Polacy za granicą

Piątek strzela, Sobota asystuje – udana niedziela polskich zawodników

Niedziela, podobnie jak sobota, w wykonaniu polskich piłkarzy była bardzo udana. Dwie bramki dla Genoi strzelił Krzysztof Piątek, a kolejne trafienie w Chorwacji zanotował Łukasz Zwoliński. Ponadto asysty w swoich spotkaniach zaliczyli Bartosz Bereszyński, Waldemar Sobota i Adrian Mierzejewski. Swoje pięć minut miał także Marcin Kamiński, który zadebiutował w Fortunie Düsseldorf.

W wykonaniu polskich zawodników najwięcej działo się, co powoli staje się normą, we włoskiej Serie A. Krzysztof Piątek zdobył swoją już szóstą i siódmą bramkę w oficjalnych meczach w barwach Genoi. Nie uchroniło to jednak jego zespołu od porażki z Sassuolo. W Genui natomiast rozegrano włoskie “Derby Polski”. Sampdoria z Bartoszem Bereszyńskim i Karolem Lienttym w pierwszym składzie, a także Dawidem Kownackim na ławce rezerwowych grała z wicemistrzem kraju – Napoli Piotra Zielińskiego i Arkadiusza Milika. Zwyciężyli ci pierwsi, a Bereszyński zanotował asystę przy fantastycznym trafieniu Fabio Quagliareli. O swojej nieobecności przypomniał Bartłomiej Drągowski, który dość nieoczekiwanie zagrał w meczu z Udinese. 21-latek w przerwie zmienił kontuzjowanego podstawowego bramkarza. Drągowski gra we Włoszech już trzeci sezon, a był to jego dopiero piąty mecz w Serie A.

Pierwsza bramka Krzysztofa Piątka

Pierwsze kolejki ligowe chorwackiej ekstraklasy pokazały, że wyjazd z kraju bardzo dobrze wpłynął na Łukasza Zwolińskiego. W meczu Goricy z Istrą “Zwolak” przypieczętował zwycięstwo swojej drużyny. W dotychczas rozegranych sześciu kolejkach ligowych polski napastnik strzelił już pięć bramek – już teraz poprawił swój dorobek strzelecki z ostatnich dwóch sezonów Ekstraklasy. Poza granicami naszego kraju w niedzielnych spotkaniach błysnęli także Waldemar Sobota i Adrian Mierzejewski. Obaj zawodnicy, którzy już od dłuższego czasu nie mogą liczyć na powołania do kadry zanotowali po jednej asyście przy bramkach dla swojego zespołu. Do tego wszystkiego dorzucić trzeba także debiut Marcina Kamińskiego w barwach Fortuny Düsseldorf, do którego został wypożyczony. Więcej o tym meczu można przeczytać tutaj.

Podsumowanie występów polskich zawodników:

Anglia

Bartosz Białkowski (Ipswich Town FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Norwich City.

Belgia

Jakub Piotrowski (KRC Genk – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował 3:3 w meczu ligowym z KV Kortrijk.

Bułgaria

Jacek Góralski (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Dunawem Ruse.

Jakub Świerczok (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 58. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu z Dunawem Ruse.

Chiny

Adrian Mierzejewski (Changchun Yatai – Ekstraklasa) – 90 minut i asysta w zremisowanym 1:1 meczu ligowym z Henan Jianye.

Chorwacja

Damian Kądzior (GNK Dinamo Zagrzeb – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 meczu ligowym z Rijeką.

Łukasz Zwoliński (HNK Gorica – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 2:0 meczu ligowym z NK Istra. Polak zagrał cały mecz

Michał Masłowski (HNK Gorica – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:0 mecz ligowy z NK Istra. Polak leczy uraz więzadła krzyżowego.

Cypr

Jakub Kosiorek (Énossis Néon Paralimníou – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 5:3 ligowy mecz z Paralimni.

Dania

Kamil Wilczek (Brøndbyernes IF – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z FC Midtjylland.

Francja

Kamil Glik (AS Monaco FC – Ligue 1) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 2:3 meczu z Olympique de Marseille.

Igor Lewczuk (Bordeaux – Ligue 1) – wszedł w 19. minucie w miejsce kontuzjowanego kolegi z zespołu. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 ze Stade Rennes.

Rafał Kurzawa (Amiens SC – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował z AS Saint-Étienne.

Hiszpania

Marcel Lizak CF Peralada-Girona B – trzecia liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z UE Olot.

Paweł Florek (CD Badajoz – trzecia liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół w meczu ligowym przegrał 0:1 z RC Recreativo de Huelva.

Holandia

Karol Niemczycki (NAC Breda – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 2:4 z Feyenoordem.

Islandia

Maciej Majewski (Grindavík – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował 1:1 z Breiðablik UBK.

Niemcy

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf 1895 – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z RB Leipzig.

Marcin Kamiński (Fortuna Düsseldorf – Bundesliga) – zagrał cały mecz. Jego zespół zremisował 1:1 z RB Leipzig. Dla reprezentanta Polski był to debiut w nowym zespole.

Waldemar Sobota (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – 67 minut i asysta w przegranym 3:5 meczu ligowym z 1. FC Köln.

Rafał Gikiewicz (1. FC Union Berlin – 2. Bundesliga) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym meczu ligowym z Sandhausen.

Rafał Koczor (FC Carl Zeiss Jena – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Fortuną Köln.

Wojciech Sadlowski (FC Carl Zeiss Jena – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 mecz ligowy z Fortuną Köln. Sadlowski czeka na debiut w pierwszym zespole.

Norwegia

Artur Krysiak (FK Bodø/Glimt – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 3:1 w lidze z Sarpsborgiem 08 (drużyną, która awansowała do fazy grupowej LE). Polski bramkarz czeka na debiut w nowym klubie.

Łukasz Jarosiński (Hamarkameratene – druga liga) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:1 meczu ligowym z Åsane.

Słowacja

Patryk Małecki (Spartak Trnava, Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 mecz ligowy z AS Trenčín. Wypożyczony z Wisły Kraków zawodnik czeka na debiut w nowym zespole.

Turcja

Łukasz Szukała (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Kasımpaşa SK.

Jarosław Jach (Çaykur Rizespor Kulübü – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Antalyasporem.

Adam Stachowiak (Denizlispor Kulübü– druga liga) – 90 minut w przegranym 0:4 meczu ligowym z Altinordu.

Jakub Kosecki (Adana Demirspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w zremisowanym 2:2 meczu ligowym z Istanbulsporem.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:2 meczu ligowym z Karpatami Lwów.

Włochy

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:3 meczu ligowym z Sampdorią.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:3 meczu ligowym z Sampdorią.

Karol Linetty (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w wygranym 3:0 meczu z Napoli.

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut i asysta w wygranym 3:0 meczu z Napoli.

Dawid Kownacki (UC Sampdoria – Serie A) – spędził cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 3:0 z Napoli.

Krzysztof Piątek (Genoa CFC 1893 – Serie A) – strzelił dwie bramki i zobaczył żółtą kartkę w przegranym 3:5 ligowym meczu z Sassuolo. Polski snajper zagrał cały mecz.

Łukasz Teodorczyk (Udinese Calcio – Serie A) – wszedł na boisko w 62. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Fiorentiną.

Bartłomiej Drągowski (Fiorentina – Serie A) – wszedł w przerwie za kontuzjowanego podstawowego bramkarza. Jego zespół wygrał 1:0 z Udinese.

Mariusz Stępiński (Chievo Verona – Serie A) – 64 minuty w bezbramkowo zremisowanym meczu z Empoli.

Paweł Jaroszyński (Chievo Verona – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował 0:0 z Empoli.

Thiago Cionek (SPAL 2013 – Serie A) – 78 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 meczu ligowym z Torino.

Arkadiusz Reca (Atalanta BC – Serie A) – spędził cały mecz na ławce. Atalanta przegrała w lidze 0:1 z Cagliari.

Michał Marcjanik (Empoli Calcio – Serie A) – spędził cały mecz na ławce, jego zespół zremisował 0:0 z Chievo. Polski obrońca czeka na debiut w pierwszym zespole.

Bartosz Salamon (Frosinone Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:1 meczu ligowym z Lazio.

Tomasz Kupisz (Ascoli Calcio – Serie B) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Perugią.