Piłkarskie książki które umilą Ci kwarantannę – Cz. 2

Shutterstock

Panująca sytuacja w kraju powoduje, że większość z nas ma teraz więcej czasu dla siebie. Jako iż, wszyscy jesteśmy fanami futbolu postanowiliśmy zaproponować wam dziesięć tytułów wartych przeczytania. Być może umilą wam okres kwarantanny, izolacji od społeczeństwa lub po prostu wasza psychika odpocznie od natłoku informacji związanych z koronawirusem. Przedstawiamy część drugą naszej listy.

Odwrócona piramida. Historia taktyki piłkarskiej

Teraz nadeszła pora na piłkarską książkę roku 2009 z plebiscytu ”British Sports Book Awards”. Jak wiadomo taktyka w piłce nożnej zmienia się cały czas – od powstania dyscypliny aż to dzisiaj. Jeśli chcesz się przenieść w krainę „romantycznego” austriackiego futbolu, zobaczyć jakie motywy kryły się za powstaniem „catenaccio” lub zrozumieć, dlaczego futbol totalny był prawdziwą rewolucją, to jest to właściwa książka. Jonathan Wilson jako wybitny specjalista w tej dziedzinie zabiera nas w niesamowitą podróż, która wyjaśnia jak skomplikowanym procesem są zmiany taktyki i dlaczego nic nie dzieje się bez przyczyny.

On Strejlau

Andrzej Strejlau – młodzi ludzie znają go przede wszystkim jako eksperta telewizyjnego. Wielu z nich uważa go ponadto za jednego z najlepszych w tym fachu w naszym kraju. Pokolenie naszych rodziców kojarzy Strejlaua z pracy w reprezentacji Polski. Jerzy Chromik prowadząc rozmowę ze swoim wieloletnim przyjacielem (to widać w toku lektury) zaprasza czytelników do opowieści o życiu i karierze jednego z najwybitniejszych polskich szkoleniowców. Prócz kulis z pracy w reprezentacji Polski, możemy poznać także wiele opowieści dotyczących m.in. ciężkiego okresu dzieciństwa, wkraczania w dorosłe życie czy pracy za granicą – w Grecji, Islandii czy Chinach.

Sebastian Mila. Autobiografia

W październiku 2014 roku na ustach wszystkich Polaków był Sebastian Mila, którego gol w zwycięskim starciu z reprezentacją Niemiec była ogromnym szokiem. Wychował się na koszalińskim podwórku i od najmłodszych lat był wpatrzony w swojego ojca, który zaraził młodego Sebastiana do miłości do futbolu.Wielką piłkę poznawał w Lechii Gdańsk. – Zaproszenie do seniorów było jak zderzenie z innym światem. Ja. szczeniak, w deszcz czy śnieg, przy minus dziesięciu goniłem na pieszo do kolejki – wspomina Mila. Kolejnym ważnym punktem w karierze pomocnika była bramka zdobyta z Manchesterem City, gdy pokonał z rzutu wolnego słynnego Davida Seamana. W biografii, dzisiejszy ekspert przenosi nas w swój świat, szczegółowo opisując wspomnienia z mistrzostwa Polski w 2012 roku ze Śląskiem Wrocław. Każdy znajdzie dla siebie wątek, który będzie dla niego bliski.

Spalony

Książka “Spalony” ma już kilka lat. Ale to pozycja obowiązkowa dla fanów futbolu. W latach 70-tych i 80-tych wielu piłkarzy nie stroiło od alkoholu czy hazardu. Czy nawet od prób samobójczych. Andrzej Iwan jest jednym z nich.  W “Spalonym” świetnie oddaje klimat czasów komuny. Które zazwyczaj nie kojarzą się najlepiej, lecz czytając biografię Iwana nie zabraknie momentów, gdy czytelnik złapie się na śmiechu. A przede wszystkim zobaczy co się dzieje, gdy gasną jupitery, a kuszą uroki nocy. Wokół tego wszystkiego oczywiście jest futbol. To uczestnik mistrzostw świata w 1978 i 1982 roku. Wychowanek Wisły Kraków i przez wiele lat związany z “Białą Gwiazdą”. Grał też w Arisie Saloniki, Górniku Zabrze czy VfL Bochum.

Szamo

Kolejna z nieco starszych propozycji. Ale skoro mówimy o “Spalonym”, to trzeba też wspomnieć o książce “Szamo”. Grzegorz Szamotulski jest znany z ostrego języka. Nie ogranicza się również w swojej biografii. To skarbnica anegdot. Głównie dotyczy polskiej piłki, choć sam Szamotulski grał w kilku krajach, m.in. w Anglii, Austrii czy Szkocji. Nie brakuje historii m.in. o Arturze Borucu czy Radosławie Majdanie. “Szamo” porównuje również obecne czasy do minionych lat. Twierdzi m.in. że piłkarzom brakuje charyzmy i są przepłacani. Jednocześnie jednak próbuje pokazać, że polscy zawodnicy nie są wcale mniej profesjonalni od tych z zachodu. Ale tyle… jeżeli ktoś uwielbia anegdoty i poznawać futbol “od kuchni”, to “Szamo” jest właśnie dla niego.

Piłkarskie książki które umilą Ci kwarantannę – Cz. 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przejdź do paska narzędzi