Oko na rodaka: Zmienne szczęście reprezentantów Polski

Piątek

ussalernitana1919.it

Poza Mateuszem Klichem, który strzelił gola w debiucie w nowym klubie, reprezentanci Polski nie mogą mieć zbyt wielu powodów do zadowolenia. Świetnej sytuacji do strzelenia bramki nie wykorzystał Krzysztof Piątek. Bez trafienia pozostał również Robert Lewandowski.

Klich z golem już na początku przygody z MLS

Ładnym uderzeniem z dystansu Mateusz Klich przywitał się z rozgrywkami amerykańskiej MLS. Reprezentant Polski już w 13. minucie debiutanckiego występu w barwach DC United pokonał bramkarza Toronto FC. Na start nowego sezonu zespół Klicha wygrał 3:2, a bramki na wagę trzech punktów padły już w doliczonym czasie gry. Klich zagrał cały mecz. Więcej o jego występie można przeczytać na naszych łamach.

Od porażki nowy sezon MLS zaczęło polskie trio w Charlotte. Ich zespół na start przegrał na swoim boisku 0:1 z New England Revolution. W zespole gospodarzy cały mecz zagrał Karol Świderski. Kamila Jóźwiaka w 64. minucie zastąpił Kerwin Calderón Vargas. Na ławce Charlotte pozostał natomiast Jan Sobociński. Dodatkowo, w rozgrywkach MLS mamy w tym sezonie jeszcze dwóch Polaków. Portland Timbers, którego zawodnikiem jest Jarosław Niezgoda, zmagania rozpocznie w nocy z poniedziałku na wtorek. Dopiero w następny weekend zagra natomiast Chicago Fire Kacpra Przybyłki.

Koszmarne pudło Krzysztofa Piątka

Salernitana wygrała na swoim boisku 3:0 z wyżej notowaną Monzą, co może jej wydatnie pomóc w walce o utrzymanie w Serie A. Dla byłego selekcjonera reprezentacji Polski Paulo Sousy było to natomiast premierowe zwycięstwo w roli szkoleniowca Salernitany. Cały mecz w barwach gości rozegrał Krzysztof Piątek. Polski napastnik nie może być jednak zbytnio zadowolony ze swojego występu. Piątek w 84. minucie powinien strzelić swojego czwartego gola w tym sezonie ligowym. Polak wykorzystał błąd rywali i przejął piłkę wybiegając sam na sam z golkiperem Monzy. Po minięciu bramkarza Polak musiał tylko skierować piłkę do opustoszałej bramki. Ostatecznie tak się niestety nie stało. Po jego uderzeniu futbolówka poszybowała wysoko nad bramką.

Kolejne występy reprezentantów Polski

Bez zdobyczy strzeleckiej Robert Lewandowski zakończył swoje kolejne spotkanie w rozgrywkach hiszpańskiej La Ligi. Jego Barcelona sensacyjnie przegrała na wyjeździe 0:1 z Almeríą. Kapitan reprezentacji Polski zagrał cały mecz, ale zawiódł tak, jak i cała “Duma Katalonii”. Podsumowując, Lewandowski otrzymał co prawda klika dograń od swoich kolegów z zespołu, jednak tak naprawdę przez całe 90 minut nie miał żadnej klarownej okazji do strzelenia gola. Pomimo porażki Barcelona rzecz jasna utrzymała się na pozycji lidera. Ich przewaga nad drugim Realem Madryt wynosi obecnie siedem punktów.

Cenny punkt w kontekście walki o utrzymanie w Serie A wywalczyła Spezia, której barwy reprezentuje aż czterech Polaków. Zespół prowadzony przez Leonardo Sempliciego zremisował na wyjeździe 2:2 z wyżej notowanym Udinese. W barwach Spezii od pierwszej minuty grali Bartłomiej Drągowski i Arkadiusz Reca, natomiast na ławce rezerwowych pozostał Przemysław Wiśniewski. Polskich kibiców cieszyć powinien przede wszystkim występ Drągowskiego, który w zeszły weekend opuścił boisko w trakcie meczu z powodu urazu. Niestety, to właśnie z powodu kontuzji wciąż poza kadrą meczową Spezii pozostaje czwarty z Polaków Szymon Żurkowski. Po rozegraniu 24 spotkań Spezia zajmuje 17. pozycję w tabeli, wskutek czego utrzymuje trzy punkty przewagi nad strefą spadkową. Tak prezentuje się aktualna sytuacja w tabeli Serie A.

W pogoni za powołaniem do kadry

W 2023 roku Kamil Grabara nie wpuścił jeszcze gola w rozgrywkach duńskiej ekstraklasy. Jego FC København tydzień temu wygrał na wyjeździe 3:0 z Silkeborgiem, a w niedzielę wygrał na swoim boisku 1:0 z Aalborgiem. Powołany na niedawny mundial Grabara zagrał w obu tych spotkaniach. Czyste konto w meczu ligowym zachował również inny “reprezentacyjny” golkiper. Łukasz Skorupski strzegł bramki Bolognii, która nieoczekiwanie wygrała na swoim terenie 1:0 z Interem.

Kolejne ligowe występy zanotowali również inni piłkarze, którzy mogą znajdować się obecnie w orbicie zainteresowań selekcjonera reprezentacji Polski Fernando Santosa. We francuskiej Ligue 1 tradycyjnie zagrał Mateusz Wieteska z Clermont Foot. W holenderskiej Eredivisie w przegranym 1:2 spotkaniu z Ajaxem wystąpili natomiast Bartosz Białek i Kacper Kozłowski. Ten pierwszy wszedł na boisko z ławki, natomiast Kozłowski zagrał cały mecz. Z powodu urazów w dalszym ciągu z gry wykluczeni są Kamil Glik (włoskie drugoligowe Benevento) i Sebastian Szymański (holenderski Feyenoord Rotterdam).

Podsumowanie występów polskich zawodników (26 lutego)

Belgia

Aleksander Buksa (Royal Standard de Liège – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Anderlechtem. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Kamil Piątkowski (KAA Gent – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Clubem Brugge.

Bułgaria

Kornel Osyra (Chebyr Pazardżik – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu ze Slavią Sofia.

Czechy

Bartosz Pikul (FK Pardubice – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 56. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Sigmą Ołomuniec.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Aalborgiem.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z AS Monaco.

Mateusz Lis (ES Troyes Aube Champagne – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Ajaccio.

Mateusz Wieteska (Clermont Foot 63 – Ligue 1) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z RC Strasbourg.

Hiszpania

Robert Lewandowski (FC Barcelona – La Liga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Almeríą.

Mateusz Bogusz (UD Ibiza – druga liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Huescą.

Holandia

Bartosz Białek (SBV Vitesse – Eredivisie) – wszedł na boisko w 79. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Ajaxem.

Kacper Kozłowski (SBV Vitesse – Eredivisie) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Ajaxem.

Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam – Eredivisie) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 4:2 ligowy mecz z Fortuną Sittard.

Przemysław Tytoń (FC Twente – Eredivisie) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z PSV Eindhoven.

Japonia

Jakub Słowik (FC Tokyo – J-League) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Kashiwa Reysol.

Niemcy

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Hansą Rostock.

Rumunia

Adrian Cierpka (Concordia Chiajna – druga liga) – 60 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Minaur Baia Mare.

USA

Kamil Jóźwiak (Charlotte FC – MLS) – 64 minuty w przegranym 0:1 ligowym meczu z New England Revolution.

Mateusz Klich (DC United – MLS) – strzelił gola w wygranym 3:2 ligowym meczu z Toronto FC. Był to jego debiut w nowym klubie.

Jan Sobociński (Charlotte FC – MLS) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z New England Revolution.

Karol Świderski (Charlotte FC – MLS) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z New England Revolution.

Włochy

Bartłomiej Drągowski (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Udinese.

Krzysztof Piątek (US Salernitana 1919 – Serie A) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Monzą.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Udinese.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Interem.

Kacper Urbański (Bologna FC 1909 – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Interem.

Przemysław Wiśniewski (Spezia Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z Udinese.

Szymon Żurkowski (Spezia Calcio – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Udinese.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Ascoli.

Krzysztof Kubica (Benevento Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Benevento bezbramkowo zremisowało w lidze z Ascoli.

Szymon Fyda (FC Arzignano Valchiampo – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Lecco.

Mikołaj Reclaf (Piacenza Calcio – Serie C) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Trento. Polak czeka na debiut w nowym klubie.