Hanejko: Nawałka popełni błąd nie dając mu szansy…

uefa.com

Po bardzo dobrym początku sezonu, w mediach rozgorzała dyskusja na temat powrotu Patryka Małeckiego do reprezentacji Polski. Czy po pięcioletniej rozłące przyszedł czas, aby skrzydłowy “Białej Gwiazdy” ponownie przywdział trykot z orłem na piersi?

28-latek rozgrywa być może sezon życia. Jest motorem napędowym, a zarazem ojcem serii meczów bez porażki, odradzającej się na wzór Feniksa, krakowskiej Wisły. Bramka jego autorstwa w meczu przeciwko Piastowi Gliwice była przełomowa dla pogrążonej w kryzysie “Białej Gwiazdy”. Podopieczni Dariusza Wdowczyka od tamtej pory nie zaznali smaku porażki na ligowych boiskach, a lwia w tym zasługa wspomnianego Małeckiego.

Skrzydłowy Wisły był już swego czasu blisko reprezentacji Polski. W latach 2009-11 zaliczył bowiem osiem występów z “orzełkiem” na piersi,  jednak ciężko jest doszukać się fotografii Małeckiego w narodowych barwach. Kilka miesięcy przed pamiętnym EURO 2012 kibice domagali od selekcjonera, aby ten raczył dać szanse urodzonemu w Suwałkach zawodnikowi…. Szybciej dotrzesz do srebrnego punciaka, aniżeli do trenera Smudy. Niby przyjął do wiadomości, pokiwał twierdząco głową, jednak ostatecznie olał to całkowicie.

W kolejnych latach kariera Małeckiego wyhamowała niczym Tiger Woods na widok ładnej kobiety. Po konflikcie z trenerem i przesunięciu do rezerw Wisły, wychowanek Wigier Suwałki postanowił zasmakować w kebabie. Ten wywołał u Polaka żołądkowe rewolucje, co skutkowało zabukowaniem pierwszego możliwego lotu do Polski.

Mecze Małeckiego w Eskisehirosporze:

Super Liga: 5 meczy 1 gol 1 asysta,

Puchar Turcji: 1 mecz 0 bramek 1 asysta,

Kwalifikacje do Ligi Europy: 4 mecze 0 bramek 0 asyst.

Tureckie powietrze jednak mu nie posłużyło, zatem racjonalnym rozwiązaniem wydał się wtedy powrót do ojczyzny. Syna marnotrawnego z otwartymi ramionami przyjęła Wisła, ale w żadnym aspekcie nie był to ten zawodnik, o którego powołanie do reprezentacji zabiegało parę lat temu pół piłkarskiej Polski. Pod Wawelem  spędził kolejne półtorej roku, po czym zdecydował się zamienić Wisłę… na Barcelonę. Tak mu się wtedy wydawało. Dopiero przy okazji uroczystej prezentacji strojów wyjazdowych zorientował się, gdzie go wywieźli. Zamiast gry na Camp Nou i kolegi w postaci Messiego, Małecki dostał stadion przypominający niezadbanego żula i Adama Frączaka.

Skoro epizod w Turcji był dużym błędem to jak nazwać  to co miało miejsce w Pogoni? “Mały” wyglądał gorzej, niż Teodorczyk po libacji, to znaczy po grze w pokera do czwartej nad ranem. Jednak on w przeciwieństwie do innego z reprezentantów nie zarywał nocki w imię bicia rekordu świata w sprincie na golasa, a tym bardziej na czasochłonnym zamawianiu pań do towarzystwa.

Statystyki w Pogoni Szczecin:

Ekstraklasa: 42 mecze 1 bramka 3 asysty,

Puchar Polski: 2 mecze 2 bramki o asyst.

Ostry zakręt w karierze Małeckiego nastąpił na początku 2016 roku, kiedy po tułaczkach niczym Odyseusz wrócił do swojej Itaki, pod Wawel. Ktoś go “znowu” pokochał, a on odwdzięcza się za tę miłość koncertowo. Poprzednia runda była preludium tego, co wydarzyło się parę miesięcy później. Jego wiosenne bramki i asysty znalazły uznanie w oczach paru ekspertów, którzy już wtedy sugerowali, by przy kolejnych odwiedzinach Krzyśka Mączyńskiego, trener Nawałka zaciągnął również do kawiarni dryblera z dwoma ósemkami na plecach.

Czas zapieprza jak Frog na czerwonym świetle, a Patryk ma już 28 lat i koniec października 2016 roku to odpowiedni moment na powołanie Małeckiego do drużyny narodowej. Bo skoro szansę na bycie selekcjonerem dostał Fornalik, to dlaczego nie dać  jej skrzydłowemu Wisły? Gość zjada na podwieczorek połowę swoich vis a vis z reprezentacji.

Może i Małecki popełnił w życiu mnóstwo zbytecznych błędów, ale na dzień dzisiejszy widzę w reprezentacji zawodników o klasę gorszych od skrzydłowego Wisły Kraków. A pan panie trenerze popełni błąd jak w przeszłości Smudy, jeśli go do kadry nie powoła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przejdź do paska narzędzi