Polacy podbijają Europę – zapowiedź książki o klubie Gwardia Warszawa

Dokładnie 20 września 2015 roku minie 60. lat od startu pierwszego polskiego zespołu w europejskich pucharach. To właśnie tego dnia Gwardia Warszawa zmierzyła się w 1/8 finału Pucharu Europejskich Mistrzów Krajowych ze szwedzkim Djurgårdens IF. Z tej okazji po wakacjach ukaże się książka poświęcona temu zasłużonemu, stołecznemu klubowi.

Jej autorzy – Przemysław Popek i Michał Hasik, dokonają szczegółowej rekonstrukcji losów Gwardii Warszawa w europejskich pucharach. Przygotowując się do napisania książki spędzili wiele godzin na rozmowach z uczestnikami tamtych spotkań, przeczytali kilkaset stron tomów z wycinkami prasowymi oraz nawiązali kontakt z wieloma instytucjami i organizacjami. W książce, poza informacjami zaczerpniętymi z gazet oraz słownych przekazów, pojawi się obszerny, nie publikowany dotychczas materiał zdjęciowy na temat gwardyjskiego klubu oraz kompletne opracowanie statystyczne dotyczące ich europejskich zmagań – przygotowane dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Historyków i Statystyków Piłki Nożnej. Książka ma być świadectwem tamtych czasów – kroniką międzynarodowych potyczek małej drużyny o wielkim sercu, która w porównaniu ze swoimi wielkimi lokalnymi rywalami – Legią i Polonią, przypominała kopciuszka na królewskim dworze. Historia jak z amerykańskiego filmu, niestety bez klasycznego happy endu, gdyż klub obecnie znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Jego obiekty popadają w ruinę, zamykane są kolejne sekcje, a zespół piłkarski rywalizuje w A-klasie (siódmy poziom rozgrywek).

Obecnie za pomocą portalu PolakPotrafi.pl (https://polakpotrafi.pl/projekt/gwardia-warszawa) zbierane są niezbędne środki na wydanie opracowania. – Prosimy wszystkich kibiców piłki nożnej i sportu w kraju o pomoc przy wydaniu książki. Parafrazując motto naszej fundacji – ocalmy bohaterów od zapomnienia! – apelują pomysłodawcy projektu.

Autorzy prowadzą Fundację na rzecz Historii Polskiego Sportu, której zadaniem jest upowszechnianie wiedzy na temat wszystkich aspektów historii polskiego sportu, a także pomoc zasłużonym klubom oraz zawodnikom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej i materialnej. W ramach fundacji prowadzony jest portal SportowaHistoria.PL – jedyny taki serwis w kraju poświęcony w całości historii polskiego sportu. Za opracowanie statystyczne książki odpowiada Mariusz Świerczyński ze Stowarzyszenia Historyków i Statystyków Piłki Nożnej.

Wydawcą książki będzie Fundacja na rzecz Historii Polskiego Sportu. Planowana data ukazania się książki to jesień 2015 roku.


Najlepsze oferty bukmacherskie na Euro 2020
20 zł bez depozytu, 600 zł bez ryzyka i bonus 2100 zł na eFortuna.pl
20 zł bez depozytu, 333 zł bez ryzyka i bonusy 2000 zł na LVBET.pl
21 zł bez depozytu, 230 zł bez ryzyka i bonusy 549 zł na Totolotek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *