Zbigniew Boniek skomentował sankcje nakładane na Białoruś. “Sankcja, która jest akceptowalna przez wszystkich”

Zbigniew Boniek

Zbigniew Boniek / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)


UEFA poinformowała o nałożeniu sankcji na Białoruski Związek Piłki Nożnej za udział kraju w wojnie na Ukrainie. – Na dziś jest to według mnie sankcja, która jest akceptowalna przez wszystkich – powiedział Wiceprzewodniczący UEFA, Zbigniew Boniek w rozmowie z “WP SportoweFakty”

Od kilku dni trwa zbrojna inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę. Działania podejmowane przez Prezydenta Władimira Putina spotkały się ze światowym potępieniem oraz ostracyzmem w wielu dziedzinach życia społecznego i gospodarczego.

Cały świat solidaryzuje się z naszymi wschodnimi sąsiadami, jednocześnie nakładając na kraj agresora dość bolesne sankcje gospodarcze m.in. brak certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 bądź odcięcie od systemu SWIFT.

Piłkarski świat również nie pozostaje obojętny. FIFA i UEFA wspólnie poinformowały o wykluczeniu wszystkich rosyjskich drużyn z europejskich pucharów. Sankcje obejmują również reprezentację „Sbornej”, która nie przystąpi do walki o awans na mundial w Katarze. Przypomnijmy, w półfinale baraży Rosja miała zagrać w Moskwie z Polską.

Rosyjscy sportowcy nie pojawią się również na kilku innych imprezach sportowych rangi mistrzowskiej m.in. mistrzostwach świata w hokeju na lodzie.

Zdecydowanie mniej dotkliwe sankcje spotkały Białoruś, która oficjalnie wspiera zbrojne działania Rosji. Prezydent Alaksandr Łukaszenka w niedzielę przyznał, że z jego kraju również ostrzelano Ukrainę.

UEFA okazała się jednak pobłażliwa dla białoruskiego reżimu. Europejska centrala postanowiła nie zawieszać tamtejszych klubów i reprezentacji w rozgrywkach międzynarodowych. Białoruskie zespoły mogą rywalizować z innym drużynami na neutralnym terenie i bez udziału swoich kibiców.

Wiceprzewodniczący UEFA Zbigniew Boniek w rozmowie z “WP SportoweFakty” podkreślił, że kara jest adekwatna do czynu.

Komitet wykonawczy UEFA podjął decyzję w sprawie drużyn białoruskich. Głosowałem tak samo, jak głosowali wszyscy przedstawiciele Komitetu Wykonawczego, łącznie z prezesem federacji ukraińskiej i angielskiej, którzy też za tym głosowali. W głosowaniu nie brał udziału przedstawiciel Rosji, który zawiesił swoją działalność w Komitecie Wykonawczym. 18 członków komitetu zagłosowało jednomyślnie – powiedział Boniek.

– Na dziś jest to według mnie sankcja, która jest akceptowalna przez wszystkich – dodał.

Cały artykuł autorstwa Szymona Jadczaka i Macieja Siemiątkowskiego do przeczytania TUTAJ.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.