amsterdam zmierzył się w wyjazdowym meczu z zespołem z dołu tabeli Go Ahead Eagles. Do 86. minuty utrzymywał się remis, ale wówczas trzy punkty zapewnił gościom Verhoek, który strzelił samobójczego gola w stylu Michała Żewłakowa strzelającego do bramki Artura Boruca w starciu z Irlandią Północną kilka lat temu. Piłkarze Ajaxu mogli cieszyć się pierwszą ligową wygraną po zimowej przerwie. Arkadiusz Milik zameldował się na boisku na końcowe 9. minut tego meczu.

Ciekawie zapowiadało się spotkanie Heerenveen ze Zwolle. Obydwie drużyny są w górniej części tabeli i walczą o europejskie puchary. Fantastyczne zawody rozegrali gospodarze. Byli zmotywowani, waleczniejsi i wszelkie elementy piłkarskiego rzemiosła wykonywali jakby dwa razy szybciej od rywala. Efekt? Prowadzenie już do przerwy 3:0. Po przerwie padł jeszcze jeden gol i Heerenveen ostatecznie wygrało 4:0.

Nie zawiedli faworyci. Liderujące PSV Eindhoven ograło Utrecht 3:1. Dwa gole w tym meczu zdobył napastnik PSV i reprezentacji Holandii Memphis Depay, dla którego były to gole nr 14. i 15. w tym sezonie. Holender jest liderem strzelców. Feyenoord Rotterdam zagrał z Cambuur Leeuwarden. Gospodarze wygrali 2:1 i mimo zwycięstwa tylko jedną bramką byli zespołem zdecydowanie lepszym. Trochę brakowało im skuteczności. Na 9. ostatnich minut w zespole gości pojawił się Sebastian Steblecki. Aalkmar wygrał z Groningen i dzięki porażce Zwolle awansował na czwarte miejsce w tabeli. Jedynym zespołem z czołówki, który zawiódł swoich fanów w tej kolejce był zespół Twente Enschede, który uległ na własnym stadionie Excelsiorowi 1:3.

Kolejny bezbramkowy remis w tej rundzie zanotowała ostatnia w tabeli drużyna Filipa Kurto( tym razem poza składem z powodu kontuzji) FC Dordrecht. Punkt wywalczony w spotkaniu z ADO Den Haag jest niezwykle cenny, jednak aby myśleć o utrzymaniu piłkarze Dordrechtu będą musieli zacząć wygrywać.