186. Wielkie Derby Krakowa już jutro!

21. września o godzinie o 18.00 na stadionie przy ulicy Józefa Kałuży w Krakowie dojdzie do kolejnej konfrontacji w której zmierzą się Cracovia z Wisłą! Historia Świętej Wojny w dniu dzisiejszym sięgnęła 105 lat!

To właśnie 20 września 1908 roku w okupowanym wówczas Krakowie doszło do pierwszego starcia pomiędzy najstarszymi polskimi drużynami. Wynik tamtego spotkania nie rozstrzygnął się na niczyją korzyść. Padł wówczas remis, 1:1.

Mecz rozgrywany w ramach 8. kolejki T-Mobile Ekstraklasy będzie 186. odnotowanym spotkaniem tych drużyn.  Historia przemawia za Białą Gwiazdą, która z odwieczną rywalką wygrywała 83 razy. Pasy lepsze okazały się w 60 spotkaniach. Remisem zakończyły się 42 potyczki pomiędzy tymi drużynami.

Tradycja  krakowskiej Świętej Wojny uznawana jest w całej Europie za jedną z najbardziej prestiżowych spotkań drużyn z sąsiedztwa. Meczów Wisły z Cracovią nie można rozpatrywać tylko w kwestii chuligaństwa, choć chciałoby się wrócić do czasów, gdy mimo przeciwnych upodobań, fani darzyli się szacunkiem.

Poniżej wspomnienie z 1978 roku.

[youtube id=”A8VRbem7ncQ”]

 

 


OGLĄDAJ MECZE ZA DARMO W FORTUNA TV

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *